kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
27 Mayıs 2019 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / RÖPORTAJ
SÖZ KOCAALİ'DE
SÖZ KOCAALİ'DE

Karadeniz Ereğli'nin 31 Mahallesinde başlattığımız 2014 Mahalli İdareler Yerel Seçimleri öncesinde mahalle çalışmalarımız devam ediyor. Karadeniz Ereğli'nin en eski mahallelerden biri olan, Fransızlar döneminden bugünlere gelen Kocaali Mahallesindeyiz.

 14 Subat 2014 08 : 52 

Mahalle Adı: Kocaali Mahallesi

Muhtar: Celil Ateş

Azalar: Necati Karadeniz, Mustafa Atalay, Kemal Keskin ve Zeki Akar.

Nüfus: 650-660 arası. Sizler de bilirsiniz ki Kocaali Mahallesinden Uzunçayır Mahallesi ayrıldı. İlk önce Belediyeye Uzunçayır'ı verdik. Oldukça kalabalıktı. Şimdi 650 civarında bir nüfusumuz var.

Yüzölçümü: Rakam veremeyeceğim ama Karadeniz Ereğli ilçesinde tüm mahallerinin yüzölçümü olarak en büyük mahallesi Kocaali Mahallesidir.

İşyeri Sayısı: Mahalle sınırlarımız içinde işyeri yok.

Hane Sayısı: 130'a yakın hanemiz var.

Mahalle Sınırları: Ömerli Mahallesi başta olmak üzere Belen, Uzunçayır, Sarıkorkmaz, Korubaşı, Balı, Keşkek Köyü ve Kandilli.

Cadde ve Sokak İsimleri:  Merkez Mahallemiz Çilektepe Sokak, Ahmetçikler Sokak, Süllüoğlu Sokak. Süllüoğlu sokağın adı önceden Dündar Güçeri Sokaktı. Bir süre sonra bu adı aldı. Mahalle halkımızın talepleri bu sokağın adı Dündar Güçeri Sokak olarak kalsın, bizde bu yönde Karadeniz Ereğli Belediyemize gerekli müracaatı yaptık.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından(SYDV ) Yardım Alan Aile Sayısı: Hane sayısı olarak 8 ile 12 aile yardım alıyor. Karadeniz Ereğli  Belediyesinin  ramazan ayındaki yardımları ile bu sayı  60-70'i buluyor.

Hane Sayısı olarak 8 ile 12 aile arasında. Karadeniz Ereğli Belediyesi'nin Ramazan Ayındaki Yardımları 60-70'i buluyor.

Evde Bakım Hizmetlerinden Yararlanan Aile Sayısı:  Şu anda evde bakım olarak yaşayan kimse yok. Yalnız yine devletimizin vermiş olduğu haftada iki defa Merkez Mahallesi ve Ahmetçik olmak şartıyla Aile Hekimlerimiz geliyor.

"NASIL MAHALLE OLDU?"

Mahallemizin adını nereden aldığını tam olarak bilemiyoruz. Mahallemizin ileri gelenleri ile bu konuyu zaman zaman konuşuruz ama ne yazık ki bu konuda net bir bilgimiz yok. Ancak rivayetlere göre;   Koca deyince, heybetli bir insanlardan, güreş alanları olabilir. Koca; büyük anlamına geliyor. Eskiden beri bu isim kullanılıyormuş.

Resmi olarak 2011 yılında mahalle olduk. Rahmetli muhtarımız Kadir Dündar'ın yanında 1994'de köy idarelerine aza bu göreve olarak bu göreve başladım.Yaşlı olduğundan dolayı zaman zaman izin, rapor alıyordu. Vekâleten ben yerine baktım. O zamanlar başladı hizmetimiz. 1976-1977 yıllarında elektrik geldiğinde o zamanki nüfus ile şimdiki nüfus arasında fark olduğu için trafolarımız yetmedi. O dönemlerde hizmete elektrikten başladık. Kocaali Mahallesi de bizi öne koydu, biz de imkânlarımızı, çevremizi iyi kullandık. 1994'den 1999'a kadar azalığım döneminde iyi şeyler yaptık. Sularını, elektriğini, yolunu, asfalt yaptırdık hiç asfalt olmadan. 1999 seçimlerinde muhtar adayıydım. Niye yalan söyleyeyim. O zamanla şimdiki zaman baktığımda en rahat muhtarlığı kazanacağım dönem 1999 seçimleriydi. Ama ben maalesef kaybettim. Biraz da üzüldüm. O zaman Ahmetçikler sokaktaki minarenin camisini yaptırıyorduk. Ben artık köye çivi çakmam dedim. Köyle barışık olmadım. 5 sene işten eve, evden işe.Annem bana o zaman çok kızmıştı. Senin hiç kimseye kızma ya hakkın yok bu seçimdir dedi. Yine Kocaali Mahallesi sakinleri öncülüğünde, beni öne sürmeleriyle 2004 seçimlerine tekrar aday olarak girdim. Adaylığım neticesinde muhtarlığı kazandım. 2004'den bugüne kadar muhtarlığım devam ediyor.

"NEDEN MUHTAR OLMAK İSTEDİNİZ? AİLENİZ BU KONUDA NELER DÜŞÜNÜYOR?"

Şöyle anlatayım. Ben hayvancılık yaptığım için Karadeniz Ereğli'nin tüm köylerini çok iyi bilirim. Her gittiğim kahvede, camide bit kasap olarak bir de muhtar olarak tanırlar. Bizim köyümüzün arkasında herhangi bir yol olmadığından, hizmette Karadeniz Ereğli'ye yakın olmamıza rağmen, Karadeniz Ereğli'nin merkez köylerinden biri olmamıza rağmen, hizmet alamadık. Çünkü köyün içinden, dışından, altından başka bir köye geçiş yok.Zaten bir köy olmadığı için de bir köy, aman sen de diyor Yetkililer. Oranın yanından Belene geçiliyor,Hizmet göndeririz, yaparız. Bu bide birikim oldu. Göndeririz yok, gönderecek. Yaparız yok, yapacak.  Bizim siyasi partilerde olsun, devlet erkânında olsun beni tanırlar. Ben yapacam dedim mi yaparım. Yaptırırım. Öyle bir azim, hırs vardır bende. Hizmet etmek için aday olduk. Ailemin bu konuda bu dönem de desteği var. Tabi ki kendi işlerim, köyün işleri, ailemin zaman ayırma işi. Bu dönem bir dinlen dediler. Ben de şöyle diyorum. Zaten ben sabah çıkıyorum, akşam geliyorum. Bu arada biz belediyeye yeni geçtik. Sağ olsun Belediye Başkanımız tabi ki hizmetler yapıyor. Ve yapılacak hizmetler de var. Devam eden çalışmalar arasında  Ahmetçikler Mahallesinde bir fosseptik çukur var, doğalgaz ve elektrik değişimi olacak. Şimdi ben bunları bıraktığım zaman olur mu, tabi ki olur da, zaman geçer. Bütün devlet dairesi beni tanır, ben onları tanıyorum, prosedürü biliyorum. Bir 10 sene biz tam anlamıyla Belediyeye geçemeyiz. Köy olmaktan çıkamayız. Bu 10 sene zarfında bizim bütün noksanlarımızı dört dörtlük olmasa da dört üçlük tamamlamamız gerekiyor. Bu vesile ile tekrar aday oluyorum ve köyümüzün büyükleriyle, devletimizin, belediye başkanımızın yardımıyla bu sorunları aşıp, rahat bir ortamda yaşantıyı sürdürüp zamanı gelince bizde muhtarlığı bırakacağız, emekli olucaz tabi. Her şeyin bir sonu olacak.

"MAHALLEMİZDE YAPILAN ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİREBİLİR MİYİZ?"

Şu anda kanalizasyon, su eksiklerimiz var, bunlar bitmek üzere. Su da alt yapıyı yaptık. Vatandaşın bağlantıları kaldı. Abone alma işleri. Kanalizasyon da aynı şekilde. Kanalizasyon Ahmetçikler Sokakta fosektif çukuru. Karadeniz Ereğli'ye direk iniş yapamadık arıtıcı, arıtımlı olarak, dönüşümlü olarak arıtma cihazı koyduk onun yapımı devam ediyor. Mezarlıkların temizlenmesi hususu var. Asfaltın dışında betonlama ve istinat duvarları, belediyenin çalışmaları da şu anda devam ediyor.

"MAĞARAMIZ GÖZBEBEĞİMİZ, KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR..."

Mahallemizde tarihi ve turistik değerlerde mevcut. Fransızlar döneminde Karadeniz Ereğli'de yaşayan insanların mahallemizdeki mağarayı saklanma yeri olarak kullandıkları yani sığınak olarak kullanıldığına dair söylemler var. Bu konuyu Karadeniz Ereğli Müze Müdürlüğümüz ile görüşerek buranın koruma altına alınmasını istiyoruz. Fransızlar Döneminden kaldığını bildiğimiz bu mağara mahallemizin gözbebeği.

"2014 YEREL SEÇİMLERİNDE ADAY OLMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?"

Tabi ki 2014'de yılında aday olmayı düşünüyorum.  Bundan 2 ay önce bir toplantı yaptık mahallelilerimizle,  o zaman şunu söyledim: " Ben zaten muhtarım, aday arkadaşlarıma bakacağım,  durum değerlendirmesi yapacağım. Duruma göre aday olacağım.  Ve şu anda adayım. Toplantılar az az da olsa devam ediyor. Karşımda da adaylar var. Arkadaşları da cesaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum, kutluyorum. Aday olan herkesin yolu açık olsun.

Değişim Medya Grubuna, 2014 Mahalli İdareler yerel Seçimleri öncesinde mahalle çalışmalarına ağırlık verdikleri için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. 
Haber : Değişim Medya Haber Merkezi
Bu Haber 5625 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Kocaaili Mahallesi, Muhtar, Celil Ateş, Framnszılar,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 7 )

Sayfa : [1]
SÖZ KOCAALİ'DE
''Yolun sonu göründü'' diyen arkadaş, siz önce kendi mahhallenizin sorunlarına bakın, Uzunçayırı düşünmeyin.
Uzunçayırda hizmet var saygı var, malesef bizim mahallemizde hiçbiri yok. Hep boş laflar.
Umarım yolun sonunu görürsünüz!
Gön : yolun başı  17 Mart 2014 : 08:36:43  Zonguldak

SÖZ KOCAALİ'DE
OYLARIMIZ CELİL ABİMİZE. ZORUNUZA GİTMESİN. UZUNÇAYIRA DA EL ATACAĞIZ MERAK ETMEYİN...ANLADIN SEN ONU
Gön : yolun sonu göründü  01 Mart 2014 : 15:20:44  Zonguldak

SÖZ KOCAALİ'DE
celil bey; yaptığınız çalışmalardan dolayı sizi tebrik ediyorum demeyi çok isterdim. ancak görüyorum ki hala eksikliklerden bahsediyorsunuz.. muhtar olarak uzun yıllar görevdeydiniz ,görüyorum ki hala mağaramız keşfedilmeyi bekliyor diyorsunuz .. bu zamana kadar muhtar olarak ne yaptınız neden onarılmadı o mağara, neden bi işleve sahip değil hala ? seçimler yaklaştığı için mi bu röportaj yoksa ? adaylar çok evet, bu eksikler olmasaydı aday fazlalığı olmaz diye düşünüyorum.. demekki bi memnunsuzluk war ve aday çok .. yinede davanızda başarılar diliyorum. hakkınızda hayırlısı.
Gön : öyle böyle  20 Subat 2014 : 10:29:53  Zonguldak

SÖZ KOCAALİ'DE
Yatarak turnuva olmaz.o işçi bulma kurumu deil. varsa sorunun derdin. gidersin adam gibi söylersin kendin.. tamam o sensin..
Gön : çok iyi bilirsin  15 Subat 2014 : 12:02:03  Zonguldak

SÖZ KOCAALİ'DE
sen adam gibi ismini açiklasan sana adamgibi bir cevap gelir deli kanlı yazmışın oraya sanane dogru yazmışsın sana böyle işler senin aklın bukadar basar sadace at yapışsın belki tutar demi ben ismimi acıklıyorum çunku korkum yok sen neden kordunda ismini yazamadın hizmet vermedi diyorsun bunu yaza biliyosun ama sanane banane diyosun dediyinkadar varsın zaten sizin gibilerden bu ülke hep geri kalmıştır alacak hizmedlerden ben ismimi yazıyorum sende bundan ders alkendine...
Gön : cahit atalay  14 Subat 2014 : 20:59:45  Zonguldak

NE YAPTINIZ GENÇLERE NELER YAPABİLDİNİZ
şimdi bu yapılmış olan hizmetleri zaten belediye yapacaktı ve yapmaya devam edecek .. hangimizin evine gelip açmısınız tokmusunuz diye sordun hangi gencimizi bir yerlerde iş sahibi yatınız yada yapmaya çalıştınız hazır olan top sahamız köyümüze ve mahllemize para kazandırıyodu siz gececilere ev sahipliği yapsın diye kuruttunuz turnuva duzenlenebilirdi Şimdi tutmuş muhtar adayıyım diyosun peki muhtar olursan ne söz veriyorsun bu gençlere ihtiyarlara geçmişte verdiğin sözleri tutmadın neyse hayırlı olsun
Gön : şakir uzun  14 Subat 2014 : 18:02:25  Zonguldak

KOCAALİ MAHALLESİ
Hangi çalışmalardan hangi hizmetten bagsediyorsunuz bana adam gibi bir tane örnek gösterebilirmisiniz...
Gön : sanane banane  14 Subat 2014 : 12:11:46  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
DEĞİŞİM RADYO MIZIKA'YA SES VEREN ÜSTADI AĞIRLADI
"BALTİC ROOM" AÇILDI
YÜZÜNÜZDE GÜLÜMSEME YARATAN HERŞEY, SİZİN BU HAYATTAKİ ..
ÖĞRENCİLERİNİN GÖZÜYLE CUMHURİYET ÖĞRETMENİ NACİYE KIPÇAK
MÜFTÜOĞLU: "GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ"
NİLAY TANIK İLE NEFESE DAİR..
200 BİN NUFUSLU BÖLGEYE HİZMET VERİYORUZ
ÇAĞDAŞ BİR YAŞAM VE BİREY OLMANIN YOLU ..
GÜNÜN SÖZÜ
Dostların sıkıntıda iken onları mutlu oldukları zamankinden daha çok ara.

( CHİLON )
NÖBETÇİ ECZANE
27 - 05-2019
YAZICIOĞLU ECZANESİ
TEL : 333 05 33
Bağlık Mahallesi Erdemir Cad. No:55 A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

MADENCİ ECZANESİ
TEL : 347 61 67
Sarıkokmaz Mah. Dvrek Yolu Cad. No: 95C - Zonguldak
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 35724
  Bugün : 9693
  Toplam: 96832336
   Şuan Çevirimiçi:

 1078 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Trafik masaya yatırıldı...
» Endemik ve Gastronomik… OSMANLI ÇİLEĞİ
» Kömürspor'da Teknik Direktörü TAMAM...
» Belediyeyi yeniden ŞAHLANDIRACAĞIZ!.. Video lu Haber
» Sevenlerini üzdü...
» Esnafa zor anlar yaşattı…
» Yunuslara nazar değdi…
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com