kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
15 Aralık 2018 Cumartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / SİYASET
SP Lideri Karamollaoğlu, Zonguldak’ta konferans verdi...
SP Lideri Karamollaoğlu, Zonguldak’ta konferans verdi...

SP Lideri Karamollaoğlu, Zonguldak’ta konferans verdi...

 18 Subat 2018 12 : 36 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Samsun’dan İskenderun’a bir çizgi verin, doğu tarafı göç veriyor. Son iki buçuk üç senede buradan batıya giden insanın sayısı 2,5-3 milyon insan. Geriye kalanlara soruyorlar, yüzde yetmişi iş bulduğum zaman ben de göçerim, diyor. Bu topraklar boşalıyor. Biz bu toprakları nasıl boşaltırız? Bu topraklarda İsrail’in de başkalarının da gözü var” dedi.

Karamollaoğlu, partisince Zonguldak Dedeman Otel’de sivil toplum kuruluşlarına yönelik olarak düzenlenen “Türkiye’nin Meseleleri ve Çözüm Yolları” konferansında kendisinin ve partisinin görüşlerini anlattı.

Konferansa Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, Memur Sen İl Temsilcisi Kamuran Aşkar, Saadet Partisi İl Başkanı Sadık Kar, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, il merkezi ve ilçelerden parti yöneticileri katıldı.

Saadet Partisi Zonguldak İl Başkanı Sadık Kar, selamlama konuşmasında, bütün partilerin olduğu gibi Saadet Partisi’nin de kendi perspektiflerinden çözüm yolları olduğunu ve düzenlenen konferans ile bunları partiyle birebir birlikteliği olmayan kesimlerle de paylaşmayı hedeflediklerini söyledi. Konferansta, Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu’nun özgeçmişini anlatan sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi.

“YATIRIM YAPMIŞLARSA SEN DE YAP!”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, iki buçuk saate yakın süren sunumunda, Zonguldak’ın kendisi için her zaman önemli bir şehir olduğunu, burada çıkarılan taşkömürünün cumhuriyetin kuruluşundan itibaren sanayinin temelini oluşturduğunu söyledi.

Bir zamanlar beş altı milyon ton olan üretimin bugün bir milyon tona gerilediğini, bu çerçevede sektörde istihdamın da azaldığını anlatan Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

Taşkömürü zor bir maden, çevreyi de yerine göre kirlettiği söyleniyor ama siz bunu kullanmadığınız zaman bu söylem de suni kalıyor. Yer altında yüzlerce metre derinlikte çalışıyor insanlarımız. Bu madenin yeterince işletilebilmesi için teknolojinin gelişmesi lazım. İnsan canının emniyete alınabilmesi için teknolojiye ihtiyaç var. Maliyetlerin azaltılabilmesi için yine teknolojiye ihtiyacımız var. Ama hiç değilse bugün çalışan insanların, düşük seviyelere inmiş istihdamın üç beş, on misli arttırılması mümkün.

Bütün mesele bu tip işlerde, konuya konsantre olmak lazım. Senede 5-6 milyar dolarlık ithalat yapıyoruz. Türkiye’nin döviz açığı 77 milyar dolar. Sürekli ihracatın arttığından bahsediliyor ama kimse bunun yanına ithalatı koymuyor. Oysa dış ticaret iki kalemden meydana gelir, ihracat ve ithalat. Eğer aradaki fark büyüyorsa, biz pek de iyi bir istikamette yürümüyoruz manasına gelir. Bunun azaltılması için önce ithalatın azaltılması gerekir. Taşkömürü gibi madenler aslında en kolay devreye sokulabilecek unsurlardandır. Dışarıdan aldığımız kömür bizdekinden ucuz diyorlar. Bunu söylemek kolay, elin oğlu ucuza mal ediyorsa sen niye mal edemiyorsun? E, onlar yatırım yapmışlar. Sen de yap. Bizim şartlarımız uygun değil, kömür madenimiz bir tane var, yer altı yapısından dolayı onlar kadar verimli olamayız diyorlar. O zaman biraz daha pahalı olmasına rıza göster. Şu anda en çok ihtiyaç duyduğumuz hususlardan bir tanesi döviz. Para bulamıyoruz, borç bulamıyoruz. Çünkü Türkiye olarak bu sahada itibarımız azaldı. O halde biz,her sahada ne kadar üretebiliyorsak o kadar üretmeliyiz. İthalat ikamesi ihracattan önce sağlanabilir, daha kolaydır. “

“BATI DÜNYAYA BARIŞ GETİREMEZ”

Karamollaoğlu, , 1897 Basel Konferansı, Sykes Picot Anlaşması, Yalta Konferansı, 1967 İsrail-Arap savaşı, Sovyetler Birliği’nin Dağılışı ve 11 Eylül 2001 İkiz Kulelere Saldırı olayları ekseninde, dünyada bugün ülkelerin nasıl gruplaştığına ilişkin görüşlerini dile getirirken, “Bu süreci anlamadan, bugünün dünyasını anlamak mümkün değildir” dedi.

Dünyanın gelişmiş, emperyalist batı ülkeleri, eski komünist blok ülkeleri, İslam ülkeleri ve geride kalmış ülkeler olmak üzere dört ayrı gruba bölündüğünü anlatan Karamollaoğlu, “Bu çerçevede bir numaralı konumuz iç barışa önem vermektir. Türkiye’yi güçlendirerek kalkındırmayı planlıyoruz. Ekonominin büyümesi kendi başına bir anlam ifade etmez. Obezite diye bir hastalık var. İnsanlar şişmanlıktan yürüyemiyor. Ekonomi de böyle büyüyorsa hantal bir ekonomi, tüketime dayalı ama Türkiye’yi güçlendirmemiş bir ekonomidir. Biz Türkiye’yi güçlendirerek kalkındırmak istiyoruz” dedi.

Dış politikada kabul edilen bir şey vardır. Her ülke kendi menfaatini düşünür. Batının kendi menfaati söz konusu olduğunda başka memleketlerin menfaatlerini çiğnemekten geri durmadığını, zorbalık ve sömürü yaptığını ifade eden Karamollaoğlu, “Biz bunu yapamayız. Bizim menfaatimiz diğer ülkelerin menfaatiyle sınırda olacak. Ne ben onlarınkini ihlal edeceğim, ne onlar başkasınınkini ihlal edecek. Dünyaya barış böyle gelir. Batı alemi bu yüzden dünyaya barış getiremez. Bencildir, haristir, acımasızdır, bunu yaşayarak gördük, şu anda da yaşıyoruz” diye konuştu.

“DELİLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Tüm dünyada sanayinin gelişmesine rağmen niye Türkiye’de gelişmediğini sorgulayan Karamollaoğlu, “Neye ihtiyacımız var? Bizim aklı başında, titiz davranan, iyi düşündüğünü zanneden insanlara değil, bizim delilere ihtiyacımız var. Azıcık deli olacak. Ben varım diyecek. O zaman dağlar delinir bundan emin olun. Her ülkede bunlar vardır. Mesele bunları açığa çıkarmaktadır. Yeni teknoloji başka türlü gelişmez, klasik düşünce içinde siz teknolojik düşünceyi geliştiremezsiniz. Birisi çıkacak, bu böyle olmaz, tam tersi şöyle yaparsanız bu işler düzelir, diyecek. O zaman o işlerin düzeldiğini göreceksiniz. O zaman fiyatların düştüğünü, kalitenin yükseldiğini, üretimin arttığını göreceksiniz. Bu azıcık deli dolu olan müteşebbis insanı getiriyor. Devletin kapılarını bu insanlara açmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“HATTI MÜDAFAA YOKTUR…”

Türkiye’nin coğrafi olarak doğusunda bulunan yarısının, batıda bulunan yarısına göç ettiğini anlatan Karamollaoğlu şöyle dedi: “Samsun’dan İskenderun’a bir çizgi verin, doğu tarafı göç veriyor. Son iki buçuk üç senede buradan batıya giden insanın sayısı 2,5-3 milyon insan. Geriye kalanlara soruyorlar, yüzde yetmişi iş bulduğum zaman ben de göçerim, diyor. Bu topraklar boşalıyor. Biz bu toprakları nasıl boşaltırız? Bu topraklarda İsrail’in de başkalarının da gözü var ya. Toprağı o toprağın üstünde yaşayan, orada geçimini sağlayan insanlar korur. Sakarya Muharebesinde milletin morali bozulduğunda Mustafa Kemal’in meşhur bir sözü var. ‘Hattı müdafaa değil, sathı müdafaa esastır, o satıh bütün vatandır.’ Bu çok önemli bir kaide. Biz bunu ihmal edemeyiz. İç göçün durması, geri dönmesi lazım.”

SP’NİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Partisinin çözüm önerilerini de anlatan Karamollaoğlu şunları kaydetti: “Toplumsal huzur ve barış ortamı olmadan hiçbir şeyi çözemezsiniz. İnsanlar birbirinin hasmıymış gibi davranırken ülke kalkınmaz. Önce barış ortamı sağlanacak. Sonra etkiden kurtulmuş bir adalet sistemi tesis edilecek. Sonra üreten etkin bir teşvik politikası getirilmeli mutlaka. Bu olmadan sanayi kalkınamaz tarım kalkınamaz. Ahlak ve maneviyat en önde giden bayrağımız olacak. Vatanını milletini seveceksin, hangi konuda çalışıyorsan işinin ehli olacaksın. Şahsiyetli bir dış politika izleyeceksin. Tüketim ekonomisinden üretim ekonomisine geçilecek. Tarım ve hayvancılık bir numaralı meselemiz olacak, çünkü en kısa sürede koyduğunuzu geri alabileceğiniz sektör burasıdır. Sanayide devlet katkısı ve özel sektör desteği olacak. Ar ge ve inovasyonda nal topluyoruz. Kendi milli gelirinin yüzde iki buçuk, üçünden azını Argeye ayıran ülkeler gelişemez, başka ülkelerin uydusu haline gelirler. Bugün bizim Arge’ye doksan yüz milyar ayırmamız gerekirdi, bir milyarı zor ayırıyoruz. Birdenbire yüz milyar ayıramazsınız belki ama on onbeş milyar başlangıçta ayırmak gerekir. “

Baskı ve tahakküm değil, insan hakları ve demokrasiye itibar ettiklerini belirten Karamollaoğlu, dış politikalarını bu çerçevede ele alacaklarını dile getirdi. Karamollaoğlu, konferansın ardından izleyicilerle hatıra fotoğrafları çektirdi.

Haber : H.Aksakal
Bu Haber 1644 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :SP Lideri Karamollaoğlu, Zonguldakta konferans verdi, Ereğli, Zonguldak, değişim, haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
SP Lideri Karamollaoğlu, Zonguldak’ta konferans verdi...
beyefendi senin kime hizmet ettiğin vallahi billahi anlamadım konuşacaksan adam gibi konuş kıvırıp durma siyasi duruşunun netliği yok herkesle fingirdeşme açıkça konuş sen şimdi byle konuşursun yarında Terör sevicilerle kucak kucağa olursun Sana cumhurbaşkanımız kucak açtı ama sen %0,5 oy ile şantaja kalkıyorsun neymiş Abdullah gül olabilrmiş olamazmış yada kendi partinin adayı olursa anlaşma olabilirmiş Yahu sen git evinde torun torba sev sizin devriniz bitti Rahmetli erbakanın kemiklerini daha fazla sızlatma
Gön : e.şenol  19 Subat 2018 : 14:59:19  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
ADAY ismi ne zaman açıklanacak?
Hacıbey devreye girdi, Semiz yuvaya döndü…
MHP’ de aday atağı…
CHP’den sert açıklama...
FLAŞ GELİŞME...MHP Ormanlı Teşkilatı görevden alındı...
AK Parti adayı belli oldu!..
Projelerini anlattı…
Belediye Meclis Üyeliğinde ilk başvuru yapıldı…
GÜNÜN SÖZÜ
Mallarınızı Zekatla teminat altına alınız; hastalarınızı sadaka ile tedavi ediniz.

( Hadis-i şerif )
NÖBETÇİ ECZANE
15 - 12-2018
MEMLEKET ECZANESİ
TEL : 316 10 46
Yalı Caddesi
Kdz.Ereğli / Zonguldak

DEVA ECZANESİ
TEL : 316 34 76
Hastane yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 137284
  Bugün : 23510
  Toplam: 89480409
   Şuan Çevirimiçi:

 734 konuk,

 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com