kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
19 Haziran 2019 Çarşamba
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNDEM
Kdz Ereğli Belediye Meclisi borçlanmayı kabul etmedi
Kdz Ereğli Belediye Meclisi borçlanmayı kabul etmedi

Kdz Ereğli Belediye Meclisi borçlanmayı kabul etmedi

 06 Haziran 2018 10 : 49 

Ereğli Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısında Kent Meydan 1. Etap için borçlanma talebi gündeme geldi. Talebe ilişkin plan bütçe komisyonu raporu CHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi. AK Partili beş, CHP’li bir üyenin katılmadığı toplantıda, ilk kez meclise mazeret bildirerek katılmayan üyelerin mazeretleri üzerinde oylama yapıldı. Toplantıda Başkan Hüseyin Uysal ve CHP’liler arasında gergin anlar yaşandı.

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısı Belediye Başkanı Hüseyin Uysal Başkanlığında, Atatürk Kültür Merkezi Belediye Meclis salonunda tek oturum halinde gerçekleştirildi. Toplantıya AK Partili üyelerden Yusuf Kalay, Sezai Meriç, Reşat Latif, İhsan Yazıcıoğlu, Turgay Aydın ve CHP’li üye Nur Oğuz mazeretleri dolayısıyla katılmadı.

BELEDİYE TARİHİNDE İLK KEZ YAPILAN OY SAYIMI

Toplantıya Mazeret dilekçeleri için oylama yapılması esnasında AK parti üyelerden bazıları mazeretleri reddettiklerini beyan etti. Bunun üzerine oylama yapıldı. Dilekçelerin kabulü yönünde çoğunluğun oluştuğu anlaşılmasına rağmen, Başkan Uysal’ın uyarısı üzerine kabul ve red oyları sayılarak kayda geçirildi. Sayım sonucuna göre, AK Partili üyelerden 6’sı mazeret dilekçelerinin reddi yönünde oy kullandı.

Başkan Uysal, konuyu değerlendirirken, döneminde hep ilklerin yaşandığını belirterek şunları söyledi: “Hakikaten öyle bir makbul bir insanmışız ki, dönemimizde hep ilkleri yaşadık. İlk hizmetleri yaptık. 15 Temmuz’u yaşadık. En çok seçim gören belediye başkanıyım. Kdz Ereğli’de bir yerel seçim, beş genel seçim, 15 Temmuz, yedi böyle bir olay. Bir de ilk defa 31 arkadaştan meydana gelen meclisimizde evet hayırları saydıran bir meclis. Ben bunu halkın taktirine bırakıyorum. Her şeyde bir hayır vardır. İnşallah bugün hayırlı bir karara imza atacağız.”

SİNİRLERİN GERİLDİĞİ AN…

Toplantıda ilk madde olarak, Kdz.Ereğli Kent Meydanı ve Yeraltı Otopark Binası Yapımı(1.Etap) için İller Bankasının belediyeler vermiş olduğu avantajlı kredilerden kullanılması ve 40 milyon lira Kredi alınması için, her türlü işlemlerde belediye başkanına yetki verilmesine dair Plan ve Bütçe komisyon raporunun görüşüldü. Komisyonun CHP’li üyeleri Sibel Yıldız ve Mustafa Başhan’ın belirsiz ekonomik konjonktürün belediyeyi nakit sıkıntısına düşüreceği gerekçesiyle red oyuna karşılık, AK Partili 3 üyenin oylarıyla kabul ettiği rapor üzerinde tartışmalar yaşandı.

CHP Grup Sözcüsü ve KDZ Ereğli İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı, madde üzerine söz aldı. Ereğli Belediyesi’nin 2014 yılında borcunun 24 milyon borç olduğunu söylemesi üzere, Uysal bu rakamın 2014 yılı ile birlikte 35 milyon 248 bin borç olduğunu söyledi. Ocakcı’nın konuşmaya devam etmesi üzerine başkan Uysal’ın “Bir dakika, bir dakika, bir dakika” diye bağırdı, bunun üzerine CHP Sözcüsü “Başkanım bağırmayın,” diye tepki gösterdi. Uysal bunun üzerine, “24 bin borçlanmayla aldın dersen, ben de hayır diyorum, 35 milyon.” dedi. Ocakcı bu ifadeye, “Germeyin başkanım, ben burada sakin sakin konuşuyorum, eğer bağıracaksak bağıralım, yine dakika bir gol bir oldu” diyerek cevap verdi.

RAKAMLARIN DÜELLOSU…

CHP İlçe Başkanı Ocakcı, itirazlarına şöyle devam etti:

“35 milyon borç dediniz, kabul ettik, isterse kırk deyin onu da kabul ettik. Geçen ay ve daha öncesi için 8 milyon 190 bin çöp rehabilite için aldınız. 5 milyon asfalt için aldınız. Göztepe için iki milyon için aldınız. Havuz için beş bin beşyüz aldınız. Toplamda 20 milyon 700 binlik başvuruda krediyi aldınız. Şimdi önümüze otoparkla ilgili getirdiniz. Birinci etabı için 45 milyon para istediniz. Bu birinci etap, ikinci, üçüncü etabı da olacak sanırım. Bundan 7-8 ay sonra seçime gidilecek bir ortama girilecek. Matematiğe vurduğunuzda yaklaşık 90 milyonluk bir borçla seçime girecek belediye. 35 milyon nerede, 90 milyon nerede. Bu sadece ilk etap bir de. İkinci üçüncü etap yok bunda. Siz dediniz ki burada, seçim öncesi borçlanma yanlıştır dediniz. Seçim öncesi borçlanmanın haddinin, haddini aşmaktasınız. İlkleri yaşattığınız, ilk defa kendi gelmeyen meclis üyelerinize red verdiniz. Kampüs alanı için hayalimdi dediniz. Hayaller birer birer suya gömülmekte şu anda. Bu borçlanmayla yaklaşık ne kadar borç bırakacağınızın farkında mısınız. Bu birinci etaptan sonra ikinci etap ne kadar tutacak, kent meydanı bittiğinde toplam borçlanmanın ne kadar olacağını bizimle paylaşır mısınız?”

Uysal, Ocakcı’ya cevap olarak şunları söyledi:

“Arkadaşımız, sekiz, beş, iki diye saydı Sonuçta yirmi milyon borçlanma talebinde bulundunuz, bunları daha kullanmadınız diyor. Kullanmama sebeplerimiz, çalışan arkadaşlarımızın projelerinin fen işlerine ulaşması konusunda. 45 milyon talepte buluyorsunuz diyor. Deminden beri topluyor, yirmi artı 45 doksan değil, 65 milyon ediyor. Israrla doksan milyon diyorsunuz. Hiçbir zaman sizlere laf yetiştirmeye uğraşmayacağım, işime bakacağım. Buradan herkes bilsin, birinci etap dediğimiz, binaların yıkımı dahil, kazısı dahil, fore kazığı dahil, çuvallamaları, bohçalamaları dahil, iki katlı otopark, 650 araçlık otoparkı dahil, sadece 1800 metrekare alanında cami, bunu da hayırseverler yapacak. Bunun tamamının hazır hale gelmesi 45 milyon. Birinci etapta 45 etap verirsek, ikinci üçüncü etapta yüz milyon eder diyorlar. Bu iş 45 milyon borçlanma talebi ki ihaleyle belki daha aşağıya düşecek. 45 milyon nokta. Cami haricindekinin tamamını birinci etaba aldık.

“NASIL BİR BORÇLANMA…”

CHP’li üyelerin seçime giderken borçlanmayacağına ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine Kdz Ereğli Belediye Başkanı Uysal şunları söyledi:

“Seçime giderken borçlanma. Evet. Ancak ben şu borçlanmadan bahsettim. Özel bankadan alınan, iller bankasından alınmayan bir borçlanma. Bir belediye başkanı borç isteyebilir. Bir gün ben dahil kim olursa olsun, seçime yakın olması şart değil, kalem kalem nereye gideceği belli olmayan bir borçlanma talebine Kdz Ereğli Meclisi ben görevde olayım olmayayım asla müsaade etmesin. Bunun siyasi partiyle alakası yok. Ayrı ayrı partiler olabilir. Burada biz vicdanımızın ve aklının sesini dinleyeceğiz. Biz diyoruz ki kent meydanını yaparsak şehrin büyük bir ihtiyacı. ”

TERECİ DÜKKANI POLEMİĞİ

Ereğli Belediye Başkanı Uysal’ın sahil şeridindeki süs havuzu üzerinden CHP’lilere eleştiride bulunması üzerine CHP İlçe Başkanı Ocakcı, “Orada göre göre sadece o süs havuzunu mu gördünüz. Başka bir şey görmediniz mi? Tereciye tere satmayın” dedi.

Başkan Uysal bunun üzerine “Tereci misiniz, öyleyse dükkanınıza geleceğim” dedi. Ocakcı bu ifadeye “Bana çok tuhaf cevap veriyorsunuz, ben de size tuhaf cevap vermemek, saygı içinde cevap vermeye çalışıyorum.” Cevabını verdi.

CHP’li üyeler bunun üzerine söze girerek Uysal’ın ifadelerine tepki gösterdi. Konu üzerindeki tartışma bir süre kent meydanı üzerindeki cami temasıyla devam etti.

BORÇLANMA TALEBİ REDDEDİLEN UYSAL NE DEDİ?

Tartışmaların ardından oylamaya geçildi, toplantıda hazır bulunan 13 üye komisyon raporuna kabul oyu verirken, toplantıdaki 13 CHP’li üye red cevabı verdi. Bu sonuçla, borçlanma konusunda salt çoğunluk, yani 16 oy gerektiğinden borçlanma talebini kabul eden komisyon raporu reddedilmiş oldu.

Uysal oylamanın ardından şunları söyledi:

“Ben size buradan bir müjde vereyim. Kent meydanı ihalesine çıkıyoruz, çıkacağız ve yapacağız. Belediyemiz güçlü, Ereğli Halkı güçlü. En kısa zamanda ihaleye çıkacak ve kent meydanını yapacağız. Oraya cami de yapılacak. Belediye kendi imkanlarıyla yapacak. Her şeye hayır dediniz. Ne kadar hayırlı iş varsa hepsine hayır dediniz” Dedi.

DİĞER MADDELER

Toplantıda, Sözleşmeli personel istihdam edilmesinin görüşülmesi, İlçenin çeşitli mahallelerinde yapılacak olan Kadastro yenileme çalışmaları için bilirkişilerin belirlenmesi, Süleymanlar Mahallesi, Cehennemağzı Mağaraları Arkeolojik Sit Alanı sınırlarının plana işlenmesinin görüşülmesi, İmar Planı Notları değişikliğine askı müddeti içerisinde yapılan itirazların görüşülmesi konuları ilgili komisyonlara havale edildi.

Resmi kurumların imar plan tadilat taleplerine ait komisyon raporunun görüşülmesi, Şahısların imar plan tadilat taleplerine ait komisyon raporunun görüşülmesi, .İlçenin çeşitli mahallelerinde bulunan mülkiyeti Belediyemize ait yoldan ihdas parsellerin satış veya takasına ait komisyon raporunun görüşülmesi konuları da komisyondan geldikleri halinde oybirliğiyle kabul edildi.

Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 3041 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Kdz Ereğli Belediyesi, Borçlanma, Kent Meydanı, Red,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Meteorolojiden sağanak yağış uyarısı!..
Ereğli'nin Gurur Günü...
 
Ereğli’nin Ödülü...
Yakalandılar...
Yeni yönetim seçildi… İftarda bir araya gelindi…
Demirtaş iftarını çalışanları ile açtı…
En ÖZEL iftar…
Ünlü sanatçılar Ereğli'de olacak...
 
GÜNÜN SÖZÜ
Bir yerde gören göz yoksa, orada güzelliklerle çirkinlikler birbirine eşittir.

( H. Şirazi )
NÖBETÇİ ECZANE
Bugün Kayıt girilmemiş
 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 49551
  Bugün : 17896
  Toplam: 97823455
   Şuan Çevirimiçi:

 98 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Ereğli’nin Ödülü...
» Vali Bektaş: “EREĞLİ'NİN EN BÜYÜK SORUNU..."
» Hasan Akbaş sonsuzluğa uğurlandı... Video lu Haber
» “Sözlü Mülakat Geldi, Liyakat Gitti..."
» Mezarlıkta son ders…
» Alev alev yandı...
» KURAL İHLALİ=KAZA; 3 YARALI Video lu Haber
» 150 yıllık proje...
» Haziran ayı Meclis Toplantısı yapıldı...
» Yol vermek istediği kadına çarptı…
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com