kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
18 Ocak 2019 Cuma
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / DİN VE MEZHEPLER
MEKKE SİLAHSIZ FETHEDİLDİ
MEKKE SİLAHSIZ FETHEDİLDİ

Medeni'ye hicrete zorlanan müslümanlar, silah kullanmadan Mekke'yi fethettiler

 01 Ocak 2015 21 : 48 

Miladi 1 Ocak 630 (Hicri 20 Ramazan 8) yılında Mekke fethedildi. Vaktiyle Kureyş müşrikleri tarafından bu şehirden zorla çıkarılıp Medeni'ye hicrete zorlanan müslümanlar, silah kullanmadan Mekke'yi fethettiler.

Allah Teala'nın "Evim" buyurduğu Kabe-i Muazzamaya doğru bütün müminler edeple yaklaştılar. Gönül huzuru ile beytullaha kavuştular. Kan değil, göz yaşları döküldü. Boyunlar Allah'a büküldü.

Müslümanlarla Mekkeli Müşrikler arasında Hudeybiye Antlaşması yapılmıştı. Mekkeli Müşriklerin müttefiki olan Beni Bekir kabilesi bu antlaşmaya aykırı biçimde, Müslümanların himayesindeki Huzaa kabilesine saldırdı.

Hz. Muhammed, Mekke´ye haber göndererek, öldürülenlerin kan bedellerinin ödenmesini veya Beni Bekir kabilesiyle olan ittifakın sonlandırılmasını, aksi halde Hudeybiye Antlaşması´nın bozulmuş sayılacağını ve savaşa mecbur kalacaklarını bildirdi. Mekkeliler, teklifleri reddettiler ve harbe hazırlanacaklarını bildirdiler.

Mekkeliler daha sonra fikir değiştirip Ebu Süfyan´ı Müslümanları bir barışa ikna etmesi için Medine´ye gönderdiler. Ancak görüşmelerden hiçbir netice alınamadı.

Hz. Muhammed, çevredeki Müslüman kabilelerden de askerler toplayarak 10.000 kişilik bir kuvvet oluşturdu. Bunların 700´ü muhacirlerden, 4.000´i ensar´dan, kalanlarsa çevre kabilelerden gelen Müslümanlardan oluşuyordu.

Hz. Muhammed, son ana kadar ne yöne sefer düzenleneceğini açıklamadı. 

Ayrıca Medine´ye giriş çıkışları durdurdu. Böylece Mekkelilerin, İslam Ordusu´nun hareketlerini öğrenme olanağı kalmadı.

Ardından Hz. Muhammed orduyu harekete geçirdi. Mekke ile Medine arasındaki mesafe, yürüyüşle 12 gün olmasına karşın Mekkeli Müşrikler, Müslümanların üzerlerine geldiklerini ancak İslam Ordusu´nu Mekke´nin hemen dışındaki Merruzahran Vadisi´nde gördüklerinde anladılar.

Bu durumda direnç göstermenin faydasız olacağını düşünmüş olacaklar ki Mekkeliler, herhangi bir savunma hazırlığına girişmediler.

Mekkelilerin şaşkınlığını daha da artırmak için Hz. Muhammed, her askere ayrı ayrı ateş yakma emri verdi. Akşam vakti etraftaki dağlarda 10.000 tane yanan ateş gören Mekkeliler, İslam Ordusu´nun daha da kalabalık olabileceği fikrine kapıldılar.

İslam Ordusu hakkında bilgi toplamak için yola çıkan Ebu Süfyan, öncü birlikler tarafından yakalandı.

Hz. Muhammed s.a.v'in huzuruna çıkarılan Ebu Süfyan, burada İslam´ı kabul ederek Müslüman oldu. Bunun üzerine Hz. Muhammed, Ebu Süfyan´ı serbest bıraktı ve Mekkelilere şu sözlerini iletmesini söyledi:

'Her kim Ebû Süfyân´ın evine girerse, emniyettedir. Her kim kendi evine kapanır, ordumuza karşı koymazsa, emniyettedir. Her kim Harem-i Şerif´e girerse, emniyettedir.'

Hz. Muhammed bundan, aralarında İkrime bin Ebu Cehil ve Hind´in de bulunduğu on kişiyi müstesna tuttu. Bunlar, Müslümanları katlettikleri, onlara ağır işkenceler yaptıkları için görüldükleri yerde öldürüleceklerdi.

Hz. Muhammed, hareket emri verdi ve Fetih Suresi´ni okuyarak Mekke´ye girdi. 3 kol herhangi bir direnişle karşılaşmazken Halid bin Velid´in komutasındaki 4. kol, İkrime bin Ebu Cehil önderliğinindeki küçük bir saldırıyı geri püskürttü.

Hz. Muhammed, Mekke´ye girer girmez genel af ilan edildiğini bildirdi ve Ebu Süfyan´a bildirdiği şekilde, kimseye dokunulmayacağını ilan etti. Ardından içerisinde 360 put bulunan Kabe´ye yöneldi. İsra Suresi´nin 81. ayetini okuyarak putları birer birer devirdi. Daha sonra da beraberindeki Müslümanlarla Kabe´yi tavaf etti.

Fetih sonrasında Hz. Muhammed Kabe´de ilk hutbesini verdi. Mekkelilerin şüphelerini de gidermek adına hutbesinde şu sözlere de yer verdi: Benim halimle sizin haliniz, Yusuf´un kardeşlerine dediğinin tıpkısı olacaktır. Yusuf´un kardeşlerine dediği gibi ben de diyorum: 'Size bugün hiçbir başa kakma ve ayıplama yok. Allah, sizi bağışlasın. O, merhamet edenlerin en merhametlisidir (Yusuf Suresi 92).' Gidiniz; sizler serbestsiniz.

1 Ocak 630 sabahı İslam Ordusu savaş pozisyonu aldı. Hz. Muhammed orduyu 4 kola ayırdı ve orduya şu emri verdi: 'Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz.'

Aynı gün öğleden sonra Safa Tepesi´nde tüm Mekkeliler Hz. Muhammed'e biad ederek İslam'ı kabul ettiler.

.:: Değişim Medya | Haber | Dergi | Radyo - 0 372 322 27 30 ::.

Haber :
Bu Haber 7043 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :mekke nin fethi, mekke silahsız fethedildi,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 7 )

Sayfa : [1]
MEKKE SİLAHSIZ FETHEDİLDİ
Görülen o ki ülkemizde son yıllarda siyasal İslamın, daha doğrusu "din istismarının" ve "Allah ile aldatmanın" yükselmesine paralal yaşanan "uydurma" alternatif dini kutlamalardan biri de Mekke'nin fethi olmuştur.
Gözü dönmüş din bezirganlarının, kısır dünya görüşleri için İslam dinine, Kuran'a, Hz. Muhammed'in anısına saygısızlık ederek bu "tarihi çarpıtmaları" maalesef ülkemizin din istismarcısı-yandaş aydınları, gazetecileri, yazarları ve basını tarafından da görmezden gelinmekte, Kuran'ın ifadesiyle "hak ve hakikat gizlenmektedir". Anca ... DEVAMI
Gön : ertuğrul kara  02 Ocak 2015 : 00:17:06  Düzce

MEKKE SİLAHSIZ FETHEDİLDİ
Mekke'nin Fethi İslam tarihinin en önemli olaylarından biridir. Hz. Muhammed Mekke'yi fethederek İslamın önündeki en büyük engellerden birini ortadan kaldırmıştır. İslamın Hz. Muhammet'ten sonra yayılıp kurumlaşmasında Mekke'nin fethi gerçekten büyük bir etkiye sahiptir.

Bu bakımdan Müslümanarın bu önemli tarihi hatırlamaları, hatta kutlamaları son derece doğaldır.

Mekke'nin fethi, tarihi kaynaklara göre; ( İbn İshâk, İbn Hişâm, Belâzûrî, Vâkıdî, İbn Esir, İbn Kesir, Taberî gibi pek çok tarihçinin ittifakla verdiği tarih) Hicrî takvime göre 20 Ramazan 8'de (Hicretin 8. yılı) ... DEVAMI
Gön : ertuğrul kara  02 Ocak 2015 : 00:16:00  Düzce

MEKKE SİLAHSIZ FETHEDİLDİ
İslam peygamberi Muhammed,Hicretin 8'inci yılı, Ramazan'ın 10'uncu Pazartesi günü 10 bin kişilik bir ordu ile Medine'den çıktı.(1 Ocak 630) 20 Ramazan'da (11 Ocak 630 M.)Muhammed ordusunu 4 kola ayırdı ve ordusuna şu emri verdi:
Gön : esat sarı  02 Ocak 2015 : 00:14:11  Zonguldak

MEKKE SİLAHSIZ FETHEDİLDİ
31 Aralık, 1 Ocak gecesi hıristiyanlarca İsa (a.s)'ın doğum günü olarak kutlanmaktadır.

Yılbaşı gecesi, aslında sıradan bir gecedir. Müslümanlar için bir anlam ifade etmez. Hal böyle iken yılbaşı gecesi, toplumsal bir isyan ve çılgınlık gecesi haline getirilmiştir. Aynı zamanda iğrenç bir yabancılaşma sergimenmektedir.

Yılbaşı kutlama durumunda olan her insan kendi kendine sormalıdır: "Ben hıristiyan mıyım, müslüman mıyım?" diye. Bu soruya cevap aramalıdır. Hangisine benzediğine bakmalıdır.

Hıristiyanlar bize ait hiçbir bayramı, kutsal günü ve geceyi kutlam ... DEVAMI
Gön : esat sarı  02 Ocak 2015 : 00:11:45  Zonguldak

MEKKE SİLAHSIZ FETHEDİLDİ
Tarih bazı kaynaklarda 11 Ocak 630 olarak geçmekte ve 20 Ramazan Hicri 8. yıl Perşembe'ye tekabül etmektedir.
Diyanet takviminde 1 Ocak sayfasında Mekke'nin Fethi olarak ifade edilmektedir. Ancak http://www.diyanet.gov.tr/yayin/basiliyayin/yweboku.asp?sayfa=30&yid=1 adresindeki siyer bilgisinde "f) Mekke'ye Giriş (20 Ramazan 8 H./11 Ocak 630 M.)" olarak verilmektedir.
Aşağıdaki makalede ise "Kollar Mekke'ye Girerken Takvim yaprağı, Hicretin sekizinci yılı Ramazan ayının on üçü Cuma gününü gösteriyordu. Gün henüz yeni ağarmıştı." olarak geçmektedir. Hicri-Miladi ... DEVAMI
Gön : bekir kurt  02 Ocak 2015 : 00:01:10  Zonguldak

MEKKE SİLAHSIZ FETHEDİLDİ
Bu haberi kim yapmış onu da yazarmısınız ? Kendisini tebrik etmek isterim .....
Gön : bekir kurt  01 Ocak 2015 : 22:47:18  Zonguldak

MEKKE SİLAHSIZ FETHEDİLDİ
SIRF YILBAŞINA ALTERNATİF OLSUN DİYE UYDURULMUŞ MEKKE'NİN FETHİ GÜNÜ...:)

Gön : bekir kurt  01 Ocak 2015 : 22:29:47  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ
SALAVAT-I ŞERİF
YASİN SURESİ – NASSER AL QATAMİ
HİÇ BÖYLE BİR EZAN DİNLEDİNİZ Mİ? NASSER ..
MEKKE SİLAHSIZ FETHEDİLDİ
UMRE KAYITLARI BAŞLADI
AREFE HANGİ GÜNE DENİR VE ÖNEMİ NEDİR?
KADİR GECESİ BUGÜN MÜ?
GÜNÜN SÖZÜ
Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen cevizin hepsini kabuk zanneder.

( GAZALi )
NÖBETÇİ ECZANE
18 - 01-2019
IŞIL ECZANESİ
TEL : 323 87 92
Erdemir Caddesi No: 36
Kdz.Ereğli / Zonguldak

MADENCİ ECZANESİ
TEL : 347 61 67
Sarıkokmaz Mah. Dvrek Yolu Cad. No: 95C - Zonguldak
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 45293
  Bugün : 13799
  Toplam: 91410165
   Şuan Çevirimiçi:

 286 konuk,

 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com