kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
12 Aralık 2018 Çarşamba
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNCEL
NAKLİYE SEKTÖRÜNDE BİR İLK!..
NAKLİYE SEKTÖRÜNDE BİR İLK!..

NAKLİYE SEKTÖRÜNDE BİR İLK!..

 07 Subat 2017 10 : 12 

 

Nakliye sektörünün yaşadığı sıkıntılar Karadeniz Ereğli ekonomisinde son yıllarda en fazla konuşulan konular arasında yer alır. Sektörde yaşanan sorunları Ereğli’nin en eski nakliye firması olan Elik Nakliyat Taşımacılık Ticaret Limited Şirketi sahibi Barış Yavaş’a sorduk.

Elik Nakliyat’ın kökleri 1944 yılında Adana’da kurulan Seyhan Nakliyat Ltd Şti’ne dayanıyor. 2. Dünya Savaşı’nın sona ermek üzere olduğu, Türkiye’nin çok partili rejime hazırlandığı, karayolu altyapısının henüz demiryolu kadar gelişmediği, ülke sanayisinin henüz emekleme aşamasında olduğu günlere dek dayanıyor.

Elik Nakliyat, Ereğli açısından ilklere imza atan bir firma... Erdemir’in kuruluşunun ardından karayolu ile ilk sevk irsaliyesini kesen Necdet Yavaş Demir Çelik Nakliyatı Firması bir müddet sonra Çelik Nakliyat Necdet Yavaş ve Ortakları A. Kom. Şti olarak devam etti. Zaman içerisinde şirket nevi değiştirilerek Çelik Nakliyat Taşımacılık LTD Şti olarak faaliyete devam etti. Bu arada bir başka şirket Tüm Nakliyat Firması kurularak deniz taşımacılığı bu şirkete devredildi. Çelik Nakliyat, aynı zamanda Erdemir Çelik Servis Merkezi’nin (ERSEM) Gebze’de kurulmasının ardından buradan ilk karayolu nakliyesini de gerçekleştirdi. Karabük ve 1972’de İskenderun’da teşkilatlanarak İsdemir mamullerinin kara ve deniz yolu ile piyasalara intikali sağlandı.

ERDEMİR’E DE, ERSEM’E DE İLK İRSALİYEYİ BİZ KESTİK…

Elik Nakliyat Sahibi Barış Yavaş, Özge Cerrah’ın soruları üzerine firmanın 72 yıla ulaşan tarihini anlattı.

Firmanın 1944 yılında dedesi Necdet Yavaş tarafından kurulduğunu belirten Yavaş şöyle konuştu:

“Elik nakliyat olarak Ereğli’nin en eski nakliye firmasıyız. Erdemir kurulduğunda karayoluyla gerçekleşen ilk nakliyeyi belgeleyen sevk irsaliyesi dedemin şahıs firması Necdet Yavaş Demir Çelik Nakliyatı firmasınca tanzim edildi. Firma olarak daha sonra Türkiye çapında örgütlendik. Adana, İzmir, Karabük, İskenderun Gebze ve İstanbul’da ofisler kurarak büyüdük. İstanbul Boğaziçinde Kuruçeşme’de rıhtım ve depolama alanımızla Ereğli ve İskenderun’dan deniz nakliyesinde hizmet vermeye başladık. Özellikle Libya’ya ihraç malı yüklemesi yaparak ihracata da destek verdik.1980’lerin başında dedem görevi, babam Emre Yavaş’a ve amcam Haluk Yavaş’a devretti. Demir Çelik’e bağlı ERSEM Gebze’yi ilk açtığında oradan da ilk nakliyeyi biz yaptık. Babam Emre Yavaş’ın ardından yönetimi devraldığım 2009 yılından itibaren Elik Nakliyat olarak çalıştık. 1990’da İstanbul Belediyesi şehir içerisine kamyon girişini yasaklayınca Kuruçeşme depolama ve iskele hizmetlerimize son vermek durumunda kaldık. 2001 ve 2009 krizlerinde koşullar gereği küçülmeye gittik. Halen, Kdz. Ereğli, Karabük ve İskenderun Payas’ta bulunan ofislerimizle de hizmet veriyoruz.

Ülkemizin içerisinde bulunduğu sıkıntılı şartlar doğrultusunda inişli-çıkışlı dönemleri olağan kabul etmeliyiz. Daha önceki krizlerde de krizleri avantaja çeviren firmalar oldu. Bu anlamda biz de kritik anlara hazır olmak, yeri geldiğinde krizleri avantaja çevirmek istiyoruz. Büyüme hedeflerimiz var. 2017 yılında araç filomuzu genişletmek ve müşteri portföyümüzü geliştirmek istiyoruz. Sözleşmeli olduğumuz büyük nakliye firmalarıyla işbirliği içinde büyüyoruz.

TAŞIMACILIK EKİP İŞİ...

Ticaretin zorluğu ve ticaretteki kalitenin son derece önemli olduğunun bilincine ek olarak, lojistik faaliyetlerin bir hammaddenin zamanında, değerini, özelliğini yitirmeden tüketiciye ulaşmasını sağlamanın, üretici firmanın da iş verimini etkilediğinin bilincinde olduklarını belirten Barış Yavaş şunları söyledi:

“13 adet özmal aracımız var. Nakliye firmaları içinde ilk onun içindeyiz. Şu anda yurt içi çalışıyoruz. 72 vilayete sac taşımacılığı yapıyoruz. Limanlara da sevkiyat yapıyoruz. Günlük taşıma kapasitemiz özmal araçlarımızla 300-350 ton. Tedarikçilerimizle birlikte günlük 500 ila bin ton arasında nakliyat yapıyoruz. Sektöründe tecrübesi ile ön plana çıkmış çalışanları sayesinde müşterilerin istek, arzu ve beklentilerini kaliteli, ekonomik ve güven içinde en üst düzeyde karşılıyor, koşulsuz müşteri memnuniyetine dayalı olarak hizmet veriyoruz. Yedek sürücülerimizle birlikte 15 sürücü istihdam ediyoruz. Sürücülerimizin tüm eğitim ve belgeleri mevcut. Devletin istediği, ulaştırma bakanlığının talep ettiği tüm belgelere sahip, donanımlı sürücülerle çalışıyoruz.

Ekip çok önemli. Araçların bakımlarından sorumlu Mehmet Bey, gidiş dönüşlerden sorumlu, irsaliye fatura kesimlerinden sorumlu İlhami bey ve diğer arkadaşlarımızla iyi bir ekibiz. Marşa bastım gittim diye bir şey değil nakliyecilik. Malzemeyi Erdemir’den alıyorsunuz, aracın üstüne koyuyorsunuz. Bu süreçte birçok prosedür var. Yük ağırlığı, gabari sınırlamaları, taşıma koşullarının kontrolleri yapılıyor. Bunlar tamamlandıktan sonra nakliye yapılıyor. Malzeme yerine ulaştıktan sonra da faturalama süreçleri başlıyor. Bunların hepsinin takibi gerekiyor. Bu da iyibir ekiple oluyor.. Ekibiniz ne kadar iyiyse o kadar iyi yol alıyorsunuz. Biz ekibimize inanıyoruz, güveniyoruz. Bu arada dostlarımız (İşlerini yaptığımız birlikte çalıştığımız şahıs ve firmaları müşteri olarak görmüyor, dostumuz olarak görüyoruz) da bize inanıyor güveniyor.”

“ERDEMİR’İN DESTEĞİ ÖNEMLİ…”

Son dönemde Ereğli ekonomisindeki gerilemenin nakliye sektörünü olumsuz etkilediğini ifade eden Elik Nakliyat Sahibi Barış Yavaş, düşük nakliye fiyatlarının sektörde iş yapan firmaların yaktığı motorine çalışma noktasına geldiğini söyledi.

Yine de nakliye sektöründe çıkış arayışlarının devam ettiğini belirten Yavaş, “ Bunu düzeltmek için yeni kooperatifimiz ve Erdemir ile birlikte çözmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

2017 yılında nakliye sektörünün durumunun stabil bir seyir izlemesini öngördüğünü ifade eden Yavaş şunları kaydetti:

“2017 yılında bundan daha kötü veya daha iyisini beklemiyoruz. Rekabet ortamı içinde olduğumuzdan dolayı bunun getirdiği fiyat politikaları açısından kooperatif şu anda bütün olarak bir katkı sağlamakta yetersiz kaldı. Ama çalışmalar devam ediyor. Ulusal çapta hizmet veren firmaların nakliye fiyatlarını düşürdü, bu da yerel nakliye firmalarını olumsuz etkiledi. Kooperatifimiz bu konularla ilgili gelişmeleri takip ediyor, gerekli girişimlerde bulunuyor. Ancak bu konuda çözümün en önemli anahtarı Erdemir’de. Erdemir’in desteği nakliye sektörü açısından büyük önem taşıyor.” Haber: Özge Cerrah

Haber : Degisim Haber Merkezi
Bu Haber 9224 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :nakliye sektörü, bir ilk, Elik Nakliyat, Barış Yavaş, ereğli, zonguldak,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 4 )

Sayfa : [1]
NAKLİYE SEKTÖRÜNDE BİR İLK!..
@ismi lazım deil@ he zorumuza gitti.sadece meyve veren ağaç değil bizim kültürümüzde şeytan taşlamak da var unutma.reklam kokan hareketler bunlar.işler kesat.bizede iş verin artık cinsinden.haber böyle olmaz.diyor ki ; Yersen.
Gön : Winner  09 Subat 2017 : 08:11:32  Zonguldak

NAKLİYE SEKTÖRÜNDE BİR İLK!..
aynen @sevim gedikli reklam bu.haber değil.işler kesat sanırım
Gön : Winner  08 Subat 2017 : 08:11:18  Zonguldak

NAKLİYE SEKTÖRÜNDE BİR İLK!..
zorunuzamı gitti...bence başarıyı tebrik etmek gerekir..
ama meyve veren ağaç taşlanır..
Gön : ismi lazım deil  07 Subat 2017 : 23:00:45  Zonguldak

NAKLİYE SEKTÖRÜNDE BİR İLK!..
bu haber değil, reklam ....
Gön : Sevim Gedikli  07 Subat 2017 : 17:20:54  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Kış önlemlerini görüştüler…
“İyi kalpli bir İNSAN arıyoruz…”
Başkan Tekin'e miniklerden ziyaret...
Demirtaş ağır konuştu… 3 oy alıp seçilemeyince!...
Çocuk ve Gençlik Meclisi seçimleri tamamlandı...
Minikler madencilik ürünleri sergisini gezdi…
İŞKUR Müdürü Demirsu açıkladı...
Kuvvetli fırtına etkili oldu…
GÜNÜN SÖZÜ
Bilmez misin Allah Gökte ve yerde ne varsa hepsini bilir.

( Ayet ( hacc -70 ) )
NÖBETÇİ ECZANE
11 - 12-2018
BURCU ECZANESİ
TEL : 316 22 12
İtfaiye yolu – Pazaryeri
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÇİLEK ECZANESİ
TEL :
Kepez Mah. Prof.Muammer Aksoy Cd. No: 32A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 46868
  Bugün : 47098
  Toplam: 89155528
   Şuan Çevirimiçi:

 392 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» İki gün sonra ilk yemek...
» Yolcu indirme yerlerinde son durum?
» Hayal ettiler… Projelerini hayata geçirdiler… Video lu Haber
» 28 yıllık rüya gerçek oluyor!
» Kaza yapan araç yoldan kaldırılırken….
» 2019 yılı ‘ATATÜRK yılı’ olsun… Video lu Haber
» İş adamlarından gündeme dair açıklamalar...
» Jandarma ve Milli Eğitim’den ortak çalışma…
» Hakeme kafa atan futbolcuya ceza yağdı...
» Belediye Meclisi vazgeçmiyor...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com