hyundai simge plaza, kdz. ereğli,
20 Mayıs 2018 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2015 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
ROLÜN GEREĞİ…
ROLÜN GEREĞİ…
21 Nisan 2017 08:26:05

Yazar : Hüseyin Aksakal
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Turizm Fakültesi konusunda siyasilerin kendilerine “ayak bağı” olduğunu belirterek, kuruluş kararının alınmasının ardından geçen bir yılı aşkın sürede hala fakülte için yer gösterilememesini siyasilere bağladı.

Tetiker’in Turizm Fakültesi’ne yer bulunamamasına ilişkin eleştirisi muhtemelen doğrudur. Tam TSO başkanının zehir zemberek açıklamalarını yaptığı gün içinde, Turizm Fakültesi Dekanı, yeni eğitim öğretim yılı için öğrenci alımı başvurularını yaptığını açıkladı. Bu aşamada öğrenci alımına karar verildiğinde, Ereğli’deki bu fakülteyi seçmek için internet üzerinden araştırma yapacak olan adayların görebileceği herhangi bir bina fotoğrafı olmaması gerçek bir sıkıntıdır.

İşin siyasilerle ilgili boyutuna gelince, bu da muhtemelen doğrudur. Dostlar alışverişte görsün babından her gün incik boncuk konuları büyük zaferler göndermesi yaparak kamuoyuna duyuran siyasilerin, yıllardır ilçenin umut bağladığı akademik eğitim kapasitesi artışı konusunda lal olması çarpıcıdır.

Yine de eleştirilerin muhatabı sadece siyasiler değil. TSO Başkanı Yaşar Tetiker, aynı zamanda kendi yaptığı eleştirinin de nesnesi konumunda. Zira bu umudu pompalayan ve gerçekleşecek gelişmelerden kendi hanesine artı yazacak olanlar arasında kendisi de yer alıyor.

Yarım saati aşkın süren, kimi zaman gereksiz bölünmelerle gerçekleşen ve her zamanki gibi kalabalık bir basın ordusuna “İkramlarla” biten basın toplantısında, “Siyasilerin kendisinden rol çalmaya çalıştığını, ancak çaldıkları rolü başaramadıkları” gibi bir eleştiride bulunuyor ki, bu aynı zamanda iki farklı şekilde de okunabiliyor. Yani Tetiker, “Rolün asıl sahibi benim” diyor, sonra da “Bu rolün gereği yapılamadı” demeye getiriyor.

***

Tetiker, konuşmasında aynı zamanda kendisine yönelik eleştirilere oldukça sert bir tonda tepki veriyor. TSO seçimlerinde adaylığı söz konusu olduğunda, olası rakiplere yönelik kullandığı kelimeler arasında gazetelerin yazmakta zorluk çektiği bir kelime var ki, kimseye kondurmak mümkün değil. “İhanet” diye, kendi görüşü dışında herkesi dışlayan ve uzlaşmayı topyekün reddeden bir kelime var ki netice açısından sıkıntılar yaratabilir.

TSO Başkanı, her basın toplantısında geçmişte başardıklarının geleceğe yönelik bir referans olduğunu vurgulamayı ihmal etmez. “Eskiler beni bilir” der. Daha önceki dönemlerini iyi bilmeyenlerin bu konuda söz söylemesi doğru olmaz. Mutlaka güzel şeyler yapmıştır. Elbet “Eskiler” dediği meslektaşlar onun takdirini gayet doğru yapar-yapacaktır.

Tecrübesinden kimsenin şüphe etmediği—edemeyeceği TSO başkanı herhangi bir kurum temsilcisine yönelik eleştirilerin doğru yaptıkları üzerinden değil, doğru yapamadıkları veya yapmadıkları üzerinden yapıldığını biliyor olmalı. Eskiden yapılan güzel şeyler ne yazık ki geleceği garanti altına almıyor. Tıpkı bir kimya denkleminde veya işleminde aynı girdilerin aynı sonuçları vermesi gibi, eski şeyleri yapmaya devam ederek yeni sonuçlar alamazsınız.

Bu açıdan Turizm Fakültesi konusunda inisiyatif eksikliği görüldüğünde, basın önüne çıkıp, sorunu çözmek için muhatap almanız gereken kişileri suçlamaktansa, o eksikliğin nasıl kapatılacağı için görüşmelerde bulunmak daha yararlı olabilirdi. Olmadı.

***

TSO Başkanı Tetiker, bu toplantıda, geçmişe yönelik söylemlerine bir ilave yaptı. “Ben kimseye dosya vermedim bugüne kadar, ben anlatırım, gönlün varsa yaparsın” dedi. “Bir tek bir önceki vekile ve şu andaki vekile dosya verdim, dosya da neymiş” dedi.

Başkan Tetiker, bu sözleri samimiyetle söylüyor mutlaka. Belli oranda doğrudur da. Fakat şu da bir gerçek ki, söz uçuyor, yazı kalıyor. Ancak bugünlerde her şey yazılı evrak üzerinden yapılıyor. Bunda da kınanacak bir şey yok. TSO bünyesinde çeşitli vesilelerle yapılan destekler kapsamında proje hazırlama eğitimleri veriliyor, her şeyin yazılı olması şartı öne sürülüyor. Ne mutlu ki TSO yönetimi iki kez görüşlerini dosya olarak hazırlamış, muhatabına iletmiş. Bu dosyanın gereğini yapmayan muhatap konusunda kamuoyu takdirini verecektir.

Ama yapılması gerekeni yapmışken, “Ben dosya vermem, söylerim, gönlünde varsa yapar” demek bugünlerde pek geçer akçe değil…

Zaten o dosyaların akıbetinin hayır olması konusunda pek işe yarayan bir yöntem de değil.

  Bu Yazı Toplam 460 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com