kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
25 Nisan 2019 Perşembe
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
O TÖREN SENİN BU TÖREN BENİM…
O TÖREN SENİN BU TÖREN BENİM…
09 Kasim 2018 08:35:23

Yazar : Hüseyin Aksakal
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Karadeniz Ereğli’de Kasım ayı basın mensupları ve protokol açısından törenlerin en yoğun olduğu aydır.

7 Kasım’da Sarıkamış Deniz Şehitleri’ni andık, 8 Kasım’da Uzun Mehmet ve kömürün bulunuşunun yıldönümünü. 10 Kasım biliyorsunuz Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün ebediyete intikalinin yıldönümü. Sonra sırada 24 Kasım geliyor. Tören deyip geçmeyin, bu olaylar, bugün üstünde durduğumuz büyük ülkenin, daha da özelde bölgenin ekonomik yapısının temellerini oluşturuyor.

Bir aynanın önünde durduğunuzda, başınızı çevirmeden ensenizin gerisinde bulunan şeyleri görebilirsiniz. Aynı şekilde, eğer geçmişe yeterince dikkatli ve metodik olarak bakarsanız, geleceğin neler getireceğini görebilmeniz de belli ölçülerde mümkündür. Geçmişi çarpıtmak veya silmeye kalkmak, aynı zamanda geleceğin doğru ve anlamlı bir şekil almasını da engellemeye çalışmaktır bu anlamda.

Bu yüzden o tören senin, bu tören benim diyerek, demir çarık, demir asa dolanıp duruyoruz. Konuşmacılardan elden geldiğince feyiz almaya gayret ediyoruz. Geçmişte neler olduğunu öğrenme imkanımız var. Bunlara daha dikkatle bakarak, gelecek kavramının nasıl şekilleneceği konusunda bir kanaat oluşturmaya gayret ediyoruz.

Yani bugünü kuranlara hürmet de edelim ama bu işlerde maksat sadece tören olsun değil…

***

Törenler bu sene biraz daha renkli. Zira geçtim daha önceki törenlerde bulunmayı, kamusal etkinliklerde bile nadiren görünen şahıslar—kendileri muhterem aday adayları oluyor—daha çok buralarda arzı endam ediyor.

Mevzu yerel seçim olduğundan, muhtemelen aday adaylarından her biri bir mucize olur da aday olursa, daha büyük bir mucize olur da seçilirlerse katılacakları törenler konusunda baştan bir yoklama yapıyorlar. Bu arada, özel bir teşhis olarak, Sarıkamış törenlerinde belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliği makamlarında gözü olanların diğer törenlerde olduğundan daha fazla hazır bulunduğunu gözlemlemiş olduk. Niye orada daha fazlalar derseniz, muhtemelen tören alanının çarşıya daha yakın olmasıdır derim.

Bir diğer gözlem de daha önceki törenlerde eksikli yoklama veren ilçe başkanlarının da bugünlerde törenlere tam kadro katılıyor olması. Hani eleştirmek için değil, böyle daha güzel oluyor ama daha öncekilerde göremediklerimizi, yerel seçimden sonra göremezsek diye geliyor insanın aklına. Aynen böyle devam etmeliler.

***

Bu arada, rakip partilerin aday adaylarının veya ilçe başkanlarının bir araya geldiklerine de tanık oluyoruz. Bunda şaşacak bir şey yok, siyasi görevleri yanında hepsi aynı zamanda bu ilçenin birer hemşehrisi olduğundan, fırsat buldukça muhabbet etmeleri gerekir zaten.

Fakat ortam seçim sathı mailine doğru eğimlenirken, böyle yakın temaslarda neler konuşulduğunu da merak ediyor insan. Sol omzun üstünden komplocu bir cin havada uçuşan transfer dedikodularını doğrulamaya çalışıyor, sağ omzun üstündeki makul cin ise başkanların sırf bu politik ortamda basını heveslendirmek için şaka yollu bunu yapmış olabileceğini söylüyor. Yani gırgır olsun diye yem atıyor da olabilirler. Aday adaylarının kılığı, kalıbı kıyafeti de adeta bir modacının titiz incelemelerine de maruz kalıyor. Demek ki neymiş, toplum önüne nasıl çıkarsan çık, üstüne başına da özen göstereceksin.

Anlayacağınız, Kasım ayında gözümüzün ucu her zamankinden daha keskin ama bölük pörçük saliselik fotoğraflar arasından gerçeğin ne olduğunu anlayabilmek için bir miktar daha beklememiz gerekiyor.

  Bu Yazı Toplam 225 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com