kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
13 Aralık 2018 Perşembe
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / YAŞAM
ONLAR YUVASIZ KALMASIN DİYE…
ONLAR YUVASIZ KALMASIN DİYE…

ONLAR YUVASIZ KALMASIN DİYE…

 06 Kasim 2017 13 : 46 

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Abdi Köyü’nde yaşayan iki aile, sokağa terk edilmiş ve yaralı halde buldukları yaklaşık 120 köpeği evlerine alıp, yeniden hayata tutunmalarını sağlıyor.

Kdz. Ereğli ilçesinde Özenç ve Karadeniz aileleri, hayatlarını yaklaşık 120 sokak köpeğinin bakımına adadılar. Taşıdıkları yiyeceklerle hayvanları besleyen iki aile, yaralı hayvanların da tedavi edilmesini sağlayarak yeniden hayata tutunmalarında yardımcı oluyor.
Amerika'dan döndü aldığı arazide kendini köpeklere adadı.

48 yaşındaki Güler Özenç, hayatını 40’ın üzerinde köpeğin bakımına adadı. Ankara Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olan Özenç, 2 yıl kadar Rusya, 13 yılda Amerika’da yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönerek ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Abdi Köyü’nde arazi satın alarak köpekleri hayatta tutmak için mücadele etmeye başladı.

İŞKENCE GÖREN KÖPEKLERİ YENİDEN HAYATA DÖNDÜRDÜ

Yaşamını kardeşinin desteği ve Rusça ve İngilizce tercümanlık yaparak devam ettiren Özenç, her gün sırtında 10’larca kilo ağırlığındaki köpek mamalarını patika yoldan zorlu koşullarda taşıyarak köpeklerin karınlarını doyuruyor. Kendi köpeklerine bakmak için bir arazi ararken Abdi Köyü’ndeki yeri bulduğunu anlatan Özenç “Başlarına geçtim ve burada 1 yılım geçti. Bitişikte ki komşum olmasa benim burada tek başıma yaşamam çok zor. Çeşitli zorluklar yaşıyorum. Köpeklerin her biri farklı karakterlerde 41 tane köpeğin sorumluluğunu almış bulunuyorum. Onların birbirlerini incitmeden birlikte yaşamalarını sağlamak zorundayım. Bir hastalığı yada kusma olduğunda neden olduğunu bulmak zorundayım. Veterinerden tavsiye ve ilaç alıp iğnelerini kendim yapmak zorundayım. Çünkü araç olmadığı ve mesafe dolayısı ile oraya götürmemiz çok zor oluyor. Yolumuz henüz yapım aşamasında. Bizim için gerçekten çok emek isteyen bir süreç, burada bu kadar köpeğin bakımı ile ilgilenmek" dedi.

"HEPSİNİN AYRI ADI AYRI HİKAYESİ VAR"

Tüm köpeklere ayrı ayrı isim verip ezberlediğini anlatan Özenç, "Burada biz onlar için elimizden geleni yapsak da ideal bir ortam değil. İdeal olan bunların hepsinin bir ailenin bakımı altında olması. Hepsinin köyü hikayeleri var. Kimisi barınağa atılmış, kimisi sokağa terk edilmiş. Hepsinin isimlerini tek tek biliyorum. Hepsinin hikayesini bilmiyorum. Örneğin, Zarife’yi çocuklar İstanbul Dolapdere’de aracın altından bulmuş, hasta ve ölmek üzereyken. Şişli Belediyesi veterinerlerinin tedavi ettiği bir yavru köpekti. Şimdi büyüdü, sağlıklı, canlı ve enerji dolu bir köpek oldu. Şuradaki arkadaşımızın hikayesi çok daha kötü. Çok kötü şekilde kulakları ve kuyruğu kesilmiş, bir gözü çıkarılmış. Bunu kim ne için yaptı ve bunu anlatmakta kolay bir şey değil. Ama şu anda son derece keyifli bir hayatı var. Ölümden dönmüş aynı zamanda” diye konuştu.

KÖPEKLERE BAKMAK İÇİN TATİL BİLE YAPAMIYOR

Köpekleri besleyebilmek için restoranlardaki yemek artıklarının kendilerine verilmesi çağrısı yapan Özenç, "Yolumuz yapıldığında onların yiyeceklerini artık sırtımızda taşımak zorunda kalmayacağız. Büyük bir konteyner olursa çok iyi olur. İnsanların işine yaramayan bir konteyneri burada çok güzel değerlendirebiliriz. Şu anda benim tek sponsorum kardeşim ve ben onun sayesinde bu kadar köpeği doyurabiliyorum. Bu işin tabi birde güzel tarafı var. Her sabah kalkıyoruz hep birlikte orman yürüyüşüne çıkıyoruz. Her sabah istisnasız gidiyoruz. Her defasında ilk defa gittikleri bir yermiş gibi sevinçten uçuyorlar. Benim liderliğimi kabul etmiş durumdalar. O yüzden birbirlerine çok fazla liderlik taslamıyorlar. Eğer buraya gelip, benimle kalıp onlara bakmak isteyen herkese kapımız açık, yerimiz var. Tek başıma, bu iş bana kaldığı için böyle. Ama burada herkes için yapacak çok iş var. Şu anda hayatımın önemli bir kısmını onlarla geçiriyorum. Onların iyi olması her şeyin önünde geliyor. Hafta sonu bir yere gitmiyorum, şehir dışına çıkmam çok zor. Çünkü onları bir gün, bir gece aç bırakmak doğru bir şey değil. Acil durumlarda komşumla dayanışma halinde gidebiliyorum" şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK İSTEĞİ KÖPEKLERİN DAHA İYİ KOŞULLARDA YAŞAMASI

Bakımını üstlendiği köpeklerin daha iyi koşullarda yaşamayı hak ettiğini savunan Özenç, her birinin ayrı ayrı kulübesi olmasının kendisini çok mutlu edeceğini söyledi. İsteyen herkesin köpeklerin bakımını yaptığı alana gelerek yardımcı olabileceklerini belirten Özenç açıklamasında “Onların yaşam koşullarını daha iyi bir noktaya getirmek isterim. Örneğin her birinin ayrı bir kulübesi olsun. Yazın yanmasınlar, kışın üşümesinler. Burası benim aynı zamanda çok kitap okuduğum bir yer. Bir biri ardına romanları devirebiliyorum. Beslenme tarzım biraz farklı, hayvansal ürünler tüketmiyorum. Kendime ait bir mutfağım ve rahat yiyip içebileceğim bir ortamım var. Burada nefis oksijen ve temiz hava var. Herkesi bekleriz” ifadelerini kullandı.

TİYATRO VE SES SANATÇISI GELİRİNİ KÖPEKLERİN BESLENMESİNE HARCIYOR

Ablasına maddi ve manevi her konuda yardımcı olan tiyatro ve ses sanatçısı Barış Özgenç ise burada insan üstü bir gayret gösterdiklerini ifade etti. Barış Özenç konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Elimden geldiğince ablama yardım etmeye çalışıyorum. Çok insan üstü bir gayretle buradaki hayatı sürdürmeye çalışıyoruz. Burası geçen sene elimize geçti ve şu anda altından kalkabiliyoruz. Şu anda yolumuz yapılıyor ama halihazırda bir yolumuz yok. Yolsuz ve elektriksiz bir yerde Güler bu hayvanları yaşatmaya çalıştı. Bende elimden geldiğince finansal destek olmaya çalıştım."

6 KÖPEK İÇİN ALDIKLARI ÇİFTLİKTE 80 KÖPEĞE ULAŞTILAR

Bir kız çocukları olan Selman (54) ve Berran Karadeniz (53) çifti ise aynı bölgede 80 köpeğin bakımını sağlamaya çalışıyor. İlçe merkezinde 6 köpeğin daha rahat bir ortamda yaşamalarını sağlamak için gelen Berran ve Selman Karadeniz çiftinin köpeklerinin sayısı aradan geçen 8 yılda 80’e ulaştı. Terk edilmiş köpekleri gördüklerinde dayanamayıp evlerine aldıklarını ve bakımlarını üstlendiklerini belirten Berran Karadeniz şöyle komnuştu: “Ev hanımıyım ve 8 senedir çocuklarımızla birlikte burada yaşıyoruz. Çarşıda yaşarken 2 tane köpeğimiz vardı. 4-5 derken 6 oldu. Emekli olunca böyle bir yere gidelim ev yapalım dedik. Ama bu kadar çoğalacaklarını rüyamda görsem inanmazdım. Zorlandığımız nokta, her şeyi buraya sırtımızda taşımak durumunda kalıyoruz. Geçen gün ikinci el bir çekyat aldık onu buraya sırtımızda getirdik. 20-30 kilo et alıyoruz, sırtımızda getiriyoruz. Onlar burada mutlular. Şehirde eziyet görenleri getiriyorlar bize, sonra görüntüsünü istiyorlar. Ben yolluyorum, inanamıyorlar ‘tüyleri pırıl pırıl olmuş’ diyorlar."

"BİZİ HAYVANLAR DEĞİL İNSANLAR ZORLUYOR"

"Onların varlığı bizi mutsuz etmiyor. İnsanlar bizi zorluyor. İlçe merkezinde ne kadar eziyet varsa burada 2-3 katı eziyet var. Uyuz olduğunu gördüklerinde, bacağı topallasa veya yüzünde yara olsa vuruyorlar. 8 senedir 8 santim yol alamadık, hiçbir şekilde ikna edemedik onları. Uyuzsa, iğnesi var iyileştiririz diyoruz ama ikna edemiyoruz. Onlar için para değeri olmayan hiçbir canlı yaşamamalı. Para değeri varsa, ırksa o zaman kabul ediyorlar. Yoksa bu çocukları bu gün salsam hepsinin eceline gideceğine eminim."
Berran Karadeniz’in Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’ndan emekli olan kalp hastası eşi Selman Karadeniz’de 80 tane çocukları olduğunu ve mutlu bir şekilde geçindiklerini söyledi. Karadeniz en büyük isteklerinin köpeklere insanlardan mama yardımı yapmaları olduğunu ifade etti. Berran ve Selman Karadeniz çisti ayrıca kanser ve başka hastalıklardan dolayı sıcak bir ortamda bakılması gereken köpekleri evlerinin içerisine alıp iyileştirmek için çaba gösteriyor.

Haber : İHA
Bu Haber 2050 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :kdz. ereğli abdi köyü, 120 köpek, kendilerini köpeklere adadılar,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 2 )

Sayfa : [1]
ONLAR YUVASIZ KALMASIN DİYE…
.siz gerçekten çok değerli insanlarsınız allah gonlunuze göre versin cennetlik insanlarsınız .ellerinizden öpüyorum
Gön : Pastacı  07 Kasim 2017 : 05:52:09  

ONLAR YUVASIZ KALMASIN DİYE…
ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN DOSTLAR İNSANLAR ÇOK VİCDANSIZ İŞİNİZ GERÇEKTEN ZOR AMA SEVGİ SEVMEK HERŞEYİN ÜSTÜNDE MADDİ MANEVİ ALLAH SİZİN YARDIMCINIZ OŞSUN DOSTLAR SEVGİLERMİZLE
Gön : EREĞLİLİ  06 Kasim 2017 : 16:28:40  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Mevlit-i Şerif okutulacak
Evinin annesi iş yerinin ustası
Fırtına uyarısı!
Gedik ve Kanca Ailesi'nin acı günü...
Anneye son bakış…
Ereğli’den NAZIM’CA geçti…
Uzman Çavuş, ebediyete uğurlandı…
Son yolculuğuna uğurlanacak…
GÜNÜN SÖZÜ
Büyük insanların idealleri, sıradan insanlarınsa hevesleri vardır.

( Washington Irving )
NÖBETÇİ ECZANE
13 - 12-2018
DENİZ ECZANESİ
TEL : 323 29 13
Yeni Mahalle – Özmar yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

YAŞAM ECZANESİ
TEL : 316 06 05
Ömerli Mahallesi Kaynarca Cad. No: 281-A Yeni Devlet Hastanesi Karşısı - Zonguldak
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 67151
  Bugün : 33383
  Toplam: 89257480
   Şuan Çevirimiçi:

 652 konuk,

 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com