kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
15 Aralık 2018 Cumartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNDEM
Teşhis: VİZYON EKSİKLİĞİ!
Teşhis: VİZYON EKSİKLİĞİ!

Teşhis: VİZYON EKSİKLİĞİ!

 20 Subat 2018 12 : 05 

Zonguldak ve Karadeniz Ereğli’de son dönemde turizm altyapısı ve ilçede turizmin bir sektöre dönüşmesi için çabalar dikkat çekiyor. İlçede birçok tarihi eser, birçok doğa harikası bulunmasına rağmen, altyapı ve tanıtım eksikliği nedeniyle bunlar ekonomik değere dönüşemiyor. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Turizm sektörü açısından zayıf yönler arasında “yeterli turistik kaynakların varlığına karşın turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi hususunda vizyon eksikliği” ni de sayıyor.

Örneğin, Haritada Alaplı yönünde tek plajın Erdemir Plajı olarak gözükmesi, Zonguldak yönünde Köseağzı’ndan Ilıksu’ya kadar plaj gözükmemesi dikkat çekiyor. Aradaki Kireçlik, Çavuşağzı ve Tepeören köyünde bulunan plajlar adeta hiç dikkate alınmamış.

Haritada, tesisleşmiş doğa mekanlarından Tas Gölü yer almasına rağmen, Kayalıdere Şelaleleri yer almıyor. Ayrıca Kandilli’deki varagel alanı, eski EKİ yapıları, çeşitli plajlar da yer almıyor. Ereğli Kent merkezinde, sahil bandı, aynı muhitteki surlar gibi tarihi değerlerin sözü bile edilmiyor. Bunların yanında birçok eksiğin dikkat çektiği haritanın kendisi, Zonguldak genelinde bu alanda yapılması gereken çalışmaların henüz emekleme aşamasından olduğunu gösteriyor.

DAHA KAPSAMLI BAKILMALI

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nca (BAKKA) Zonguldak-Karabük-Bartın illerini kapsayan 2014-2023 Batı Karadeniz Bölge Planı’nda Zonguldak bölgesinde turizme çok küçük yer ayrılmış.

Plana göre, Zonguldak’ta 310 Turizm İşletme Belgeli Konaklama Tesisi, 154 Belediye Belgeli Konaklama Tesisi, 30 Seyahat Acentası, 1447 yiyecek içecek işletmesi bulunuyor. Karabük ve Bartın İllerine göre çok daha fazla tesis olan ve en çok istihdam sağlanan Zonguldak’ta turizm henüz bir sektör olacak seviyede değil.

Bu eksikliklerin, turizmin sektöre dönüşmesi için, kültürel ve doğal değerlerin yanı sıra, tüm paydaş sahaları bütün olarak algılayabilecek stratejik bir yaklaşıma gerek duyulduğuna işaret ettiği değerlendiriliyor.

YERİNDE TEŞHİSLER…

BAKKA’nın Batı Karadeniz Bölgesi Planı, aynı zamanda sektörde nelerin eksik olduğuna dair yerinde teşhisler de içeriyor.

Plana göre, Turizm kavramı yerel yönetimlerce ve bölge halkınca tam olarak algılanamıyor. Doğal ve kültürel değerlerin yeterince korunamıyor ve bölgede alternatif turizm çeşitleri konusunda uzmanlaşmış seyahat acenteleri ve tur operatörlerinin az ve yetersiz halde. Dahası, turizm paydaşları arasında diyalog ve iş birliği de yetersiz.

Rapor aynı zamanda doğal alanlarda bulunan üst yapı tesislerinin doğal çevre ile uyumsuz olduğuna dikkat çekiyor. Bölgede konaklama tesisi niteliklerinin ve yatak kapasitesinin yetersiz olma da vurgulanan konular arasında. Toplumda alternatif turizm bilincinin yeterince geliştirilememiş olması da zayıf yanlar arasında sayılıyor.

En çarpıcı teşhislerden biri ise yeterli turistik kaynakların varlığına karşın turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi hususunda vizyon eksikliği olarak değerlendiriliyor. Kalifiye turizm personeli istihdamı ile bölgenin turistik tanıtım ve pazarlamasının yetersiz olması da bölgenin turizm sektörü açısından zayıf yönleri arasında sayılıyor.
Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 2411 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :zonguldak, kdz. ereğli, turizm, tarihi eser, tarihi yer, vizyon eksikliği,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
Teşhis: VİZYON EKSİKLİĞİ!
Şu saatten sonra ereğliden hiç bir şey olmaaaaaz.
Gön : Winner  21 Subat 2018 : 07:39:33  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
20 gündür kayıp…
Tuhafiyeciler çarşısını konuştular…
Kara Tren’de “Tersaneler” konuşulacak
Ömürleri 'KARAELMAS' için tükeniyor
Belediye elektrik üretecek!
Emniyet Müdürü Turanlı, uyardı!
Kara Tren’in konuğu İbrahim Sezer…
“Mevlid-i Nebi Haftası”na davet…
GÜNÜN SÖZÜ
Bizi en sert eleştiren kimdir. Ümitsizliğe uğramış bir merak.

( GOETHE )
NÖBETÇİ ECZANE
15 - 12-2018
MEMLEKET ECZANESİ
TEL : 316 10 46
Yalı Caddesi
Kdz.Ereğli / Zonguldak

DEVA ECZANESİ
TEL : 316 34 76
Hastane yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 137284
  Bugün : 23538
  Toplam: 89480437
   Şuan Çevirimiçi:

 723 konuk,

 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com