kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
21 Haziran 2019 Cuma
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
SİZ NASIL YORUMLARSANIZ…
SİZ NASIL YORUMLARSANIZ…
11 Ocak 2019 08:34:29

Yazar : Hüseyin Aksakal
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Bizim çok çok eski dönemde görev yapanlarından bir belediye başkanı, dış gezilerinden birinde İngiltere'yi ziyarete gitmiş. Ziyareti sırasında Londra Belediye Başkanı tarafından çay içmeye davet edilen başkan, böyle büyük bir kenti idare etmenin sırrının ne olduğunu sormuş. Londra Belediye Başkanı (Smith olsun) çevresini akıllı insanlarla doldurmanın liderliğin temeli olduğunu belirtmiş.

Bunu nasıl anlayabileceğini sorunca Başkan Smith, “Durun göstereyim,” demiş. Aynı katta odası bulunan Belediye Başkan Yardımcılarından Donald Jones’i çağırmış ve şu soruyu sormuş:

“ Sayın Donald, Annenizin bir, babanızın bir çocuğu var. Bu çocuk sizin erkek veya kız kardeşiniz olmuyor. Kimdir bu?”

Belediye Başkan Yardımcısı hiç düşünmeden, “Başkanım, bu benim” yanıtlamış.

Londra Belediye Başkanı bizim başkana… “İşte budur, gördünüz mü zekâyı?” demiş.

***

Belediye Başkanı aklının bir kenarında bu öğüdü yaklaşan seçim döneminde meclis üyesi yaparken değerlendirmek gerektiğini düşünmüş. Karadeniz Ereğlisi’ne dönmüş, zaman geçmiş, yine bir seçim geldiğinde yöntem aklına gelmiş.

Başkan, meclis üyeliğine seçeceği çalışma arkadaşı, şehrin önde gelen esnaflarından Veli Efendi ile aday belirleme süreci öncesinde bir araya gelmiş.

“Size bir soru sormak istiyorum” demiş.

“Buyrun” demiş Veli Efendi.

“Veli Hocam, babanın bir çocuğu var, annenin de bir çocuğu var. Bu kişi senin biraderin veya hemşiren değilse kimdir?”

Veli Efendi, uzun esnaflık döneminde yol yol beyazlar düşen sakalını sıvazlamış. Siyaset bu ya, her adımı tuzaklarla dolu. Acele etmemek gerek diye düşünmüş. “Şehremini beyim, bunu size biraz düşündükten sonra söylesem olur mu?”

“Olur olur, Veli Efendi, lakin ara çok uzamasın.”

***

Veli Efendi, etmiş edememiş, sağa sola sormuş ama en sonunda tüm siyasi adayları gibi etrafında doğru öğüt verecek kimse olmadığı sonucuna varmış. Bu arada hayat tecrübesi yüksek, ilim tahsil etmişlerden kim var diye düşünürken, Kadızade İsmail efendi aklına gelmiş.

Kadızade İsmail Efendi’ye gitmiş, “Mirim size bir sualim var.” Demiş. “Pederinizin bir evladı var. Validenizin de bir evladı var. Bu zat hemşireniz de biraderiniz de değilse kim olur?”

İsmail Efendi cevabı pat diye vermiş:

“Tabii ki ben olurum” demiş.

***

Veli Efendi, cevabı alınca hemen Şehremini makamına koşmuş. Selam kelam ettikten sonra “Sorduğunuz sualin cevabını buldum efendim” demiş.

“Kimdir?”

“Kadızade İsmail Efendi.”

“Veli Efendi, bilse bilse seni bilir dedim, sen de bilemedin. Doğru cevabı sen bile bilemedin. Biz işte bu yüzden kalkınamıyoruz.”

“Peki kimmiş beyim?”

“Doğru cevap Londra Belediye Başkan Yardımcısı Donald Jones, idi!”

***

Gerçekte böyle bir şey olmadı.

Böyle belediye başkanları, meclis üyesi adayları Ereğli’de hiç yaşamadı. Bu olay da muhtemelen yaşanmadı. Zaten soru da öyle basit ki belediye başkanı veya meclis üyesi olacak kadar sağduyu ve basiret sahibi olan herkes doğru cevabı ilk seferde verebilirdi.

Tabii güncel hayatta meseleler bu kadar basit olmazdı muhtemelen. Kurguyu biraz daha karmaşık bir imar meselesi, ulaşım projesi, istihdam sağlayıcı yatırımlar falan gibi çeşitlendirmek gerekir. Bu durumlarda herkesin bildiği üzere doğru cevabı bulmak için hakikaten bu işleri bilmek gerekir.

Siz ne dersiniz? O zaman yukarıdakine benzer bir durum olur muydu?

Olmuş mudur?

  Bu Yazı Toplam 248 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com