kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
26 Mayıs 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
KONUT SATIN ALACAKLAR: DİKKAT!
KONUT SATIN ALACAKLAR: DİKKAT!
25 Eylül 2018 11:20:37

Yazar : İsmail DEMİREL
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Ülkemizde olduğu gibi son yıllarda proje üzerinden konut satışları ciddi oranda artmış bulunmaktadır.. Başımı sokacak bir evim olsun, benim ödeme gücüme uygun olsun düşünceleri ile birçok vatandaşımız yüklenici firmaların projelerini görerek ev almaktadırlar.

Bu vatandaşlarımızın öncelikle 6502 Sayılı Kanunun aşağıda sunduğumuz maddelerini, Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliğini, Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkındaki Yönetmeliği, Bina Tamamlama Sigortası Genel Şartlarını mutlaka incelemeleri gerekir.

Çok az da olsa iyi niyetli olmayan şirket ya da şahısların ev alma hayalindeki insanları aldattığı Tüketici Koruma Derneğimize gelen şikayetlerden anlaşılmaktadır. Öncelikle tüm konut alımlarının ayrıntılı bir sözleşmeye bağlanması zorunludur. Bu sözleşmeden önce satıcı kişi yada şirket kanunun belirlediği bir BİLGİLENDİRME FORMUNU sözleşmeden bir gün önce müşteriye vermek zorundadır.

30 konutu geçen projelerde mutlaka KONUT TAMAMLAMA SİGORTASI yapılması zorunludur. Bu madde konutu satın alanı korumaktadır. Satıcı ölse bile konutun teslimini garanti altına alan ve satıcının mirasçılarının hak iddia edemeyeceği bir uygulamadır.

Özellikle sözleşmelere kullanılacak ürünlerin kalitesini belirleyen hususları çok açık ve ayrıntılı bir şekilde koymak alıcının faydasınadır. Konut sektöründe 300 TL ye de çelik kapı vardır 13 000 TL yede çelik kapı vardır. Musluklardan yer döşemesine kapılardan pencerelere kadar her hususun sözleşmeye işlenmesi gerekir. Aksi takdirde satıcının gösterdiği ürünle kullandığı ürün farkını konutu alan kişi ispatlayamaz duruma düşmektedir. Bu konuda örnek malzemeler satış bürolarında gösterilmekte ama 3. Sınıf malzeme kullanılabilmektedir.

EREĞLİ ilçesi son yıllarda hızlı bir konut yapımı yaşarken birçok mağdur olan alıcı da çıkmaktadır. Alıcılar satıcının önceki işlerine bakarak karar vermektedir. Ortada yasal ve ayrıntılı bir sözleşme olmadığında zararı da yine alıcı çekmektedir. Konut almak için söze güvenerek 100.000 TL satıcıya para ödeyen vatandaş aradan geçen 3 yılda daha temelin atılmadığını söyleyerek TÜKETİCİYİ KORUMA DERNEĞİMİZE geldiğinde, sözleşmesi olmadığı için hiçbir şey yapamadığımızı görmek elbette çok üzücüdür.

Satın alınacak bir konut için YAPI RUHSATI alınmadan sözleşme imzalanmaması gerekir satıcının. Tabi alıcının da bu hakkını bilmesi ve talep etmesi gerekmektedir. Genelde şimdi çok ucuz, 3 ay sonra fiyatlarımız artacak diye alıcıya yapılan baskılar sonucu henüz projesi çizilmemiş, Belediye onayları alınmamış yerlerin satışa sunulması kesinlikle yasaktır.

Halkımızın haklarını iyi bilmesi, Tüketici Kanununun kendisine sağladığı korumayı kullanabilmesinin ilk şartıdır.

Aşağıda TÜKETİCİ KANUNUNUN ilgili maddelerini ve yazımızın başında sunduğumuz YÖNETMELİKLERİ mutlaka incelemelerini menfaatlerini koruyabilmeleri açısından önemli bulmaktayız.

Ön ödemeli konut satış sözleşmeleri

MADDE 40 – (1) Ön ödemeli konut satış sözleşmesi, tüketicinin konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcının da bedelin tamamen veya kısmen ödenmesinden sonra taşınmazı tüketiciye devir veya teslim etmeyi üstlendiği sözleşmedir.

(2) Tüketicilere sözleşmenin kurulmasından en az bir gün önce, Bakanlıkça belirlenen hususları içeren ön bilgilendirme formu verilmek zorundadır.

(3) Yapı ruhsatı alınmadan, tüketicilerle ön ödemeli konut satış sözleşmesi yapılamaz.

Şekil şartı

MADDE 41 – (1) Ön ödemeli konut satışının tapu siciline tescil edilmesi, satış vaadi sözleşmesinin ise noterde düzenleme şeklinde yapılması zorunludur. Aksi hâlde satıcı, sonradan sözleşmenin geçersizliğini tüketicinin aleyhine olacak şekilde ileri süremez.

(2) Satıcı, geçerli bir sözleşme yapılmış olmadıkça tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya tüketiciyi borç altına sokan herhangi bir belge vermesini isteyemez.

Teminat

MADDE 42 – (1) Bakanlıkça projedeki konut adedi ya da projenin toplam bedeli kriterine göre belirlenecek büyüklüğün üzerindeki projeler için satıcının ön ödemeli konut satışına başlamadan önce; kapsamı, koşulları ve uygulama esasları Hazine Müsteşarlığınca belirlenen bina tamamlama sigortası yaptırması veya Bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması zorunludur.

(2) Bina tamamlama sigortası kapsamında sağlanan tazminat, teminat ve benzeri güvenceler iflas veya tasfiye masasına dâhil edilemez, haczolunamaz, üzerlerine ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz konulamaz.

Cayma hakkı

MADDE 43 – (1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür.

(2) Taşınmazın kısmen veya tamamen bağlı krediyle alınması durumunda bağlı kredi sözleşmesi, sözleşmenin kurulduğu tarihte hüküm doğurmak üzere bu maddede öngörülen cayma hakkı süresi sonunda yürürlüğe girer. Konut finansmanı kuruluşu cayma hakkı süresi içinde tüketiciden faiz, komisyon, yasal yükümlülük ve benzeri isimler altında hiçbir masraf talep edemez.

(3) Satıcının aldığı bedeli ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi iade ettiği tarihten itibaren, tüketici on gün içinde edinimlerini iade eder.

Konutun teslimi

MADDE 44 – (1) Ön ödemeli konut satışında devir veya teslim süresi sözleşme tarihinden itibaren otuz altı ayı geçemez. Kat irtifakının tüketici adına tapu siciline tescil edilmesiyle birlikte zilyetliğin devri hâlinde de devir ve teslim yapılmış sayılır.

Sözleşmeden dönme

MADDE 45 – (1) Ön ödemeli konut satışında, devir veya teslim tarihine kadar tüketicinin herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkı vardır. Sözleşmeden dönülmesi durumunda satıcı; konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile sözleşme bedelinin yüzde ikisine kadar tazminatın ödenmesini isteyebilir.

(2) Satıcı, yükümlülüklerini hiç ya da gereği gibi yerine getirmezse tüketiciden herhangi bir bedel talep edemez. Tüketicinin ölmesi veya kazanç elde etmekten sürekli olarak yoksun kalması sebebiyle ön ödemeleri yapamayacak duruma düşmesi ya da sözleşmenin yerine olağan koşullarla yapılacak bir taksitle satış sözleşmesinin konulmasına ilişkin önerisinin satıcı tarafından kabul edilmemesi yüzünden sözleşmeden dönülmesi hâllerinde tüketiciden herhangi bir bedel talep edilemez.

(3) Sözleşmeden dönülmesi durumunda, tüketiciye iade edilmesi gereken tutar ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge, dönme bildiriminin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren en geç doksan gün içinde tüketiciye geri verilir. Satıcının aldığı bedeli ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi iade ettiği tarihten itibaren, tüketici on gün içinde edinimlerini iade eder.

  Bu Yazı Toplam 1965 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com