kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
20 Mayıs 2019 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / DİN VE MEZHEPLER
MÜSLÜMANLAR EN SEVDİĞİ ÜÇ MABED
MÜSLÜMANLAR EN SEVDİĞİ ÜÇ MABED

Müslümanlar için üç mabed, Harem-i Şerif, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa diğerlerinden önem ve fazilet bakımından çok daha üstün.

 09 Ocak 2014 21 : 26 

Müslümanların en kutsal mabedi Harem-i Şerif'in 19 kapısı bulunuyor. Mescid-i Haram olarak da bilinen mübarek mabedin tam ortasından ise Müslümanların kıblesi Kâbe-i Muazzama yükseliyor. İlk olarak Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından inşa edilen Kâbe, Hz. Peygamber (s.a.s) döneminden sonra Hz. Ömer tarafından genişletildi ve etrafı bir duvarla çevrildi.

Mescid-i Haram bugün, yüz binlerce insanın içinde ibadet edebileceği genişlikte. 19 kapısı bulunan Mescid-i Haram toplam 361 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Cennetten indirilen Hacer-i Esved yani sİyah Taş da Kâbe-i Muazzama'nın kapısının yanındaki duvarda gömülü bulunuyor. Hacer-i Esved'e ziyaretçiler el ve yüzlerini sürerek ta’zimlerini gösteriyorlar.

KABE'NİN ÖRTÜSÜ HER SENE YENİLENİYOR

Üstünde sırma ile ayetler yazılı bulunan, Kâbe'yi örten ve sitare adı verilen örtü, her sene hac mevsiminden önce yenileniyor. Kâbe'nin duvarları ise Mekke tepelerindeki granit taşla çevrili ve tavanı ahşap kaplı.

Yaklaşık 14 asırdır her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca Müslüman, Son Peygamber Hazreti Muhammed'in (s.a.s) izinden Mekke'ye hacı olmaya gidiyor. Müslümanların kutsal mabedi Harem-i Şerifin tam ortasında yükselen Kâbe'den kardeşlik mesajı bütün dünyaya yayılıyor.

2. BÜYÜK MABED: MESCİD-İ NEBEVİ

Müslümanların ikinci büyük mabedi Mescid-i Nebevî, Hz. Muhammed'in (s.a.s) de Kabr-i Şerifi’ni de barındırıyor. Mescid-i Nebevi aynı zamanda Hz. Peygamber (s.a.s) tarafından inşa edildi. Hicret'ten sonra Hz. Muhammed (s.a.s) ve ashabı tarafından hurma kütüklerinden ve dallarından inşa edilen mabedin doğu duvarına bitişik hücre-i saadet denilen bölüme de Hz. Muhammed (s.a.s) ve ailesi için iki oda yaptırıldı. Bu odaların sayısı daha sonra eklemelerle dokuza kadar yükseldi.

Bugünkü haline zaman içinde kavuşan Mescid-i Nebevî aynı zamanda Medine-i Münevvere'de inşa edilen ilk cami olma özelliğine sahip. Hz. Peygamber (s.a.s) vefatından sonra "Peygamberler vefat ettikleri yere gömülürler" hadisine binaen Hz. Ebubekir'in tavsiyesiyle üzerine Mescid-i Nebevi'deki Ravza-i Mutahhara’ya defnedildi.

Ravza-i Mutahhara

PEYGAMBERİMİZ VE 2 BÜYÜK SAHABİSİ YANYANA

Hz. Peygamber’in (s.a.s) defnedildiği alana Temiz Bahçe manasına gelen Ravza-i Mutahhara deniliyor. Hz. Peygamber’in (s.a.s) yanı başında ise Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer'in kabri yer alıyor. Mescid-i Nebevi'nin dışarıdan görünen Kubbe-i Hadra denilen yeşil kubbesi Osmanlı sultanı 2. Mahmud zamanında inşa edildi. Mescid günümüzde etrafını kuşatan mermer kaplı avlusu dahil toplam 400 bin metrekarelik alanı kaplıyor. Her yıl hac ibadeti için Kâbe'-i Muazzama'ya gelen milyonlarca Müslüman, Medine-i Münevvere'deki Hz. Muhammed'in (s.a.s) kabrini ziyaret etmeden ülkelerine dönmüyorlar.

MÜSLÜMANLARIN İLK KIBLESİ: MESCİD-İ AKSA

Müslümanlar için en önemli üçüncü mabed olan Mescid-i Aksa, İslam dünyasının ilk kıblesi. Mescid-i Aksa, yani "En Uzak Mescid", Hz. Muhammed'in miraca yükseldiği yer. Hz. Muhammed'in (s.a.s) Mescid-i Aksa'dan miraca yükseldiği gece Kur’an-ı Kerim’de şöyle bahsediliyor; "Kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan, kendisine bir kısım ayetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya götüren Allah'ın şanı yücedir." Hz. Muhammed'in (s.a.s) miraca yükseltildiği sırada Kudüs'te bugünkü şekliyle bir cami yoktu. Ancak Hz. Süleyman tarafından inşa edilmiş ve daha sonra yıkıma maruz kalmış olan Mescid-i Aksa'nın kalıntıları vardı ve burası da Beyt-i Makdis olarak adlandırılırdı.

Kubbet'üs Sahra

BİRÇOK KERELER YIKILDI

Hz. Muhammed'in (s.a.s) ziyaret ettiği mekân da burasıydı. Beyt-i Makdis ibaresi bazı tarihi kaynaklarda Kudüs şehri için de kullanılmış ve bazı tarihi kaynaklarda Kudüs'ün M.S 70 yılında yıkıma uğratıldığı, Beyt-i Makdis'in de bu olayda yıkıldığı ifade edilmiş.Ancak bu mekân yine bir mabed olarak biliniyor ve Beyt-i Makdis'in kalıntıları da korunuyordu. Şu an Yahudilerin "Ağlama Duvarı" Müslümanların ise "Burak Duvarı" olarak adlandırdıkları duvar eski mabedin bir kalıntısıdır. Beyt-i Makdis ya da Beyt-i Mukaddes adıyla da anılan El Aksa Cami, Hz. Ömer'in halifeliği döneminde küçük bir mescid olarak inşa edildi.Emeviler döneminde büyütülen ve genişletilen cami, tarih boyunca pek çok kez yıkıldı, yağmalandı ve her defasında yeniden inşaa edildi.

Haber :
Bu Haber 3808 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Harem-i Şerif, Mescid-i Nebevi, Mescid-i Aksa, müslüman, önemli, üç mabed,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ
SALAVAT-I ŞERİF
YASİN SURESİ – NASSER AL QATAMİ
HİÇ BÖYLE BİR EZAN DİNLEDİNİZ Mİ? NASSER ..
MEKKE SİLAHSIZ FETHEDİLDİ
UMRE KAYITLARI BAŞLADI
AREFE HANGİ GÜNE DENİR VE ÖNEMİ NEDİR?
KADİR GECESİ BUGÜN MÜ?
GÜNÜN SÖZÜ
Kararlı bir istek karşısında hiçbir imkansızlık yoktur.

( anonim )
NÖBETÇİ ECZANE
20 - 05-2019
SEDA ECZANESİ
TEL : 322 01 77
Falım Pide Yanı Müftü Mahallesi 27 Mayıs Cad.No:14
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÇİLEK ECZANESİ
TEL :
Kepez Mah. Prof.Muammer Aksoy Cd. No: 32A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 39474
  Bugün : 15790
  Toplam: 96565581
   Şuan Çevirimiçi:

 279 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» “Gençliğe Hitabe yerine konulsun!”
» 100.yıla Özel... Davetlisiniz...
» Gençlik Haftası ziyaretleri başladı...
» İmamoğlu’nun selamı var
» "Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli"
» Artık “Açık Kapı”mız var…
» TTK’ya rekor başvuru!
» Yavuzyılmaz: "Risk Altında!" Video lu Haber
» İlk yurt içi seferi…
» CHP’li Demirtaş, İŞKUR’u hedefine aldı…
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com