kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
25 Mayıs 2019 Cumartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
TEZAT…
TEZAT…
02 Temmuz 2016 14:15:48

Yazar : Semih ÇOLAK
  Semih ÇOLAK 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Ramazan ayı coşkusunu iftar saatlerinde yaşarsınız. Gün boyunca sahip olamayanlarla empati kuran nefsiniz, hak edilmiş bir nimetle buluşur.

İftar coşkusu anları hakkında ne söylense az. Birbirine gülen aile fertleri mi dersiniz? İftara gelen akrabaların kaynaşması mı? Ramazan davulcularına verilen bahşişler, güllaçlar, hurmalar hep bu coşkunun parçasıdır. Eğer yeterince gönülden bakarsanız, her ramazan akşamında iftar geleneğinin pozitif bir yönünü bulursunuz.

Akçakoca’da, Es-Sa İnşaat’tan Esvet Sarıoğlu ve Sarar İnşaat’tan Esat Sarıoğlu’nun ortaklaşa düzenlediği iftara davet üzerine icabet ettiğimde, geleneğin geleceğe uzanması için bir kapının nasıl açıldığına şahitlik ettim. Davet edenler sağ olsun, icabet edenlere ne mutlu!

İftara, Akçakoca Belediye Başkanı, Ticaret Sanayi Odası Başkanı, TSO Meclis Başkanı, Eski Belediye Başkanları, bazı belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, Akçakoca ve çevresinin eşrafı da icabet etti.

İftarın öncesi ve sonrasında Akçakoca’nın bugünü ve geleceği konusunda müthiş bir beyin fırtınası yaşandı.

9 milyon lira harcanarak bugünlere getirilen İktisat Fakültesi’nin 2017 yılında öğrenci kabul alabilmesi için yapılması gerekenler masaya yatırıldı. İlçede kurulması çalışmaları süren Organize Sanayi Bölgesi’nin sorunlarının nasıl aşılabileceği mercek altına alındı. Akçakoca’da liman yapılmasının kazandıracakları, bunun nasıl yapılabileceği, bu konudaki engeller, fırsatlar değerlendirildi. ‘Karadeniz’in Bodrum’u’ unvanını taşıyan Akçakoca’nın turizm potansiyelinin geliştirilmesi için yapılması gerekenler gözden geçirildi.

Derken iftar yemeği, Akçakoca’nın ufkunun çizildiği bir sempozyuma dönüştü. Demek iftarın böyle bir kerameti de olabiliyormuş.

Ekonomi alanındaki sorunların sadece farklı siyasi bakışların kavga etmesinin enstrümanı olduğu, gardını almadan üç kişinin tüm gönül açıklığıyla bir araya gelemediği, yükseköğretim altyapısının üniversitelere ihale edildiği, iftarların karın doyurmak ve gösteriş arasında gidip geldiği örnekler göz önünde dururken, birdenbire kendini böyle bir ortamda bulmak şaşırtıcı bir his…

Tezat olan yerde, zihin karşılaştırma yapamadan duramaz ya. Böyle örnekler iftar davetinin ruhani ortamında bir film şeridi gibi, rüyadaki kopuk sahneler gibi gelip geçiyor göz önünden…

İkibinli yılların ortasında kuruluşunun ardından Düzce Üniversitesi’ne ilk rektör olarak Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu atandığında, ilk açıklaması, Düzce’nin ilçelerine yüksekokul kurulması çalışmalarına başlanacağı olmuştu. Bir an önce yüksekokul kurulmasını isteyen Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu ve Kaynaşlı Belediye Başkanı Efdal Altundal, 1999 depreminin ardından devlet tarafından inşa ettirilen gıcır gıcır belediye binalarını derhal üniversiteye devredeceklerini açıkladı. Bir sonraki yıl iki ilçede de yüksekokullar öğrenci almaya başladı.

1980’lerde kurulan Ereğli Meslek Yüksekokulu’nun belediye binasının üst katında hizmet verdikten sonra önce Gülüç’e, sonra da Alaplı’ya taşınması örneğiyle, bunları nasıl karşılaştırmalı, ne sonuca varmalı?

Aynı coğrafyadaki bir yerde bir tahmil tahliye limanı için beş kişi bir araya gelemezken, bir ilçenin tüm kanaat önderlerinin liman konusunda fikir teatisinde bulunmasına ne demeli? Komşu ilçede kapalı kapılar ardında çözüm aranan OSB ile ilgili sorunlara aynı zamanda tüm toplum kesimlerinin çözüm aramasına ne demek gerek?

İftarda sofra buzdağının görünen kısmıymış meğer… Davet edenlere, gönül verenlere binlerce teşekkür…

Tüm İslam Aleminin mübarek Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, birlik, beraberlik, sağlık huzur ve barış getirmesini diliyorum. Nice bayramlara hep birlikte erişmek dileğiyle…

  Bu Yazı Toplam 25803 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com