kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
26 Mayıs 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / RÖPORTAJ
MURTAZA MAHALLESİ'NDEYİZ
MURTAZA MAHALLESİ'NDEYİZ

Karadeniz Ereğli'nin 31 Mahallesinde başlattığımız 2014 Mahalli İdareler Yerel Seçimleri öncesinde mahalle çalışmalarımızda son haftalara yaklaşıyoruz. Karadeniz Ereğli'nin en eski mahallelerden biri olan, doğma, büyüme bu mahallede yaşayan Murtaza Mahallesindeyiz.

 07 Mart 2014 11 : 50 

Murtaza Mahallesi Muhtarı Nihat Eken, 50 yıldır bu mahallede yaşıyor. 23 yıldır da Murtaza Mahallesi Muhtarlığını yapıyor.

Önceki yıllarda 3 mahallenin birleşmesiyle oluşan mahallenin adı Kirmanlı Mahallesi idi. Mahalle çok büyük ve iç içe bir mahalle olduğu için yıllar sonra bu mahalleden Akarca, Kirmanlı ve Murtaza Mahalleleri oluştu. İlk Muhtarlığı dedem Nihat Eken, mahallelerin ayrılmasıyla  ilk Akarca Mahalle Muhtarlığını da babam  yaptı. Bende dedem Nihat Eken'in yolunda ilerliyorum.

Sizi  Tanıyabilir miyiz?

1964 Karadeniz Ereğli doğumluyum. Evli, 1 çocuk babasıyım. Serbest meslekle uğraşmaktayım. 50 yıldır Murtaza Mahallesinde ikamet etmekteyim.  23 yıldır muhtarlık yapmaktayım. 23 yıldır mahallemize hizmet etmekteyim. Sürekli vatandaşlarla iç içe olduğum için günlerimiz bu şekilde çalışarak geçiyor.

Azalar: Muhtarlığımızın 4 azası vardır. Bu 4 aza asil aza.  Sabahattin Kavak, Ayhan Adalı, Koç Ali Kasap, Mehmet Demiray.

Mahalle Sınırları: 6 mahallenin çevrelemesiyle Murtaza Mahallesi oluşuyor.    Müftü Mahallesi başta olmak üzere,  Bağlık Mahallesi, Sarı Korkmaz Mahallesi, Uzun Mehmet Mahallesi, Akarca Mahallesi ve Kirmanlı Mahallesiyle  sınır komşusuyuz.   

Nüfus:  Tahmini olarak15.000 civarında.

Hane Sayısı: Kesin olarak bilemiyoruz. Yaklaşık olarak 12.000 civarında.

İş Yeri Sayısı:  Mahallemizde tahmini olarak 320 işyeri var Bunun büyük çoğunluğu çarşı merkezine yakın olan işyerleri oluşturuyor.

Cadde ve Sokak İsimleri: Mahallemize ait toplam 13 sokağımız var. Halit Hoca Sokak, Yukarı Bey Çayırı Sokak, Suphi Konak Caddesi, Hüseyin Karadeniz Sokak, Hacı Osman Sokak, Nihat Can Sokak, Ali Rıza Oğuz Sokak, Bayır Sokak, 4 Nolu Bayır Sokak, 5 Nolu Bayır Sokak, 6 Nolu Bayır Sokak, Kale Sokak, Dış Çeşme Sokak. Yeni bir yolumuz açılmıştı bu vesile ile yeni bir sokağımız oluştu, Kula dediğimiz mevkide oraya Nihat Can Sokak ismi verdik. Eski mahalle muhtarlarımızdan bir tanesinin simiydi, onun ismini verdik oraya. Sokağın bir tarafı Kirmanlı mahallesine ait bir tarafı Murtaza Mahallesine ait olduğu için oraya Nihat Can Sokak ismini vermiş bulunduk.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından Yardım Alan Aile Sayısı: 280 Aile.

Bu yardımların çeşitleri, kömür, kumanya ve nakdi yardımlardır.

Evde Bakım Sağlık Hizmetlerinden Yararlanan Aile Sayısı: 2 Aile Evde Bakım Hizmetleri alıyor. Bu da Belediyemizin yapmış olduğu en iyi, en güzel hizmetlerden bir tanesidir. Bunun için Belediye Başkanımız Halil Posbıyık'a  çok teşekkür ediyoruz.

Biz her ne kadar Karadeniz Ereğli Kaymakamlığına  bağlıysak da bir bakıma da Karadeniz Ereğli Belediyesi ile iç içe olduğumuz için Belediye Başkanı da bizim amirimiz sayılır,  çünkü Belediyeden hizmet alıyoruz. Biz bir aracı konumuyuz. Yapılacak işleri takip ederiz, eksiklerimizi görürüz, Belediyeye  iletiriz  onları.  Ve ilettiklerimiz en kısa sürede yapılır. Şu ana kadar yapılan hizmetlerimiz çok güzel gitmekte.

Mahallemiz Nasıl Mahalle Oldu, Bugünlere Nasıl Geldi?

Mahallemiz, Karadeniz Ereğli'nin en eski mahallelerinden bir tanesidir. Mahallemiz 3 mahalleden bugüne gelmiş. Murtaza, Akarca ve Kirmanlı Mahallesi tek mahalle ve tek muhtarlık olarak yönetiliyormuş. Tabi o zamanın mahalle ismi Kirmanlı Mahallesi olarak geçiyormuş. O zamanın yerel yöneticileri mahalle büyük olduğu için mahalleyi üçe bölmüşler. Akarca, Murtaza ve Kirmanlı Mahalleleri oluşmuş bu arada. Dönemin tek Muhtarlığı o zaman rahmetli dedem Nihat Eken'di.  

Mahallemizde Yapılan Çalışmaları Değerlendirebilir Miyiz?

Mahallemiz, Karadeniz Ereğli'nin en eski mahallelerinden biri  olduğu için acil ve zorunlu ihtiyaçlarımızın olmadığı, zamanında yapılan Belediye hizmetlerinden yeterli derecede yararlanıyoruz.  Bugüne kadar aldığımız ve almaya devam ettiğimiz hizmetlerden yana sıkıntımız yok.  daha almakta olduğu, az öncede bahsettiğim gibi acil ve zorunlu ihtiyaçların artık, hemen hemen bütün mahallelerden bütün sorunların çözülüyor.  Bunun yanında bizim Belediyeden istediğimiz artık özel ihtiyaçlarımız yani, çocuk parkları, basketbol sahaları, spor aletleri istiyoruz. Altyapılar bitme aşamasında, bitti diyebiliriz. En son benim mahallemde yapılacak ve  yapılan şu anda yağmurlama giderlerimiz yapılıyor.

Mahallemizde tarihi ve turistik surlar kalıcılığını koruyor. Yıllar önce yapılan savaşlarda barınak ve korunma yeri olarak kullanılan tarihi surların otantikliği mahallemize güzellik katıyor. Surlar çevresinde oluşan çalılıklar ve pislikler Karadeniz Ereğli Belediye Yetkilileri tarafından temizleniyor. Tarihi Surlara sahip çıkmaya çalışıyoruz.

Neden Muhtar Olmak İstediniz, Aileniz Bu Konuda Neler Düşünüyor?

Az önce dediğim gibi rahmetli dedem Kirmanlı Mahallesi Muhtarıydı. Mahalle üçe bölününce; Akarca, Kirmanlı ve Murtaza Mahalleleri olunca yine rahmetli babam Murtaza Mahallesine 1969 yılında aday oluyor 1969'dan 1991 yılına rahatsızlığına kadar 22 yıl muhtarlık görevini yürüttü. 1991 yılında Haziran ayı ara seçimlerinde mahallemizden gelen talep ve istekler doğrultusunda mahallemin de büyük çoğunluğunun desteğini alarak 1991 ara seçimlerinde aday oldum. 23 yıldan bu yana Mahalle Muhtarlığı görevini yürütmekteyim.

Ailem her zaman beni destekliyor. Hatta bir söz vardır; ‘Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır.' Sözünün tam karşılığını yaşadığımı söylemem mümkün.

2014 Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinde Aday Olmayı Düşünüyor musunuz?

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan Mahalli Yerel İdareler Seçimlerinde adaylığım devam ediyor. Mahallemizin güzelliklerine güzellik katmak için, çehresini ve çevresini geliştirmek ve büyütmek için 30 Mart Seçimlerinde adayım. Hizmet bitmedi, bitmeyecek.

 

Haber : Değişim Medya Haber Merkezi
Bu Haber 5823 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Murtaza Mahallesi, Muhtar Nihat Eken, Dede Nihat Eken,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
MURTAZA MAHALLESİ'NDEYİZ
başarılı muhtarımız nihat kardeşimin bu seçimden de farklı bir şekilde galip çıkacağından eminim kendisine bu yolda başarılar diliyorum.
Gön : mustafa küçüköksüz  07 Mart 2014 : 14:32:24  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
DEĞİŞİM RADYO MIZIKA'YA SES VEREN ÜSTADI AĞIRLADI
"BALTİC ROOM" AÇILDI
YÜZÜNÜZDE GÜLÜMSEME YARATAN HERŞEY, SİZİN BU HAYATTAKİ ..
ÖĞRENCİLERİNİN GÖZÜYLE CUMHURİYET ÖĞRETMENİ NACİYE KIPÇAK
MÜFTÜOĞLU: "GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ"
NİLAY TANIK İLE NEFESE DAİR..
200 BİN NUFUSLU BÖLGEYE HİZMET VERİYORUZ
ÇAĞDAŞ BİR YAŞAM VE BİREY OLMANIN YOLU ..
GÜNÜN SÖZÜ
İyi mazeretler bulmayı başaranların, başka şeyler başarabildiği çok nadiren görülür.

( Benjamin Franklin )
NÖBETÇİ ECZANE
26 - 05-2019
BİLGİ ECZANESİ
TEL : 0372 312 05 00
Müftü Mah. Erdemir Cad. No: 38B
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KEPEZ ECZANESİ
TEL : 372 322 01 55
Devrek Yolu Cad.Kavaklık Mah.781d Kdz.Ereğli
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 43344
  Bugün : 32319
  Toplam: 96819238
   Şuan Çevirimiçi:

 173 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Trafik masaya yatırıldı...
» Endemik ve Gastronomik… OSMANLI ÇİLEĞİ
» Kömürspor'da Teknik Direktörü TAMAM...
» Belediyeyi yeniden ŞAHLANDIRACAĞIZ!.. Video lu Haber
» Sevenlerini üzdü...
» Esnafa zor anlar yaşattı…
» Yunuslara nazar değdi…
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com