hyundai simge plaza, kdz. ereğli,
21 Mayıs 2018 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2015 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
Ölüm Döşeğinde Bile Üretici Olmak

mhamdiguner@hotmail.com
Ölüm Döşeğinde Bile Üretici Olmak
03 Haziran 2016 08:48:54

Yazar : M. Hamdi Güner
  Günerle Cuma Sohbetleri 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Peygamberimiz (S.A.) “İnsanlara yük olmayınız” buyurmuştur. Öyleyse kimsenin üzerine yük olmamaya çalışmak her Müslümanın görevidir. Aslında olgun Müslüman başkalarına yük olmak şöyle dursun her Müslümanın hatta tüm insanların faydalanacağı bir üretici olmak durumundadır. Ama bu her zaman mümkün müdür. İşte bu yazımızda bunun sekerat - i mevt denilen koma haline kadar bile mümkün olduğunu ortaya koyacağız.

Kur’an-ı Kerim İnşirah (elem neşrah) suresinin son ayetinde “Bir işten boşaldığın zaman hemen başka bir işe sarıl” buyruğu vardır. Yani Müslümana boş durmak yakışmaz. O “Allah’ın huyu ile huylanın” hadis-i şerifini de dikkate alarak “O (Allah) her an bir iştedir (Rahman 29)” ayetindeki ilahi davranışı kendisine örnek alacak ve boş günü olmaması için daima iş peşinde koşacaktır.

Fakat hasta olan insanlar nasıl bir iş yapacak. İşte bu olgun Müslümanın en olgun davranışı olarak çıkıyor karşımıza. Müslüman ölümcül bir hastalık dolayısıyla devamlı yatıyor olsa bile kendisini ziyaret edenlere, hele hele çocuklarına, torunlarına, yeğenlerine hatta dostlarının çocuklarına birçok öğüt verebilir. Zaten biz de olgun Müslümandan bahsediyoruz.

Olgun Müslüman Peygamberimizin “Ya alim veya öğrenci veya dinleyici ol dördüncü olma helak olursun” sözünü kendisine rehber edinir; dolayısıyla ya alimdir; ölüm döşeğinde bile irşat yapabilir; yahut öğrenci veya dinleyici olarak yaşamıştır ki bir çok hususu bilmektedir. Böylesine olgun bir mümin ölüm döşeğinde bile kendisini ziyarete gelenlere öğüt vermek hatta vasiyetlerde bulunmakla yükümlü olarak görür kendisini. Olgun Müslüman “Hayra delalet eden (kılavuz olan) onu yapan gibidir” hadisini de bilir ve yatağında verdiği öğüt ve bilgilerle en azından iyi ahlak üretebilir. Bu nedenle olgun her Müslüman “Ya Rabbi üretici olarak yaşadığım sürece beni yaşat, aksine tüketici duruma düştüğüm an beni al” diye çekinmeden dua edebilir. Çünkü o hiçbir zaman tüketici duruma düşmez; en azından bilgi ve iyi huy üretir.

Burada dikkat edilecek husus halktan birinin her dinlediğini hafızasında koruyup koruyamadığı konusudur. İşte bu sorunun olumlu cevabını verebilmek için kitap okuma alışkanlığı kazanılmış olmalıdır Zaten her Müslümanın okuma alışkanlığını kazanmış olması gereklidir. Çünkü İslam’ın ilk emri “Rabb’ının adıyla oku” dur.

Okuma alışkanlığı sayesinde sürekli kitap okuyan insan hocalar, vaizler ve hatiplerden dinlediklerini kitaplardan da okuyarak perçinleyeceği için genel olarak tüm konuları hafızasında koruyacak ve hasta yatağında bile öğretici ve eğitici olacaktır. Burada dikkat edilecek bir husus da Müslümanın – Allah’ın adıyla okuması - yani Allah’ın hoşnut olacağı biçimde okumasıdır ki böyle bir okumanın meyvesi hep olumlu olacağı için her Müslüman faydalı öğütler verecek ölüm döşeğinde olduğunu bilse dahi öğüt vermenin sevap getireceğini bildiği için son günlerinde bile manevi kazancını artırmaya bakacaktır.

Burada şunu da ilave edebiliriz: Olgun Müslüman aynı zamanda örnek Müslüman demektir. Şu halde ölüm döşeğinde dili dönmese, hatta komaya girse bile yine de ziyaretçilerine iyi mesajlar verir.

Çünkü tanıyanlar onun tüm örnek davranışlarını hatırlayacaklardır. İşte onun örnek davranışlarını hatırlamak bile ondan o yönde mesaj almayı sağlayacaktır.

Bu gibi Müslümanların mezarları bile ziyaret edenleri için mesaj dağıtır. Tabii ki algılama kabiliyeti olanlara. Ölüm döşeğinde hatta kabrinde bile üretici duruma gelebilmek ümidiyle. Sevgi ve Saygılarımla…

  Bu Yazı Toplam 1549 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com