KASHMİR PARK YAN BANNER
kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
kdz. ereğli, buzdağı su, yeni yüzüyle hizmetinizde,
17 Şubat 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
  • kdz. ereğli, doğa koleji,
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / EREĞLİ TARİHİ
NEYDİK… NE OLDUK… NEREYE GİDİYORUZ…
NEYDİK… NE OLDUK… NEREYE GİDİYORUZ…

Ereğli’nin çalışkan köylüsü üretir, hayvancılıkla uğraşır; ne Erdemir’e ne Tersanelere nede başka bir işe gerek duymazdı. Şimdi köylerimiz terkedildi, kahvehaneler iş bulmayı bekleyen gençlerle doldu. Birçok çocuk ‘hasat’ kelimesinin ne anlama bile geldiğini bilmezken; yıllar öncesinde hasat zamanları bayram edası ile geçtiğini unutur olduk. Bu haberde; Kdz Ereğli’de yaşanan ve Osmanlı döneminden bu güne uzanan tarımsal faaliyetler ile devletin üreticisine bakış açısına şahit olacak ve Ereğli-Devrek arası kara yolunun yapılmasının ne kadar önemli olduğunu örnekler eşliğinde daha iyi anlayabileceksiniz.

 17 Haziran 2013 12 : 31 
Osmanlı Salnamelerinde (Arşivlerinde) 
 
KDZ. EREĞLİ’DE TARIM
(1302)Mahsulât-ı arzıye
 
EREĞLİ’DE NERELER ÜRETİLİRDİ;
Hınta, sair alef- darı –mısır, çavdar – kapluca -  gernik (buğday) mahlût (karışım)-keten ceviz, fasulye, üzüm – nar, kestane, incir, elma, armut, sair fevakihdir.
Dünyanın en eski buğdayı. (Gernik, kovulca nesli tükenen ağaçlar net) mahlût, buğday arpa ve çavdarın birlikte eşit ekilmesi… 
 
1877: Sebze meyve ve sefain halatı kemik ve ağaçtan mamul hilal ve sahtiyan ve keten bezi imal ve ihraç edilir. Yıllık 2,5 milyon kantar maden kömürü satılır.
 
1306 (1889): Hınta, sair alef –darı mısır, çavdar, kapluca, gernik, mahlût, keten, ceviz, fasulye, üzüm, nar, kestane, incir, elma, armut vs.
  
AFRİKA’YA SAMAN SATILIRMIŞ
Atalarımızın yaptığı tarım, Ereğli’nin yerli bitkileri yani tabii olarak yetişen bitkilerden oluşurdu. Burada dikkatimizi çeken bir şeyde; şimdiki Afrika ülkelerinin çoğu Osmanlı hâkimiyetindeydi. Ve Ereğli’den ot, hayvan yemi oranlarının getirilerek satılırdı. 
 
ŞİMDİ NE HALE GELDİK? 
100 yıl önce karasabanla yapılan tarımla dünyanın öbür ucuna tarım ürünleri satıyorduk. Sene 2013 Zonguldak Ereğli, Bulgaristan’dan somun alıyor! Sebebi için;  ‘insanlar çalışmıyor’ diye söyleniyor. Sebeplerinden biri bu olabilir ama gerçek sebep bu değil! 
  
İŞTE ASIL SEBEBİ!...
Bir dönüm arazinin çift sürülmesi, ekilmesi, taşınması yaklaşık 200 TL dir. Çıkan mahsul değeri ise 100 TL dir. Çiftçiler, normal olarak zararına iş yapmak istemiyorlar. Çok değil 10 yıl önce; mazot 50 kuruş, fındık 3 TL idi. Şimdi ise sütün litresi 70 kuruş, fındık 4 TL! Mazot ise  4,5 TL!.. Asıl sebep budur.
 
Atalarımız doğayla zıtlaşmazdı. Her köyde 15-20 çeşit armut vardı. Şimdi bu çeşitlerin çoğu yok. Oysaki Armut çok kârlı bir yatırımdı... 2-3 tanesi 1 kilo gelir ve fazla uğraştırmazdı. 1 kilo armudun 4-5 TL den satılabildiği de düşünüldüğünde!.. 
 
OSMANLI ÇİLEĞİ BİTTİ AMA!..
Şimdi deniyor ki ‘Osmanlı Çileği bitti.’  Kısmen bu doğru ama hala geç kalınmış değil. Hatta Türkiye’nin en kaliteli kara eriği, elması Kdz Ereğli’de yetişebiliyor. Bunu dile getiren ve ‘hocaların hocası’ olarak nitelendirilen Zonguldak doğumlu Prof. Dr. Ali Osman Özcan, Karadeniz Ereğli’nin tarihi ve kültürü üzerinde uzun bir zamandır araştırmalar yapıyor. Yaptığı araştırmalarda çok çarpıcı ‘gerçekler’ ortaya çıkartan Özcan, yakın bir tarihte Ereğli’de verdiği bir konferansta, Ereğli’nin kendi kültürüne sahip çıkması gerektiğini söylemişti.
 
ÇOK ÇARPICI BİR “DEVLET ÖRNEĞİ”!
Osmanlı’da, 3 yıl toprağını ekmeyen kişiden toprağı alınır, başkasına verilirdi. Toprağı alınan kişi başkasının yanında çalıştırılırdı. Yani her başını alan İstanbul’a veya başka bir şehirde ‘iş bulayım’ diye gidemezdi. O kişi çalışmaya teşvik edilirdi. Doğu Anadolu bölgesi geniş bozkırlarla doludur. Ruslar tarih sahnesine çıkınca Osmanlı’yı incelemişler. Onların tarım ve hayvanlara verdiği teşvikin daha fazlasını vererek bizim çobanlarımızı ve sürülerimizi kendilerininkine katmışlar. Daha sonrasında da, dedelerimiz daha fazla teşvik vererek bizim çobanları geri getirmişlerdi. (2 kuzu doğarsa 1 kuzu parasını devlet öderdi)
 
VE BİTMEYEN ÇİLE, EREĞLİ-DEVREK YOLU!..
Her genel seçimin bir yıl öncesinde gündeme gelir, ara ara güzergah boyunca ‘gözler boyanır’, seçim biter, çalışmalarda!.. Bu yaklaşık 60 yıldır böyle sürmüş. Ve dünyada başka bir eşi-benzeri daha yoktur. 
Peki burası sadece basit bir yol mu? Yoksa başka bir önemli yanı daha mı var? 
Ereğli için yaşamsal önem taşıyan ve ilçenin Ankara’ya, Devrek’in de (denize) bağlanmasında Ereğli-Devrek Yolu, kuşkusuz çok önemli. Yapımı tamamlanırsa (!) üzerinde üç belde ve 18 köyü bir birine bağlayacak 56 kilometrelik yol söz konusu. 
 
Peki bu ne demek oluyor, birkaç örnekle açıklayalım
 
56 kilometrelik yolda Ereğli’ye en yakın köy Subaşı (Süleymanbeyler). Otomobille yaklaşık 20 dakikalık mesafede.
Güneşli Beldesinden (Çaylıoğlu) sonra gelen Ortaköy köyü. 56 kilometrelik yolun tam da ortası denebilir, yaklaşık 45 dakika da gidilebiliyor. 
Ve Devrek’e en yakın Ereğli’ye de en uzak köy Armutlucuma’dan 5 kilometre sonra gelen Sakallar köyü, Ereğli’den otomobille 1 saatten fazla sürüyor.
Kısa mesafeli bu yolları uzun bir zamanda gidilmesinin sebebi; yolların çok bozuk, dar, virajlı ve uçurum kenarı olması. Bu yolu sürekli kullananlar, araçlarını yılda iki üç kez tamirciye götürmek zorunda kalmaları da cabası!..
Şimdi biraz hesap yapalım; bu yol normal standartlarda bir yol olmuş olsaydı;
 
-Erdemir, TTK, Tersane, dilme fabrikaları gibi ağır sanayide çalışan vatandaşlarımız ile yine ilçede esnaflık yapan vatandaşlarımız; en az 7-8 en fazla yarım saatlik zaman dilimi içinde işlerine köylerinde ki evlerinden doğru gidebilirlerdi. 
 
-Böylelikle, şehirde kira vermek zorunda kalmaz; evinin önündeki suyu kullanarak suya, bahçesindeki sebze ve meyveleri kullanarak pazara para vermeyecekti.
 
-Böylelikle köy yaşantısından kopulmayacak, üretime ve hayvancılığa da devam edilecekti. Doğayla iç içe büyüyen çocuklarımız, ‘sağlam nesillerimiz’ olacaktı. 
 
-Gençler, iş bulmak için Ereğli’ye gelmek zorunda kalmayarak, kendi bahçesinde yada tarlasında çalışarak ürettiğini şehirde satabilecekti. Kahveler işsiz gençlerle dolmayacak ve belediye ile siyasi partilerin kapılarında ‘iş’ diye dilenmeyeceklerdi.
 
-Ereğli’de insan yığılmaları olmayacak, kiralar ucuzlayacak, yaşam kalitesi yükselecekti.
 
 
HABERİN İÇİNDEN:
  
İKTİDARA DÜŞEN:
 
-Üreten köylüyü (çiftçiyi) desteklemek, üretmeye yönlendirmek.
 
-Başta Ereğli/Devrek Yolu olmak üzere, Türkiye’nin birçok yerendeki köylerin şehre bağlantı yollarını bir ön önce yapmak.
-Milletvekillerinin ve İl Genel Meclis üyelerinin, daha aktif çalışmalarını sağlamak.
 
MUHALEFETE DÜŞEN:
  
-Daha etkin çalışarak; muhalefet etmenin verdiği baskı unsurlarını kullanıp, üretime yönelik çalışmaların hayata geçirilmesinde etken rol üstlenmek.
  
VATANDAŞLARA DÜŞEN:
  
-Tükettiğimiz kadar üretemesek bile; üretmeye de yönelmek, üretene saygı duymak ve israftan kaçınmak. 
 
-Bağ, bahçe ve tarla işlerinin de kazançlı bir iş kolu olduğunu görebilmek.
 
-Doğa ile bütünleşmenin en az şehir yaşantısı kadar önemli olduğunu unutmamak.
 
-Ödediğimiz vergilerin tekrar bizlere geri dönmesi için; hem iktidar hem de muhalefet unsurlarından hak talep etmek. 
  
Haber bilgi desteğinden ötürü Araştırmacı Recep Samuncu'ya teşekkür ederiz...
 
Haber : Şafak Negüzel
Bu Haber 2844 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Osmanlı Salnameleri, Ereğli, üretim, ekonomi, işsizlik, buğday,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
EREĞLİ KAYMAKAMI, BOLU MEBUSU, ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ TUNALI ..
ÖLÜCE DENİZ FENERİ YENİDEN KEŞFEDİLDİ.
SEVER’DEN, ÇANAKKALE SERGİSİNE ZİYARET
‘TARİH’ İLGİ BEKLİYOR
KAÇ OTOBÜS, KAÇ KAMYON… İŞTE O LİSTE…
EREĞLİ BOMBALANDI
TARİHİN TOZLU RAFLARINDAN
ANNE ELİ DEĞMİŞ GİBİ
GÜNÜN SÖZÜ
Sadece içlerinde bir mucize taşıdığına inanan insanlar muhteşem başarılar kazanabilirler.

( Bruce Barton )
NÖBETÇİ ECZANE
17 - 02-2019
SEDA ECZANESİ
TEL : 322 01 77
Falım Pide Yanı Müftü Mahallesi 27 Mayıs Cad.No:14
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÖZGÜR ECZANESİ
TEL :
ÖMERLİ MAH.KAYNARCA CAD NO:229A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 32902
  Bugün : 10719
  Toplam: 92691244
   Şuan Çevirimiçi:

 147 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» İYİ Parti’de yaprak dökümü
» CHP’de yöntem belli oldu
» Posbıyık: “Ereğli canlansın!”
» Başkan Uysal, Sakindereyi inceledi...
» Havaalanında son durum…
» START VERİLDİ…
» İYİ Parti açıkladı: İttifak niye koptu?
» Posbıyık’tan “Miting gibi” açılış
» Şahin gençleri sevindirdi…
» 15 Temmuz’da olmam gereken yerdeydim. siz neredeydiniz?
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com