kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
17 Haziran 2019 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / EKONOMİ  -> VİDEOLU HABERLER
“KAYITDIŞININ PANZEHİRİ SENDİKA!”
“KAYITDIŞININ PANZEHİRİ SENDİKA!”

“KAYITDIŞININ PANZEHİRİ SENDİKA!”

 12 Nisan 2019 12 : 52 

Türk İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, “Çünkü sendikanın olduğu yerde, kayıtdışı olmaz. Bir yerde sendika varsa, bilin ki orada kayıtdışı yoktur. Sendika, çalışma hayatını zehirleyen kayıtdışının panzehiridir. Onun için, kim sendikalara karşı çıkıyorsa, bilin ki onun aklında kayıtdışı çalışmak vardır” dedi.

Uludağ Üniversitesi ve Türk Metal Sendikası işbirliğiyle düzenlenen 6. Söz Çalışma Ekonomisi Öğrencilerinde AKADEMEK Öğrenci Kurultayı Karadeniz Ereğli Gülüç Büyük Anadolu Otel’de başladı.

Kurultayın açılış seremonisine Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Türk İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ve Türk Metal Yöneticileri, Genel Maden İşçileri Sendikası Başkanı Hakan Yeşil ve GMİS Yönetim Kurulu üyeleri, Erdemir temsilcileri, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Alper, akademisyenler, öğrenciler ve Erdemir çalışanları katıldı.

Kurultayın başlangıcında saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Uludağ Üniversitesi Tanıtım Filmi, Türk Metal Marşı klibi ve önceki kurultay süreçlerinin anlatıldığı sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi.

Türk İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, kurultayın açılışında yaptığı konuşmada, Türk Metal’in sadece Türkiye’nin en büyük, dünyanın en güçlü sendikalarından biri değil, aynı zamanda, yaptığı çalışmalarla, ortaya koyduğu yeniliklerle ilklerin sendikası olduğunu belirtti.

Türk Metal’in Sendikal yaşamda aklınıza gelebilecek tüm yeniliklerin hemen hemen hepsini, Türk Metal gerçekleştirdiğini ve ortaya koyduğu vizyonla, üstlendiği misyonla, çağdaş bir sendika kimliği kazandığını belirten Kavlak şöyle dedi:

“İşte bugün bizi bir araya getiren AKADEMEK de, içeriğiyle, yapısıyla, organizasyonuyla Türk sendikacılığında bir ilktir. Bir işçi sendikasıyla üniversitelerin, böylesine bir etkinlikte bir araya gelmesi, Hem de böylesine kurumsallaşması,sadece Türkiye’de değil, Dünya için de bir ilktir. Altı yıl önce, sizlerle birlikte bu yola çıkarken, inanın çok inançlıydık, geleceğimize, yani gençlerimize, sonuna kadar inanıyorduk. Geleceğimize yatırım yapıyorduk. Bunun için de, önümüzde büyük bir önderimiz, rehberimiz vardı. O rehber, Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’tür. İşte biz, En büyük eserim dediği Cumhuriyeti, Gençlere hatta çocuklara emanet eden, Bu büyük liderin izinden yürümeye çalışıyoruz. Ne mutlu onun izinden yürüyenlere, Onun yolundan ayrılmayanlara. Ne mutlu size, ne mutlu bize, Ne mutlu hepimize.”

“SENDİKA ÖNYARGISINI ORTADAN KALDIRDI…”

Kavlak, bu nitelikte bir toplantının dünyada başka örneği olmadığını belirterek kurultayların düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Kavlak şöyle konuştu:

“Daha önceki yıllarda, bu etkinliğe katılan arkadaşlarınızın çok büyük bölümü, mezun oldu, hayata atıldı. Hala onların bir kısmıyla temasımız sürüyor. Bu bizi mutlu ediyor. Ama asıl mutlu olduğumuz şey, bu kardeşlerimizin bize söylediği şeylerdir. AKADEMEK’i yaşamış, burada bulunmuş bütün genç kardeşlerim, bu etkinliğin, onların öğrenme sürecinde önemli bir boşluğu doldurduğunu söylüyorlar.Hemen hemen hepsi, sendikalara, sendikacılara, hatta sendikal mücadeleye karşı önyargılarının ortadan kalktığını, artık sınıf mücadelesine, emek davasına daha farklı gözlerle baktıklarını söylüyorlar. Bu sözleri duymak bizi inanın çok mutlu ediyor. Sendikalara, sendikacılara karşı yürütülen bütün olumsuz kampanyalara, kara propagandaya rağmen, bize inanan, güvenen, sendikaları emek mücadelesinin kaleleri olarak gören genç arkadaşlarımızın varlığı, bizim geleceğe daha güvenle bakmamıza neden oluyor.Bu etkinliğe katıldığında, sendika sözcüğünü bile kullanmaktan tereddüt eden, hayatında bir sendikanın kapısından girmemiş kardeşlerim, daha sonra gelip Türk Metal’de staj yapıyor. Sadece o da değil, bu etkinliğe bile çekinerek katılan çok sayıda arkadaşımız, daha sonra bizim başka etkinliklerimizde de yer alıyorlar. Kadın İşçiler Büyük Kurultayı’na, Avrasya Genç İşçiler Kurultayı’na katılıp O etkinliklerimizde görev alıyorlar. Birlikte güzel işler yapıyoruz.”

“BUNLARLA MÜCADELE EDİN!”

Tüm öğrencileri eğitim hayatlarının sonunda staj yapmak üzere Türk Metal’e beklediklerini ifade eden Kavlak, “Bilmeyenler için de şunu söyleyeyim: Türk Metal’de staja başladığınızda, önce işe girişlerinizi, yani sigorta başlangıcınızı yapıyoruz. Ayrıca, bizdeki, asgari ücretin üçte biri olan staj ücretini değil, İşe giriş ücretini veriyoruz. Hepinizi bu koşullarda bekliyoruz” dedi.

Türk Metal Genel Başkanı şöyle devam etti:

“Bir süre sonra mezun olacaksınız. Sonra da iş hayatına atılacaksınız. Ya bir sendikada çalışacaksınız ya da sendikalarla çalışacaksınız. Müzakere masasında, belki bizim yanımızda oturacak, belki de karşımızda olacaksınız. Ancak sevgili kardeşlerim, nerede, nasıl, hangi konumda olursanız olun, haktan hukuktan yana taraf olun.En yüce değer kabul ettiğimiz emekten yana olun. Bütün dünyada kabul edilen en temel insan hakkı, yaşama hakkıdır. Ancak gelin görün ki Türkiye’de sadece geçen yıl 2100 kardeşimizi kaybettik. Yani her gün neredeyse 6 emekçi kardeşimiz, iş kazasında hayatını kaybediyor. Hem de çok basit, çok düşük maliyetli tedbirlerle önlenebilir iş kazalarında ölüyorlar. Binlercesi de yaralanıyor, sakatlanıyor, çalışamaz hale geliyor. Yarın inşallah çok önemli görevler alacaksınız. Önemli makamlarda bulunacaksınız. Belki de bu salondan bir çalışma bakanı, bir yüksek bürokrat,önemli bir işveren çıkacak. Oralara geldiğinizde, bugünü unutmayın. Bugün ben sizlerden, sadece ailesinin, çoluğunun çocuğunun rızkı için çalışırken, iş kazalarında hayatlarını kaybeden işçi kardeşlerimizi unutmamanızı istiyorum. Üç kuruşluk bir halat alınmadığı için inşaatlardan düşenleri, basit önlemler alınmadığı için ezilenleri, işten çıkarken serviste boğulan kadın emekçileri, Esenyurt’ta naylon çadırda yanan inşaat işçilerini, iki liralık kısa devre sigortası alınmadığı için, elektrik çarpmasıyla hayatını kaybedenleri unutmayın, unutturmayın istiyorum. Bunları bir kader olarak görüp, arkasını dönüp gidenlere müsaade etmeyin. Bunlara karşı çıkın. Bunlar artık düpedüz iş cinayetleridir. Bunlarla mücadele edin. Yeter deyin. Dur deyin.”

“SİZ YOKSANIZ BİZ BİR EKSİĞİZ”

Türk Metal Sendikası olarak işyerinde cinsiyet ayrımcılığına karşı çıktıklarını dile getiren Türk Metal Genel Başkanı öğrencilerden faaliyetlerine destek istediği konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sizden de bize destek vermenizi istiyoruz. Sesinizi sesimize, gücünüzü gücümüze katmanızı istiyoruz. İşte o zaman hak kazanır, İşte o zaman hukuk kazanır. İşte o zaman Biz kazanırız, biz kazanırız. Her zaman biz kazanırız. Peki. Elleri küçük, hassas işlere daha yatkınlar diye, 10-11 yaşındaki çocukların çalıştırılmasına, Okul yerine çalışmaya zorlanmalarına ne demeli? Bu, onların kaderi olabilir mi? Olamaz. Olmamalı. Sizden, Çocuk işçi sorununa karşı da duyarlı olmanızı bekliyorum. İş güvencesine sahip çıkmanızı, bunu her platformda savunmanızı istiyorum. İşçilerin çok büyük bölümünün iş güvencesinden yoksun olmalarına, İş olunca çalışmalarına, olmayınca işsiz kalmalarına, karşı olmanızı bekliyorum. Biz Türk Metal olarak, bu bizim kaderimizi olamaz, emekçinin kaderi bu olamaz diyoruz. Biz, Allahın yarattığı en değerli varlık olan insan, üç kuruşluk kâra kurban edilemez diyoruz. Ve eğer bu kader değilse, biz bu gidişi durdurabiliriz diyoruz. Sizi de, bu haksızlığa, bu adaletsizliğe karşı çıkmaya çağırıyoruz. Karşı çıkın. Göreceksiniz ki, yalnız değilsiniz. Siz de haktan hukuktan yana olanların arasına katılın. Siz yoksanız, biz bir eksiğiz demektir. Siz de aramıza katıldığınızda, tam olduğumuzda, bilin ki o zaman biz kazanırız, bundan hiç kuşkumuz olmasın.”

“SENDİKANIN OLDUĞU YERDE KAYITDIŞI OLMAZ!”

Kavlak, Türk Metal’in örgütlendiği yerde iş kazası oranının sıfıra yakın olduğunu, çocuk işçi çalıştırmanın lafını bile ettirmediklerini, iş güvencesi olduğunu, çalışanın rızkının işverenin iki dudağı arasında olmadığını ifade ederek şu görüşlere yer verdi:

“Bizim hedefimiz bellidir. Biz, kayıtdışına karşı mücadele ediyoruz. Kayıtdışı ekonominin, her türlü belanın kaynağı olduğunu biliyoruz. Oralarda iş güvencesi yoktur, sigorta, sağlık sigortası, tazminat yoktur. Ama oralarda çocuk işçiler vardır. İş cinayetleri vardır. Ölen, yaralanan, sakat kalan işçiler vardır. Başta cinsiyet olmak üzere her türlü ayrımcılık vardır.Ne yoktur? Sendika yoktur. Sendika. Çünkü sendikanın olduğu yerde, kayıtdışı olmaz. Bir yerde sendika varsa, bilin ki orada kayıtdışı yoktur. Sendika, çalışma hayatını zehirleyen kayıtdışının panzehiridir. Onun için, kim sendikalara karşı çıkıyorsa, bilin ki onun aklında kayıtdışı çalışmak vardır. Onun aklında, İnsan emeğini sömürmek, Çocukları köle gibi kullanmak, kadınları insan vasfından çıkarmak vardır. Vergi kaçırmak, devlete karşı olan bütün yükümlülüklerden kaçmak vardır. Yani kısacası, bizim, hepimizin, ülkemizin geleceğini çalmak vardır. İşte sizi, bu hastalıklı zihniyetle mücadele etmeye çağırıyorum. Eğer bu bataklığı kurutabilirsek, bu zihniyeti yenebilirsek, bilin ki, bu güzel vatanı, gerçekten bir cennete çevirebiliriz. Ve inanın bu bir hayal değildir. Yeter ki siz, haktan hukuktan yana olun.”

ALPER: “KURULTAYIN RUHUNA EN ÇOK UYAN YER EREĞLİ”
Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Alper ise kurultayın hazırlanmasında işbirliğinin önemine dikkat çektiği konuşmasında Ereğli’nin kurultay için seçilmesine açıklık getirdi.

Alper, “Doğrusunu söylemek lazımsa, ilk yıl Türk Metal sendikasının böyle bir tesisi olması burada düzenleme sebeplerinden ilkini oluşturdu. İkincisin Ankara’da yaptık. Fakat Ankara’da yaptığımız zaman şunu anladık. Bu kurultayın özü bakımından düzenlenme yeri Ereğli. Ereğli bir liman kenti ama Ereğli’yi bu kurultay bakımından anlamlı kılan Erdemir. Ona değer kadar Erdemir. Bütün Zonguldak maden işçisi. Dolayısıyla bu toplantıdan sonra, arkadaşlarımızın ulaşma zorluğuna rağmen, kurultayın ruhuna uygun olduğu için Ereğli’yi tercih ettik” diye konuştu.

ÇORUMLUOĞLU: “ZONGULDAK DEMEK EMEK DEMEK”

Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Zonguldak’ın, madenci, işçi, emek demek olduğunu ifade ederek, “Kamu olarak bize düşen görev, gerek madenlerimiz gerekse güçlü bir kuruluşumuz olan Erdemir, buralardaki işçilerin çalışma standartlarını ve yaşam güçlerini arttırmak için bizler de kaymakamlık olarak elimizden geleni yapmalıyız. Eğer Erdemir işçisi gülüyorsa Zonguldak mutlu. TTK’da çalışan işçimizin yüzü gülüyorsa Zonguldak mutlu. Sizlerin yüzü gülüyorsa, biz sizlere hizmet eden kamu bürokrasisinin yüzü gülüyor” dedi.

Kurultay açılışında Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş da bir selamlama konuşması yaptı.

Konuşmaların ardından kurultaya katılan öğrenciler, verdiği katkılardan ötürü Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak’a teşekkür plaketi verdi. Türk Metal üyesi Erdemir işçileri de Erdemir’de çalışan işçilerin genel başkan hakkında duygu ve düşüncelerinin toplandığı bir kitabı Genel Başkan Kavlak’a takdim etti.

Kurultay, açılış seremonisinin ardından başladı. 11-14 Nisan tarihlerini kapsayan kurultayda, Endüstri ve Sendikalar, Sendikal Örgütlenme, Sendikal Örgütlenmede Özel Konular, Emek-İş Genel Değerlendirme başlıkları altında gerçekleştirilen oturumlarda çeşitli konuşmacılar sunumlar gerçekleştirecek.

14 Nisan Pazar günü sona erecek kurultaya, Türkiye’nin 27 üniversitesinden Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğrencileri katılıyor.

Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 2817 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Çalışma Ekonomisi, Akademek, Pevrul Kavlak, Türk Metal,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
“KAYITDIŞININ PANZEHİRİ SENDİKA”
birisi sayın genel başkana yetkili oldukları erdemirdeki haksızlığı neden göz yumduklarini neden halen taşeron müteahhit calistirdiklarini anlatmalı veya bakış açısını kesinlikle değiştirmeli kursuden konuşmak çok kolay olmaliki reel de söyledikleriyle uyuşmayan örgütlenmesi var erdemir icinde
Gön : Aliii  12 Nisan 2019 : 13:12:50  

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Yılan mesaisi yaptılar...
“Hayalet Kent” uyarısı!
“KAYITDIŞININ PANZEHİRİ SENDİKA!”
 
Seçim geçti, Enflasyon canavarı devam ediyor
İŞKUR işgücü piyasası araştırması başladı
ENFLASYON DURMUYOR!
Artmaya devam ediyor…
ÖTV feragati 8 milyarı aştı
GÜNÜN SÖZÜ
Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler.

( Zhuge Liang )
NÖBETÇİ ECZANE
17 - 06-2019
ZEKİ SÖNMEZ ECZANESİ
TEL : 316 19 66
Uzun Çarşı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÇİLEK ECZANESİ
TEL :
Kepez Mah. Prof.Muammer Aksoy Cd. No: 32A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 49615
  Bugün : 5393
  Toplam: 97709974
   Şuan Çevirimiçi:

 316 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Hasan Akbaş sonsuzluğa uğurlandı... Video lu Haber
» “Sözlü Mülakat Geldi, Liyakat Gitti..."
» Mezarlıkta son ders…
» Alev alev yandı...
» KURAL İHLALİ=KAZA; 3 YARALI Video lu Haber
» 150 yıllık proje...
» Haziran ayı Meclis Toplantısı yapıldı...
» Yol vermek istediği kadına çarptı…
» 12 bin kişi…Sevgi,barış, dostluk sofrasında buluştu... Video lu Haber
» Dinazorlar çağından kalma fosiller…
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com