kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
18 Ocak 2019 Cuma
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNDEM
NE BEKLİYORUZ?
NE BEKLİYORUZ?

NE BEKLİYORUZ?

 01 Ocak 2018 11 : 17 

Karadeniz Ereğli, 2018 yılından çok şey bekliyor. Beklentiler arasında ilk sırayı, 2017’de devam ettiği halde tamamlanamamış projeler alıyor. Eğitimde, ulaşımda, sağlıkta devam eden projelerin tamamlanmasının yanında, turizm alanında istihdam, teşvik gibi konularda yeni açılımlara ihtiyaç var. Değişim Gazetesi, Karadeniz Ereğli’nin 2018 yılından beklentilerini derledi.

Karadeniz Ereğli, 2018 yılında eğitim, ulaşım, sağlık, istihdam gibi alanlarda birçok gelişmenin yaşanmasını bekliyor. Değişim Gazetesi Editörleri, okurları için 2018 yılından ilçenin beklentilerini derledi.

EĞİTİM: ÜNİVERSİTE KAMPÜS܅ TEKLİ EĞİTİM

Eğitimde Karadeniz Ereğli’nin en önemli beklentisi, Eski Devlet Hastanesi arazisinde kurulması beklenen Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Kampüsü konusunda çalışmalara başlanması. 

Bilindiği gibi Ereğli Devlet Hastanesi’nin Ömerli’deki yeni yerine taşınmasının ardından, Ereğli’de sivil toplum kuruluşları hastanenin Kırmacı mahallesindeki eski yerinin Bülent Ecevit Üniversitesi’ne tahsis edilerek “Ereğli Kampüsü” kurulmasını istemişti. Avam proje TSO ve Belediyenin katkılarıyla hazırlanmış, 2017 yılında uygulama projesi için beklentiler başlamıştı. Bu arada devlet hastanesi binasının yıkımı gerçekleşmişti. Karadeniz Ereğli’nin üniversite altyapısının sağlıklı bir temele kavuşması için büyük ihtiyaç bulunan kampüs için yeni yılın ilk aylarında uygulama projesi aşamasının tamamlanması ve bir an önce inşa için ihaleye çıkılması bekleniyor. Kampüsün, yeni eğitim öğretim yılında olmasa bile, 2019-2020 eğitim öğretim yılında tamamlanması ve yükseköğretim birimlerinin bu alanda toplanması bekleniyor.

Ereğli’de eğitim alanında kamuoyunun ikili öğretimin sona ermesini de bekliyor. İkili öğretim nedeniyle öğrenciler çok erken saatlerde kalkıp okula gitmek ve daha sınırlı sürede eğitim görmek zorunda kalıyor.

Son yıllarda eğitim binaları açısından çok sayıda yatırım yapılmasına rağmen okul inşaatları bitmediğinden ikili öğretim bazı okullarda halen devam ediyor. Okul inşaatlarının tamamlanmasıyla bazı okullarda 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında ikili öğretime son verilmesi bekleniyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılında ise ikili eğitimin tamamen ortadan kalkacağı düşünülüyor.

ULAŞIM, ŞEHİRLERARASI VE ŞEHİR İÇİ TRAFİK

2018 yılında Karadeniz Ereğli’de ulaşım alanında da birçok beklentiyi içinde barındırıyor.

Bilindiği gibi Karadeniz Ereğli’yi Zonguldak’a bağlayan yolda, uzun süredir çalışmalar devam ediyordu. 2017 sonunda Soğanlı Yokuşu kesimindeki kısmı dışında duble yol çalışmaları tamamlanmış olan yolun, yeni yılda tamamen bitmesi bekleniyor. Ayrıca Ereğli Devlet Hastanesi, Çevre yolu bağlantısı gibi unsurları da içeren Belen’deki köprülü kavşağın da tamamlanması bekleniyor. Köprülü kavşak için arsa malikleri kamulaştırma bedelini mahkemeye taşımış, yargı sürecinin aşılması için “Acele Kamulaştırma Kararı” çıkarılmıştı. Yeni yılda kavşağın da kısa sürede tamamlanması bekleniyor.

Ulaşımda bir diğer beklenti de yıllardır yılan hikayesine döndüğü eleştirilerine muhatap olan Ereğli Devrek yolunun tamamlanması. Bu yolda ham yol çalışmaları büyük oranda sona erdi. Asfalt sezonunun başlamasıyla birlikte Ereğli’yi Devrek’e bağlayacak ve yol güzergahındaki köyleri ilçe merkezine yakınlaştıracak olan yolun da tamamlanması bekleniyor.

Ulaşım alanında bir de 2009 yılından bu yana yapılması için girişimler süren Ereğli Çevre Yolu’nun çalışmalarına başlanması bekleniyor. 18 kilometrelik, Belen Köprülü Kavşak ve OSB girişi arasını birbirine bağlayacak olan yolun 9 kilometrelik bölümünün kesin projesi tamamlandı. Yeni yılda ödeneğin de sağlanmasıyla çevre yolu inşaatının başlayacağı umut ediliyor.

Karadeniz Ereğli’nin ulaşım sorunları sadece şehirlerarası yollarla ilgili değil. Gün geçtikçe daha kötü bir hal alan şehir içi trafiğin de yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Bunun için yapılması için gün sayan Kent Meydanı’nın trafiğe etkilerinin de hesaplanması gerekiyor. Bilindiği gibi Ereğli Belediyesi İTÜ ile imzalanan protokol çerçevesinde Kent İçi Ulaşım ve Toplu taşıma sisteminin revizyonu konusunda bir proje hazırlamış, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal Aralık ayındaki meclis toplantısında bu projeyi kamuoyuna açıklamıştı. Proje değişik noktalarda ilave yollar, kavşak düzenlemeleri ve tek yön uygulamalarını içeriyor. Bu projeye son halinin verilip uygulamaya geçilmesinin de 2018 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

Şehir içi trafik konusunun başka bir kısmı da otopark alanlarının yetersizliği. Kent meydanının altına yapılacak iki katlı otoparkın bu sorunun çözümünde ilerleme olarak değerlendirilmekle birlikte yeterli olmayacağı, ilave otopark alanlarının tesisi için girişimlerde bulunulması gerektiği yorumları yapılıyor.

SAĞLIK…

Sağlık alanı, Ereğli’nin en rahat olduğu alanlardan biri. Yine de devlet hastanesinin yükünü

azaltmak için yapılacağı açıklanan butik hastanelerin hizmete girmesi önem taşıyor. Ayrıca, özel sağlık altyapısı anlamında, Ereğli Echomar Hastanesi’nin ek binasının tamamlanmasıyla önemli eksikliklerin de giderileceği düşünülüyor.

Ayrıca, kırsaldaki sağlık ocağı eksiklikleri konusunda da alınması gereken mesafelerin olduğu, bu konularda bir etüt çalışmasına ihtiyaç olduğu değerlendiriliyor.

İSTİHDAM-TEŞVİK-YENİ AÇILIMLAR…

Bilindiği gibi Karadeniz Ereğli, 2008 yılından bu yana sürekli olarak istihdam alanında kan kaybetti. Erdemir’in özelleştirilmesi, Tersanelerin kapanması, Kandilli’de kapanan özel kömür işletmesi, ilçenin esnaf yapısında buna bağlı olarak yaşanan olumsuz gelişmeler hep bölge ekonomisi ve çalışma hayatı açısından sorunlar olarak değerlendirildi. Bugüne değin bu istihdam kayıplarının önüne geçilmesi veya kapanan işyerlerinin yeniden faaliyete geçmesine yönelik girişimler sonuçsuz kaldı.

Son dönemde, istihdam kayıplarına yol açan gelişmeleri ikame edici çalışmalar konusunda yeni fikirler ortaya atılmaya başlandı. İktidar partisi temsilcileri, Kaymakamlık ve Belediye, turizm konusunda yeni açılımların yapılması gerektiğini, sanayi kenti olarak bilinen Karadeniz Ereğli’nin aynı zamanda büyük bir tarihi ve doğal portföyü olduğunu savunuyor. Bunun için alınması gereken mesafe çok büyük. Zira sanayi konusunda önemli bir altyapısı olan ilçede turizm ve tanıtım konularında tecrübe noksanlığı var.

Bir diğer umut da ilçenin üniversite kenti olmasının sağlanmasıyla mümkün olabilecek. Yeni Ereğli Kampüsü’nün hayata geçmesi mümkün olursa, öğrenci sayısının on binlerin üzerine çıkması, artan nüfus sayesinde ticari ve sosyal hayatı canlandırabilir.

Ereğli’de kurulu Organize Sanayi Bölgesi de Bartın ve Düzce illerinin teşvikte daha öncelikli olması nedeniyle cazibe merkezi olamadı. Çevre yolunun yapılmasıyla ulaşım sorunu daha da rahatlayacak olan bu bölgenin, yeni bir teşvik değerlendirmesiyle komşu illerle aynı konuma gelmesi halinde daha da canlanabileceği ve ekonomi ve istihdamda önemli bir itici güce dönüşebileceği düşünülüyor.

DİĞER KONULAR

Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin ve Hükümet Konağı’nın taşınmasıyla başlayacak olan Kent Meydanının tamamlanması ve şehre temiz su sağlayacak olan arıtma tesisinin hizmete girmesi de beklentiler arasında.

Ereğli’de ayrıca, Atatürk Kültür Merkezi’nin yerine daha modern bir kültür merkezi yapılması, Göztepe’nin vatandaşın rahatça dolaşabileceği ve Ereğli manzarası seyredebileceği bir mekana dönüşmesi gibi beklentiler de bulunuyor.

Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 2527 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :kdz. ereğli, 2018 yılından ne bekliyoruz, kampüs, tekli eğitim, sağlık, istihdam,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 2 )

Sayfa : [1]
NE BEKLİYORUZ?
Eski Devlet Hastanesi arazisi üzerine yapılacak fakülte ya da üniversiteye Bülent Ecevit ismi verilmesin artık bir zahmet, yeter bu ismi duyduğumuz. Zonguldak'la organik hiç bir bağı olmayan ama Zonguldak ve Zonguldaklının oy ve imkanlarıyla siyasi hayatına devam etmiş bir ismi görmek istemiyorum şahsen. Ereğli'nin hiç mi kendine has bir değeri yok sanki? Var. Türkiye'de ilk taşkömürü Uzun Mehmet sayesinde keşfedildi. Uzun Mehmet ismi verilsin.
Gön : Öner Erkan  08 Ocak 2018 : 13:56:17  Zonguldak

NE BEKLİYORUZ?
İş alanlarını genişletiyorsunuz gayet güzel fakat yeni yapılacak kampüs bölgesinde zaten yerleşim yeterince sıkışık, millet oturduğu yerden deniz görsün diye bina önüne bina dikiliyor. İmar uygulamasında çok geç kalınmış olan Ören'in; diğer mahalleler ile aynı, adaletli şekilde imara açılmasını bekliyoruz. Şu şehri artık 3-4 mahalleye toplamayın.
Gön : Can Altuntaş  01 Ocak 2018 : 16:19:52  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Bordro yaktılar!
Bulduğu her yerde KAYIYOR...
Kar yağdı böyle oldu, araçlar yolda kaldı…
 
Okullar tatil mi? İŞTE SON DURUM
Yolda kaymaya başladı… Öğrenciye çarptı…
Dikkat Sular Kesilecek!
Sarıkamış şehitleri için…
 
KARA TREN CANLI YAYIN
GÜNÜN SÖZÜ
Hasetçiden başka bütün köleri tedavi et. Fakat seni inkar eden hasetçiyitedavi etme.

( Mevlana )
NÖBETÇİ ECZANE
18 - 01-2019
IŞIL ECZANESİ
TEL : 323 87 92
Erdemir Caddesi No: 36
Kdz.Ereğli / Zonguldak

MADENCİ ECZANESİ
TEL : 347 61 67
Sarıkokmaz Mah. Dvrek Yolu Cad. No: 95C - Zonguldak
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 45293
  Bugün : 47535
  Toplam: 91443901
   Şuan Çevirimiçi:

 1031 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» “ÜSTÜN NESİL” yetişecek!
» Siyasette UYSAL DEPREMİ! Video lu Haber
» Uzun, açık oturuma davet etti
» Bşşkan Tekin önce inceleme yaptı, sonra futbol oynadı...
» CHP’de işler karışık...
» Alaplı Halkı Başkanına Sahip Çıkacaktır...
» "Örnek bir belediyecilik anlayışını Alaplı’da gerçekleştireceğiz..."
» Şahin ve Demirtaş’tan Odabaş’a ziyaret…
» ACIMIZ TARİFSİZ...
» Pilates hakkında merak ettiğiniz her şey…
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com