kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
17 Haziran 2019 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
“SIFIR BAKİYE” YÜKÜ SERBEST TÜKETİCİLERE YANSIYACAK.
“SIFIR BAKİYE” YÜKÜ SERBEST TÜKETİCİLERE YANSIYACAK.
19 Ekim 2015 12:08:01

Yazar : Konuk Yazar
  Konuk Yazar 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Elektrik fiyatları saat bazında değişkenlik gösterdiği için birim fiyatlar saat bazında belirleniyor ve saatlik olunca da fiyatlar gün içinde sürekli değişiyor. Gece saatlerinde (22-06) elektrik az tüketildiği için 7-8 Krş’a düşen fiyatlar, gündüz saatlerinde (06-17) 15-1

8

Krş’a kadar çıkıyor.

İşte buradasistemdeki dengesizlikler kaynaklı ek bir maliyet ortaya çıkıyor. Ve bu maliyet de piyasa katılımcıları arasında, portföylerindeki tüketimler oranında pay ediliyor.Sistemdeki bu dengesizlikler aslında, elektrik arz-talebi arasında oluşan ve çoğunlukla bölgesel karakter taşıyan farklılıklardan oluşuyor.

Ayrıca, iflas eden elektrik toptan satıcısı şirketlerin TEİAŞ'a ödemedikleri faturalarda bu kapsamda ve bu faturaların yükü de diğer şirketlere pay ediliyor.

TEİAŞ tahsil ettiği ücret ile sattığı elektrik arasında fark olması durumunda eksik kalan kısmı kullanılan her bir kWs’e böler ve elektrik tedarik şirketlerine yansıtır. Bu yansıtma işlemine“Sıfır Bakiye Düzeltme” deniyor ve halen bu işiTEİAŞ bünyesindeki Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PMUM) görevidir

.Sıfır bakiye düzeltme sonucu elektriktedarik eden şirketlere MW başına 10-12 TL ek sıfır bakiye fatura çıkabiliyor. Bu da büyük şirketlere yaklaşık 2-3 milyon TL/ay ek fatura getirirken küçükler de bundan nasibini alıyor. Piyasa katılımcısı tedarikçi şirketler, 2009 yılından bu yana sadece tek bir ay dışında her ay bu sıfır bakiye maliyetine katlanıyor.TEİAŞ şimdilik batan şirketlerin bu zararlarını diğer elektrik satan özel sektör şirketlerine yüklüyor. Ancak, işin içinden çıkılmaz bir hale gelinmiş durumdadır. Sıfır bakiye tedarikçilerin serbest tüketicilere fiyat teklifi sunmalarının önündeki en büyük engel ve elektrikte serbest ticaret bu yüzden tabana yayılamıyor.


Yeni Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği’nde sıfır bakiyenin tedarikçilerin üzerinden alınmasıplanlanıyor

."Sıfır bakiye maliyetine yol açan bu dengesizlikler iletim kaynaklı bir sorun olduğu için faturalardaki iletim bedellerinin içine atılması düşünülüyor. Peki toptan elektrik satan bu şirketlerin üzerinden alınacak bu yük kime yıkılacak ?

Eğer planlananlar hayata geçirilirse tıpkı son yıllarda yoğun şekilde eleştirilen ve davalara konu olan kayıp kaçak gibi sıfır bakiyede serbest

tüketicinin faturasına yansıtılacak.Nihai tüketici olarak kayıp-kaçağı biz niye ödüyoruz diye itiraz ederken bir süre sonra ilave bir yük ile daha karşılaşırsak şaşırmayalım !

Peki bu konuda önlem almak mümkün mü ?“Evet”.Serbest tüketici statüsünde toptan elektrik satan şirketlerden elektrik satınalan serbest tüketicilerolarakelektrik tedarikçileri ile yapılacakyeni sözleşmelerde tedarikçi olarak kurtulacakları sıfır bakiye maliyetinisözleşmelere ilaveindirim olarak sunmasıistenebilir.

  Bu Yazı Toplam 35126 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com