kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
10 Aralık 2018 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / MEDYA
“Olabilir’i göstermeye çalışıyoruz!”
“Olabilir’i göstermeye çalışıyoruz!”

“Olabilir’i göstermeye çalışıyoruz!”

 14 Aralik 2017 16 : 54 

2430. Bölge Rotary Kulüpleri Federasyon Başkanı Serdar Ünlü, “Sadece kişilerin değil, bir bölgenin, bir bakış açısının olumlu yönde değişmesi için çalışıyoruz. Bir başkası yapsın’dan kopup, biz bunu yapıyoruz bu olabilir’i göstermeye çalışıyoruz” dedi.

Ünlü, Beraberinde Kdz Ereğli Rotary Kulübü 2017 -2018 Dönem Başkanı Murat Turan ile birlikte 93,9 frekansından yayın yapan Değişim Radyo’da yayınlanan ve Arzu Tekin tarafından sunulan “Arzu ile Devriâlem” programında, Rotary’nin çark anlamına geldiğini ve simgesel olarak sivil toplum kuruluşlarının toplumu hareket ettirme gücünü göstermesi amacıyla kullanıldığını söyledi.

Rotary’nin bir kulüp statüsünde olduğunu belirten Ünlü şöyle konuştu: “Eksik gördüğü her türlü konuda mücadele eden, orada örnek çalışmalar yürüten insanlara biz Rotary diyoruz. Rotary, tanışıklık üzerinden dünyada bir kalıcı barış amaçlar. Buradaki en önemli faktör tanışıklıktır. Eğer sizler bir başkasını tanırsanız, örf ve adetleri hakkında bilginiz olursa, size ters gelen konuların onlar için normal olduğunu gördüğünüzde, bu şekilde bir barışın sağlanması, iyiniyet ve anlayışla gerçekleşir.

Kurulduğu tarihten beri Rotary örnek işler yapıyor. Bunun dışında insanlar veya doğanın herhangi bir konusunda da faaliyet gösterir. Eksik görülen herhangi bir konuda örnek proje koyar. İnsanlığa hizmet etmeyi esas alan bir kuruluştur. Balık vermeyi değil, balık tutmayı öğretmeye çalışan bir kuruluştur.

“İYİ İNSAN ŞART KOYMAZ”

Ünlü, “İyi insan” kavramını açarken, “İyi insan olmak için önüne bir şart koyuyorsanız, o zaman Rotary size cazip bir yer olmaktan çıkar. Buranın üyeleri iyi insanlardır ama önünde bir şart olmadan iyi insanlardır: O şartları ülkeleriyle ilgili temel değerleri olabilir. Bir başkası için üzülmekten, hiç tanımadığınız bir kişiye, gitmediğiniz bir ülkedeki bir probleme üzülmeli, onun için çaba harcamalısınız. Kalıcı bir şeyler yapabilmektir önemli olan. Olumlu yönde fark yaratabilmeyi hedefliyoruz. Bunun da tek şartı bunları sadece belli düşünce, inanç veya yapıya ait insanlarla paylaşmayı düşünürseniz o zaman başarılı olma imkanınız yok. Biz her halükarda insanı insan olarak değerlendiriyor, herkese böyle yaklaşmaya çalışıyoruz.” dedi.

“NE OLACAK BU DÜNYANIN HALİ DEMİYORUZ”

Rotary’nin dayanağının farklılık üzerine olduğunu belirten Ünlü, “Kulüpler farklı yerlerden gelen, farklı anlayışlardan gelen insanlardan oluşur. Uluslararası Rotary de bir farklılık üzerine kuruludur. Bunu bir temel değer üzerinde birleştirmiş tek sivil toplum kuruluşudur Rotary. Geri dönüşüm beklemeden, şartsız, olumlu yönde bir fark yaratmaya yönelik çabadır” diye konuştu.

Ünlü şöyle devam etti: “Rotary’nin herhangi bir insandan herhangi bir beklentisi olmaz. İnsanların hayatına dokunur, çekilir, bir başkasını arar. Veya bir bölgenin hayatını değiştirmeye çalışır. Ne olacak bu dünyanın hali demiyoruz. Bunun ötesinde biz ne yapabiliriz, şunu yapabiliriz diyoruz, bunu yapıyoruz. İnsanlar yapılabilirliğini görsün arzusundayız. Sadece kişilerin değil, bir bölgenin, bir bakış açısının olumlu yönde değişmesi için çalışıyoruz. Bir başkası yapsın’dan kopup, biz bunu yapıyoruz bu olabilir’i göstermeye çalışıyoruz.Bizim organizasyonlarımızın, projelerimizin en büyük dayanağı Rotaryen olmayan insanlardır. Başka birinin deneyiminden, gücünden yararlanıyoruz, destek veriyoruz. Bizim bir projemiz var şu köye su götüreceğiz. Devletimizle konuşuyoruz, mühendisler buluyoruz, oranın bazı işadamlarına gidiyoruz destek verin diyoruz. Onların desteğini alıyoruz. Köylünün desteğini alıyoruz. Burada rotaryen oranı o kadar az ki… Biz sadece şekeri, yağı unu bir araya getirmeye çalışıyoruz. Ben yaptım oldu demiyoruz, istersen yapabilirsin diyoruz. Engel varsa kaldıralım ama kendi işini kendin yap diyoruz.”

“DESTEKLENMESİ GEREKEN HER ALANDA VARIZ”

Rotary’nin belli başlı bir konusu olmadığını belirten Ünlü, “Sadece problemler değil, desteklenmesi gereken her alanda, desteğe ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz her alanda Rotary pozisyon alıp gayret sarf eder. Organ bağışı konusunda bu sene biz de katılalım dedik. 5,5 ayda binin üzerinde organ bağışçısı aldık. İlk kez dört ayda dört binin üstüne ulaşıldı. Bu şu ana kadar alınmış bir sayı değil. Nasıl böyle bir şey gelişti? Toplumsal bilinçlendirmeyi bulabildiğimiz her yöntemle, birebir konuşmalarla yapa yapa gidiyoruz. Şu anda biz vefatta organ verilmesi taraftarıyız. Bu konuda diyanet işleri başkanlığımızın beyanatları var.”

Kulübün projelerini de anlatan Ünlü şöyle devam etti: “Bütün kulüplerimiz öncelikle yöresinin tanıtımına yönelik çalışmalar yapmakta birlikte, kadın, çocuk sağlığı, toplumsal kalkınma, barış, çevre, su ve hijyen gibi ana konularda çalışıyorlar. Bölgede çarpıcı örnekler var. Türkiye dışa açıldığı için, yenidoğan ölümlerinin en fazla olduğu Nijerya’ya türk sağlık ocağı sistemini götürüyoruz. Şubat mart aylarında açılışlarını yapıyoruz. Bir dostumuzu parkta koşarken kalp krizinden kaybettik. Dünyada basit kalp elektroşok cihazları var. 112 gelene kadar kalp masajı yapılıyor. İtalya’da otobüs duraklarında da bunlar var: Adana’da birkaç yıldır bunu yapıyoruz. Buralardaki belli kişilere de eğitim veriyoruz bununla ilgili. Buralar kalp masajı cihazları sağlıyoruz.

Samsun’da bir köyde organik tarım seraları kuruyoruz. Ankara’da büyükbaş hayvancılık yapan köyde köylüyle, belediyeyle birlikte yoğurt ve peynir fabrikası kuruyoruz. Kendi sütlerini değerlendirip katma değer yaratmaları için çaba harcıyoruz.Bazı seminerlerimiz var. Çocuklarımızın kendine güvenini, yapabileceklerini öğretmeye çalışıyoruz. Kadınlarımızı meslek sahibi yapmaya çalışıyoruz. Mersin’de bir dağ köyündeyiz. Küçük bir ilköğretim okulu. Öğretmenler muhteşem. Çocukların ekonomik durumu olmadığı için dezavantajlı bölge. Soruyoruz öğrencilere ne olmak istersiniz diye. Bir kızımız diyor ki ‘hizmetçi olmak istiyorum’ diyor. Adana’da meslek lisesinde konuşmacımız başarabileceklerini anlatıyor. Ekonomik durumu iyi olmuş, iyi okumuş, şu anda ülkenin gözü üstünde olan insanlar, sıfırdan geldiğini anlatıyor. Çocuklara yapabileceklerini anlatıyorlar ve on yıl sonra kendinizi nerede görmek istersiniz diyorlar. Bir oğlumuz, ‘torbacı olmak istiyorum’ diyor. Arkadaşımın babası böyle, benim bisikletim yok, o büyük bir arabayla geliyor diyor. Eskişehir’de tarım işçilerimizin yanına gidiyoruz, Azize adında bir kızımız var, ‘Ülkeye yararlı olmak istiyorum ama okulum bölünüyor okuyamıyorum, doktor olmak istiyorum’ diyor.

Dünyada tartışılan bir konu var. Sivil toplum kuruluşları kalıcı bir değişiklik yapabilir mi? O kızımıza bir hayal vermeye çalışıyoruz, o gencimize bir ideal vermeye çalışıyoruz. Ve o kızımızın ideali gerçek olsun diye çalışıyoruz.”

TURAN: “NE YAPARSAK AŞK İLE…”

Kdz. Ereğli Rotary Kulübü 2017-2018 Dönem Başkanı Murat Turan da kulübün Ereğli’de yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. Turan şunları kaydetti:

“Biz de ne yaparsak aşk ile, keyif ile yapıyoruz. 1 Temmuz’da göreve başladık. Bayrak değişimi yaptık. Kısa dönem uluslararası yaz kampı gerçekleştirdik. Dış ülkelerden çocukları Ereğli’de misafir ettik. 14-17 yaş çocukları bir araya geldi. Hem Ereğli’nin keyifli yerlerini tanıtıyoruz. Bu sene bildiğiniz gibi trafik kazaları bizi hayli üzüyor. Bu konuda bir katkımız olur mu diye hareket ettik ve servis şoförleri ile güvenli sürüş teknikleri semineri verdik. Türkiye’nin en iyi eğitmenleri 130 servis şoförümüzü bilinçlendirdi. Yine en büyük sorunlarımızdan bir tanesi, bırakın makro seviyeyi, mikro anlamda bile iletişim sorunu yaşıyoruz. Barış hoşgörü ve anlaşmazlıkların çözümü konulu konferans düzenledik. İki ünlü tiyatrocumuz barış üzerine ünlü yazarların tiratlarını seslendirdiler. Çocuklara bilgiler verdiler. Bunun devamını istedik çünkü barışı önemsiyoruz. Bunun sonunda da barış ve hoşgörü temalı yarışması düzenledik. Geçen hafta bunun ödüllerini verdik. Meme kanseri konusunda eğitimcilerin eğitimi projesini gerçekleştirdik. Diyabet, obezite ve sağlıklı beslenme eğitimi verdik. Diyabetin temeli çocuk yaşta atılıyor. İleride bu hastalığa yakalanmamak için neler yapmalıyız, bunun eğitimini çocukken nasıl yapabiliriz harika bir eğitim gerçekleştirdik. Turizme de katkımız olsun istiyoruz. Diğer Rotary kulüplerindeki arkadaşlarımızı yılda bir kez hamsi yemeye davet ediyoruz. Ereğli’yi dışarıya tanıtan bir proje bu. Ereğli’ye gelen bir daha gelmek istiyor, etkinliğimize gelip buranın müdavimi olan çok dostumuz var. 16 Aralık Cumartesi günü Rotaract kapsamında Alemdar Gemisi yanında kan ve trombosit bağışı çalışması yapacağız. Bir stantta da organ nakli çalışması yürüteceğiz. Öğleden sonra başlayacağız akşama kadar devam edeceğiz.”

DOĞAN İLE BİR ARAYA GELDİLER

Öte yandan Ünlü ve Turan, program öncesinde Değişim Radyo Yönetim Kurulu Başkanı ve Değişim Medya CEO’su Özkan Doğan ile bir araya geldi. Konukları ile bir süre sohbet eden Doğan, Rotary Kulübü olarak yaptıkları çalışmalarda başarılar diledi.

Haber : H Aksakal
Bu Haber 1363 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :2430. Bölge Rotary Kulüpleri, Serdar Ünlü, Olabiliri, ereğli, zonguldak, değişim,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Doyasıya eğlendiler…
“Çiçeğin sanatla buluştuğu adres...”
Anadolu Basını buluştu
Seyyal Taner ve Kurtalan Ekspres Ereğli’de ..
Hazırlıklar tamamlanıyor…
Kaşdemir ve Suiçmez ailelerinin mutlu günü…
Yaşar Ciğer Kara Tren’de…
“Yalan Dolan” Ereğli’de sahne alacak…
GÜNÜN SÖZÜ
Eğer bir insan hedefleri konusunda emin adımlarla ilerlerse, beklenmedik bir anda başarıyla kucaklaşır."

( anonim )
NÖBETÇİ ECZANE
10 - 12-2018
SELÇUK ECZANESİ
TEL : 322 41 22
Özel Echomar Hastanesi Yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÖZGÜR ECZANESİ
TEL :
ÖMERLİ MAH.KAYNARCA CAD NO:229A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 42963
  Bugün : 21136
  Toplam: 89082698
   Şuan Çevirimiçi:

 226 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» 28 yıllık rüya gerçek oluyor!
» Kaza yapan araç yoldan kaldırılırken….
» 2019 yılı ‘ATATÜRK yılı’ olsun… Video lu Haber
» İş adamlarından gündeme dair açıklamalar...
» Jandarma ve Milli Eğitim’den ortak çalışma…
» Hakeme kafa atan futbolcuya ceza yağdı...
» Belediye Meclisi vazgeçmiyor...
» Ömürleri 'KARAELMAS' için tükeniyor
» Adaylıkta, partide, hükümette, mecliste…
» AK Parti adayı belli oldu!..
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com