hyundai simge plaza, kdz. ereğli,
20 Mayıs 2018 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2015 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
N İ Ç İ N  H A Y I R  D İ Y O R U M ?

mhamdiguner@hotmail.com
N İ Ç İ N H A Y I R D İ Y O R U M ?
31 Mart 2017 14:07:54

Yazar : M. Hamdi Güner
  Günerle Cuma Sohbetleri 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Türkiye Cumhuriyetinin Anayasa’sında yapılan 18 maddelik değişiklik16 Nisan 2017 günü halk oyuna sunulacak. Bu sunulma kararının arkasından bazı partiler değişikliğe “evet”, bazı partiler de “haayır” diyeceklerini açıkladılar. Özellikle “düşünmezsem evet, düşünürsem hayır diyorum” şeklinde açıklama yapan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel KARAMOLLAOĞLU’nun açıklaması tatmin ediciydi.

Ama ben bu değişikliği resmi gazetede görmeden çevreme “hayır” demeyi tavsiye etmeyi uygun bulmadım ve iki avukattan ayrı ayrı aldım ikisinin de aynı olduğunu gördüm ve değişiklik metnini iyice inceledikten sonra bu maddeleri kabul etmenin asla doğru olmayacağı kanaatine vardım. Şimdi bu değişikliğe “haayır” demeyi gerektiren önemli yanlışları görelim:

Değişikliğin üçüncü maddesinde milletvekili seçilme yaşının 18’e indirildiğini görüyoruz. Bu durum lise son, hatta üçüncü sınıf öğrencileri arasına siyaset sokar ki dört zararı olur bunun. a)- lise öğrencileri ergenlik çağının ateşli devresinde oldukları için adaylık yüzünden kavga bile edebilirler. Yani bu değişiklik lise öğrencileri arasına anarşi sokabilir. b)- Özellikle seçim yılına kendilerinin veya arkadaşlarının seçilip seçilmeme endişe ve merakını sokacağı için öğrencilerin başarısız olmalarına sebep olabilir. c)- Öğrenciler arasında üstün zekalı (dahi) olanların siyasete kaydırılarak ilerde mücit ve kaşif olabilecek gençlerin siyasette harcanmalarına ve ülkemizin fen ve teknik alanında başarılı elemanlardan yoksun kalmasına sebep olabilir. d)- En kötüsü de tecrübesi olmayan bu gençlerin milletvekili seçilmeleri halinde mecliste (özellikle) iktidar tarafından kullanılarak şeref ve haysiyet kazanmalarına engel olabileceğidir. Askerlikle ilişiği olmama şartı bunların seçilme şansını zaten çok azaltıyor. Ama daha askerlik çağı gelmeden paralı askerlik mevzuatı getirilerek ancak zengin olanlarının milletvekili olmaları söz konusu olur ki zengin fakir düşmanlığına sebep olabilir. Başkaları tarafından askerlik paraları ödenediği takdirde onların oyuncağı haline gelebilirler.

Değişikliğin 6. maddesinde sadece “yazılı soru” sorudan bahsedilerek sözlü soru engellendiği gibi gensoru da kaldırılmış bulunmaktadır. Yani yolsuzluk yapan bakan düşürülemeyecektir. Halbuki yolsuzluk yapan bir bakan önceki gibi gensoru ile düşürülebilmelidir.

Aynı maddede “Cumhurbaşkanı Milli Güvenlik Politikalarını belirler” deniliyor ki meclis, hatta bakanlar safdışı ediliyor.

Sekizinci maddede “Reis-i cumhur Türk Silahlı Kuvvetlerini kullanılmasına karar verir” ifadesi bulunuyor ki bu savaş ilanı gibi tehlikeli bir konuda meclisin ve bakanların safdışı edilmesi demektir.

Değişikliğin 9. maddesinde “Cumhurbaşkanı hakkında suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun (301 MV) vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebileceği, açılma kararının ise meclisin üye tam sayısının beşte üçünün (360 MV.) oyuyla açılabileceği ifade ediliyor ki meclisi yenileme (feshetme) yetkisi verilen bir zata karşı bu sayıları bulmak imkansız gibidir.

Yine aynı maddede “TBMM. Üye tam sayısının üçte ikisinin (400 MV.) kararıyla Başkanın Yüce Divana sevk edilebileceği” yazılıyor ise de meclisi yenileme yetkisi olan bir kimseye karşı bu sayıyı bulmak mümkün değildir.

Değişikliğin 10. Maddesinde “Cumhurbaşkanının hastalığı ve yurt dışına çıkması gibi sebeplerle geçici olarak görevinden ayrılması halinde cumhurbaşkanı yardımcısı cumhurbaşkanına vekalet eder ve cumhurbaşkanının tüm yetkilerini kullanır” deniyor ki seçilmemiş bir kimsenin bu yetkileri kullanması rizikoludur.

Aynı maddede Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar görevleriyle ilgili olmayan suçlarda yasama dokunulmazlığına ilişkin hükümlerden yararlanır” ifadesi bulunuyor. Bu bakanların ve Cumhurbaşkanı yardımcılarının özel suç işlemesiyle sorumlu tutulamayacağı anlamına gelir ki çok yanlıştır.

Değişikliğin 11. Maddesinde Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır” deniliyor. İlk bakışta bu Cumhurbaşkanının da aleyhine görünüyorsa da Cumhurbaşkanı kendisinin seçilmesi bir şekilde garantiye aldıktan veya kendi görüşünde birini Başkan adaylığına hazırladıktan sonra yapabilir ki siyasette böyle şeylerin olabileceğini düşünüp önlem almamız gerekmektedir.

Değişikliğin 12. Maddesinde Cumhurbaşkanı ….yurdun tamamı veya bir bölgesinde olağanüstü hal ilan edebilir” ifadesi var ki bu konuda bakanlar safdışı ediliyor, Cumhurbaşkanı kral gibi oluyor.

Aynı maddenin 7. Paragrafında “Olağan üstü hal sırasında çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri üç ay içinde TBMM de görüşülür ve karara bağlanır. Aksi halde olağanüstü hallerde çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yürürlükten kalkar” deniliyor ise de üç ayda, hatta bir-iki ayda atı alan Üsküdar’ı geçer.

Değişikliğin 14. Maddesinde “Hakimler ve Savcılar Kurulu 13 üyeden oluşur. Kurulun Başkanı Adalet Bakanıdır, Adalet Bakanlığı Müsteşarı kurulun tabii üyesidir. Kurulun üç üyesi …Cumhurbaşkanınca,üç üyesi Yargıtay üyeleri, bir üyesi Danıştay, üç üyesi TBMM tarafından seçilir” deniliyor ki Meclisin çoğunluğu Partili Cumhurbaşkanı taraftarı olduğu için 9 üyenin Cumhurbaşkanı taraftarı olacağı ve tarafsızlık ilkesinin çiğneneceği açıktır.

Değişikliğin 16. Maddesi 1. Paragrafında “Cumhurbaşkanı tek başına yapacağı işler ile Yüksek Askeri Şura’nın kararları yargı denetimi dışındadır” deniliyor ki bu sorumsuzluk Cumhurbaşkanına da Yüksek Askeri Şura üyelerine de verilemez. Sorumsuzluk sadece Allah’ındır.

Aynı maddenin D fıkrasında “ (“2709 sayılı kanunun) 146. Maddesinin birinci fıkrasında yer alan “onyedi” ibaresi “onbeş” biçiminde değiştirilmiş” ifadesi vardır ki AYM üye sayısıyla ilgilidir. Zaten 12 sini Cumhurbaşkanı ve onun partisi belirleyeceği için tarafsızlıktan bahsedilemeyecektir. Bir bardağın içine bir zararlı madde düşerse onu içemeyeceğimize göre bunca mahzurları olan bir bardak suyu asla içemeyiz ve bu Anayasa değişikliğine kabul edemeyiz. “Haaayır” demeliyiz. Mevcut Cumhurbaşkanına güvenebilirsiniz ama devletin en üst kademelerine sızarak Başkan adayı olan acımasız insanlar çıkıp Başkan seçilebilir.

“Hayırcılar şunların safında yer almış olur” iddiaları doğru değildir. Kıbrıs’ta Türklerle Rumların yeniden bir devlet olması anlamına gelen Annan Planı orada referanduma sunulduğunda Rumların çoğunluğu hayır dediği için KKTC vatandaşlarının çoğunluğu evet derken bir kısmı da hayır demişti ama orada Rumlar gibi hayır diyenlerin Kıbrıs Türklerini Rumlarla bir devlet olup eski boğuşmalara düşmekten koruduğu sonradan anlaşılmıştır.

  Bu Yazı Toplam 932 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 1 )

N İ Ç İ N H A Y I R D İ Y O R U M
Emice sen yorma kafanı bunlara. Öbür tarafa hazırlan artık yaşın başın geçmiş. Türkiye'ye fren koymayın.
Gön : bjedug  20 Nisan 2017 : 10:00:22  Zonguldak

Sayfa : [1]
Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com