İzmirlioğlu Ticaret
23 Eylül 2018 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNDEM
Reddedildi!..
Reddedildi!..

Reddedildi!..

 10 Ekim 2017 10 : 48 

Kent Meydanı Camii ve yeraltı otopark yapım işi, Göztepe araç ve yaya köprüsü, Elmatepe Yaya Üstgeçit köprüsü ve Kışla Yarı Olimpik Havuz ve Spor tesisi için iller bankasından kredi alınması konusunda Belediye Başkanına Yetki verilmesi konusundaki komisyon raporu belediye meclisi tarafından reddedildi.

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantılarının beşinci birleşimi, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal Başkanlığında AKM Meclis Toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya AK Partili üyeler Yusuf Kalay ve İhsan Yazıcıoğlu ile CHP'li Osman Yavuz mazeretleri dolayısıyla katılmadı.

Belediye Başkanı Uysal, toplantı öncesinde Bülent Ecevit Üniversitesi’hi eski TBMM başkanı Köksal Toptan’ın biyografisini yayınlaması dolayısıyla tebrik etti. Bu kitaptan çok etkilendiğini belirten Uysal, meclis üyelerine bu kitabı okumalarını tavsiye etti.

Gündem maddesinin havale edildiği plan ve bütçe komisyonu, Kent Meydanı, Camii ve Yeraltı Otopark için orijinal önergede talep edilen 65 milyonluk iller Bankası kredisini 36 milyon liraya düşürdü. Projeden Camii kısmını çıkaran komisyon  raporunu CHP'li üyeleri yine de teklifi reddetti.  CHP’li üyeler Nur Oğuz ve Fehmi Karaarslan red gerekçelerinde “Belediye meclisinin haberi olmadan bir zatı muhteremin Ereğli’ye gelerek belediyenin elindeki tek meydana meclisin kararını yok sayarak, işlevini değiştirmesi” olduğunu  belirttikten sonra, Katlı otoparkta caminin temel taşıma sistemlerinin inşa edilmesi nedeniyle yeni halini de reddettiklerini belirtti.

OCAKCI: “ŞARK KURNAZLIĞI!”

Komisyonun oy çokluğuyla meclise gelen gündem maddesi üzerinde söz alan CHP Sözcüsü Şerif Sertan Ocakcı, en baştan kent meydanı projesini desteklediklerini, ancak sonra hiçbir belediye meclisi üyesinin haberi olmadan buraya cami yapılacağını söylediğini belirtti.

Ocakcı şöyle konuştu:

 “Ereğli’nin istemediği, meclis üyelerinin fikirlerinin bile sorulmadan oraya bir cami ilave edildi. Orada verilen sözler terkedildi. Cami kent meydanı ve katlı otopark olarak gelen projede, cami alanını daha sonra yapacağız gibi bir cümleyle geldiniz. Bunun adı şark kurnazlığıdır.  Dün saat 2.00’de bizi oraya çağırdınız. Bize üç boyutlu projeler gösterecekseniz ben gelmeyeyim dedim, herşeyin projesi var dediniz. Gittik gördük ki her şeyin projesi yok. Caminin projesi var, kent meydanının projesi var.  Bizim meydanımızın alanı 14 dönüm değil. 10 bin 500 metrekare. Toplam inşaat alanı 25 bin 130 metrekare. Caminin kapladığı alan bin 800 metrekare değil. Caminin taban alanı bin 800 metrekare. İnşaat alanı ise 5 bin metrekare. Etrafında kapladığı yerle beraber yaklaşık yedi sekiz bin metrekarelik bir cami inşaatı var. İkinci bodrum katta 350 tane otopark var. Birinci bodrum katta ise 240 tane otopark var. Bunu soracaksınız neden diye. Bu aradaki 110 otopark caminin müştemilatı için ayrılmış.   Caminin maliyeti 27 milyon civarında bir para. Biz oraya kent meydanı yapmıyoruz. Biz oraya sadece cami ve avlusu yapıyoruz.” Ocakcı, cami inşaatı için harcanacak parayla Ereğli için istihdam yaratacak projeler yapılabileceğini belirterek, yapılacak 4 katlı camiyle kent meydanının ruhunun bozulmaması gerektiğini savundu.

UYSAL ELEŞTİRİLERİ YANITLADI

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, kent meydanındaki tüm mimari çözümleri CHP’li üyelere gösterdiğini, projelerin bugün kargoyla geleceğini belirttiğini ifade ederek şunları söyledi:
“Sizler dün de ifade ettiğiniz gibi, buraya bir belediye binası yapalım dediniz. Arada bir köprü olsun kaymakamlık binasını da buraya yapalım dediniz. Madem bu kadar küçük alan. Belediyemizde, kaymakamlığımızda çalışan bir sürü memur var. Bunun altına yapacağınız otopark sadece kamuda çalışanlar ve belediyede çalışanlara hizmet eder. Ancak bizlerin buraya yaptığı katlı otopark direk halka ve vatandaşa otopark olarak kullanılacak. Burada trafik sorununun çözülmesi için katlı otoparka ihtiyaç var. Bizler sizin gibi oraya deniz manzarasını yok edecek iki devasa kütle oturttursanız orası otopark değil, sadece kamuya hizmet eden bir park haline gelir. Bizler halkın kullanabileceği, şehre giren halkın o parktan yararlanabileceği bir otopark kuruyoruz. Yaklaşık yüz araç ikinci katta çok amaçlı salon olacağı için azalma var. Birinci kat dediğimiz zeminde araç sayısında azalma yok. Orada 14 dönüm arazi var, bin 200 metrekaresine cami yerleştiriliyor. Projeyi bütün basın mensupları, vatandaşımız inceleyebilir. Kullanımıyla beraber 1 800 metrekare alanı var. 40 metre caminin boyu, keşke 50 metre olaydı.  Soruyorum: oradaki Aycity kurulurken bu hassasiyeti kullanmayanlara, bu kadar yüksek binayı bu alana yakışmıyor diyen olmadı o zaman.”

EKSİK ÜYELER SONUCU BELİRLEDİ

Toplantıda CHP’li üyeler Aycity’in valiliğin tasarrufuyla yapıldığını, belediye meclisiyle ilgisi olmadığını belirterek tepki gösterdi. CHP’li üyeler komisyonun raporuna, caminin yapılmasına değil, yerine karşı olduklarını belirterek Uysal’a tepki gösterirken, AK Partili üyelerden Salih Kumaş da Başkan Uysal’a destek konuşması yaptı.

Komisyon raporunun oylanmasına geçildiğinde  toplantıya katılan AK Partili üyeler Kabul, CHP'li üyeler ret oyu verdi. 16 Kabul, 13 Ret oyu verilmesine rağmen, başkan ile birlikte 32 kişi olan belediye meclisinde hazır bulunan AK Partili üyeler salt çoğunluk olan 17 oya ulaşamadığı için komisyon raporu reddedilmiş oldu.

DİĞER MADDELERE DE RET

Plan ve Bütçe Komisyonunun AK Partili üyelerinin kabul, CHP'li üyelerinin ret oyu verdiği, Göztepe Araç ve Yaya Geçişi Köprüsü Yapım İşi için 2 milyon 500 bin, Elmatepe Mevkii Yaya Üst Geçit Köprüsü Yapım İşi için 2 Milyon, Kışla Mahallesi Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu ve Spor Tesisi yapım işi için 9 milyon liralık iller bankası kredisi için belediye başkanına yetki verilmesine ilişkin maddeler de aynı şekilde 16 Kabul, 13 ret oyuyla reddedildi.

CHP’li üyeler Göztepe Araç ve Yaya Geçişi Köprüsü yapım işi için Erdemir Yönetimiyle görüşmeler yapıldığında rakamın değişebileceği, bu nedenle teklifi reddettiklerini ifade etti. Muhalefete mensup meclis üyeleri,  Elmatepe Mevkisindeki Yaya Üst Geçit Köprüsü için kredi talebini bölge Karayolları bölgesinde olduğu için, Kışla Mahallesi Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu için kredi talebini ise Yarı Olimpik değil, tam olimpik bir havuz ve rehabilitasyon tesisleri yapılmasını istedikleri için reddettiklerini belirtti.

UYSAL’DAN ÇARPICI DEĞERLENDİRMELER…

Tüm kredi taleplerinin gerekli salt çoğunluğa ulaşılamaması nedeniyle reddedilmesi üzerine Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Başkan Uysal, “Atımızı aldınızsa yolumuzu da mı aldınız. Biz yürümeye devam ederiz.” Dedi.

 CHP’li üyelerden Sibel Kırmızı’nın “Biz burada 14 kişiyiz, bu teklif burada biz hayır dediğimiz için reddedilmiyor” demesi üzerine, “Haklısınız, asıl problem tabii ki, bu tarafta on yedi oy çıksa borçlanma geçiyor. Muhalefet tabii ki muhalefetliğini yapacak ama buradaki olay tamamen Ereğli’ye ve kamuya hizmet edecek yapılar olduğundan, partisi olmadan bunlara evet denirdi. Burası tamamen Ereğli’ye hizmet veren bir yer.”

Uysal, “Bunların böyle olacağını tahmin ediyorduk. Bizlerin koşması gerek. Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır, en hızlı koşan aslandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa yok olacağını bilir. Afrika’da her sabah bir aslan uyanır, en yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini bilir, çünkü açlıktan öleceğini bilir. Bizler koşacağız. Buradan kararlar nasıl çıkarsa çıksın, bu söylediğimiz dört konu başlayacak. Biter, bitmez. Önemli olan bitmesi değil” dedi.

Oylamalar sırasında mecliste tartışmalar yaşandı. Toplantıya izleyici olarak katılan muhtarlardan bazıları, CHP’li üyelere ret oyu vermeleri dolayısıyla tepki gösterdi.

Haber : Değişim Haber Merkezi
Bu Haber 1436 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :kdz. ereğli, belediye meclisi, borçlanmaya red,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 5 )

Sayfa : [1]
Reddedildi!..
bu milletin başına gelmiş geçmiş en byk musibet CHP dir ne dinle ne millet ile bitmeyen kavgaları her şeye bozgunculuk yapmak her şeye hyaır demek hiç mi bu milleti düşünmezler kendi kaanlık siyasi egoları için milletin hizmetini sürekli engellemek ancak hainlik ve ihanet ile eşittir 100 yıl şehri CHP yönetti yıllarca aspesli borulardan millete su verdiniz siz ne hizmeti yaptınız bırak yapmayı engelliyorsunuz bunun ahireti var gerçi sizde zaten ahiret inancı yok siz bu kafayı değişmeyince hiç bir zaman %25 geçemezsiniz son zamanlarda dış düşmanlarla koyun koyunasınız bu ihaneti millette sor ... DEVAMI
Gön : emo  11 Ekim 2017 : 10:56:31  Zonguldak

Reddedildi!..KIŞLALI
BENCE OTOPARKI OFİS TARAFINA DENİZE DOĞRU DOLGU YAPIN ORAYA YAPIN ÖNÜNEDE DALGA KIRAN YAPIN BİRDE BOZHANEDEKİ BALIKÇI KAYIKLARI TÜMÜNÜ TERSANELERE TAŞIYIN BOZHANENİYEDE HALKA AÇIN ORALARA GÜZEL KAFETERYA MESİRE ALANI YAPIN ORADAN LOKANTALARI ÇIKARIN YELKEN KULÜBÜNÜN YANINA TAŞIYIN SAYGILAR
Gön : KIŞLALI  11 Ekim 2017 : 09:29:05  Zonguldak

Reddedildi!..
BENCE GÖZTEPE KÖPRÜSÜNÜN YENİLENMESİ VE ELMATEPE ÜST GEÇİDİ HEPSİNDEN ÖNCELİKLİ..AYRICA KIŞLAYA YARI OLİMPİK HAVUZ VE SPOR TESİSİ NEDİR YA? GİT BELENE,KANDİLLİYE,BALIKÖYÜNE,ÖRENE YAP ONU.SADECE KENT MEYDANI VE OTOPARK LAZIM ÇARŞI MERKEZE,CUMADAN CUMAYA GÖSTERMELİK İNSANLARIN DOLDURACAĞI BİR CAMİ DEĞİL
Gön : Winner  11 Ekim 2017 : 07:54:41  Zonguldak

Reddedildi!..
GÜZEL HABER
Gön : Winner  11 Ekim 2017 : 07:37:31  Zonguldak

Reddedildi!..
Halil Posbıyık'ın Yalı caddesine yaptığı gün içinde 10 kişinin bile kullanmadığı üst geçit hakkında ne düşünüyor bu zevatı muhterem
Gön : bjedug  10 Ekim 2017 : 16:11:11  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
“Hayat kurtarmak kanında var!”
Kaymakam Çorumluoğlu’ndan ilk izlenimler:
"Öğrencilere kitaplarını teslim ettik..."
Yeni eğitim öğretim dönemi başladı...
Başkan Uysal’dan hayırlı olsun ziyareti...
Bin beş yüz öğrenciye kırtasiye yardımı...
“Başarı dileklerimi sunuyorum…”
Eğitimde fırsat eşitliği kalmadı…
GÜNÜN SÖZÜ
Mallarınızı Zekatla teminat altına alınız; hastalarınızı sadaka ile tedavi ediniz.

( Hadis-i şerif )
NÖBETÇİ ECZANE
23 - 09-2018
ÖZGÜMÜŞ ECZANESİ
TEL : 316 32 48
Müftü Mahallesi Erdemir Cad. No: 62C
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KAAN ECZANESİ
TEL : 322 00 38
Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sk. No:24-A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 35593
  Bugün : 31753
  Toplam: 85951347
   Şuan Çevirimiçi:

 174 konuk,

 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com