KASHMİR PARK YAN BANNER
kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
kdz. ereğli, buzdağı su, yeni yüzüyle hizmetinizde,
20 Şubat 2019 Çarşamba
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / KÜLTÜR
ÜNLÜ RESSAM KESKİN, DÖRT BÜYÜK RESSAMI ANLATTI…
ÜNLÜ RESSAM KESKİN, DÖRT BÜYÜK RESSAMI ANLATTI…

ÜNLÜ RESSAM KESKİN, DÖRT BÜYÜK RESSAMI ANLATTI…

 16 Agustos 2017 12 : 16 

Eğitimci Ressam Erdoğan Keskin, bölgede yetişip Türk Resim sanatına katkı veren dört önemli ressamı olan Nedim Günsur, Osman Zeki Oral, Orhan Ersoy ve Turan Erol’u Değişim Medya Grubu okurları için anlattı.

Değişim Medya Grubu'nun yayın organı olan Değişim Dergisi  Temmuz sayısında yayınlanan ‘Renklerin Kardeşliği” başlıklı yazıda Eğitimci ve Ressam Erdoğan Keskin, resim sanatı açısından bölgede yetişmiş sanatçı dörtlüsünü anlattı. Keskin’in yazısı, resim sanatına ömür vermiş birinin bakış açısından anlatılıyor.

Keskin, yazısında resim sevgisinin gelişimindeki etkenlerden ve kendisine büyük katkıları olan “Üstat Öğretmenlerinden” bahsediyor.

Bu nedenle Ereğli dışında olan ve Türkiye’yi temsil eden bu sanatçıları tanıtıp, bir görevini yerine getirmek istediğini belirten Keskin, Nedim Günsur için şu ifadeleri kullanıyor:

NEDİM GÜNSUR VE MADENCİLERİN YAŞAMI…

“İlk olarak Ereğli Ortaokulu’ndaki öğretmenim olan Sayın Nedim Günsur’la başlamak istiyorum. 1955-1959 yılları arasında Ereğli’mizde öğretmenlik yaparken değerli Hocamla tanışıp öğrencisi olma şansını yakaladım.

Sayın Nedim Günsur’u size tanıtayım: 1924 yılında Ayvalık’ta doğdu. 1948 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. 10’lar grubuyla birlikte çalıştı. Bedri Rahmi Eyuboğlu ve öğrencileri Türk Kültürünün motiflerini çalışmalarında öne çıkardılar. Batı resmindeki soyut akımlarla, geleneksel motiflerimizi sentezleyerek çalışmalar yaptılar. Sayın Nedim Günsur, akademiyi birincilikle bitirdiği için Fransa Devleti’nin bursu ile Paris’e gider ve 4,5 yıl kalır. 1955-1959 yılları arasında Kdz Ereğli Ortaokulunda resim öğretmenliği yapar. 1956 yılında TBMM için ‘Ereğli Limanı’ tablosunu sipariş alır.

Toplumsal konuları Fransa’daki eğitimden etkilenerek naif yorumlara yakın bir tarzda işlemiştir. Ana konusu insandır, soğuk renkleri tercih eder. Dışa vurumcu tarzını zaman zaman kullanmıştır ve madencilerin yaşamı ağırlıklı konularıdır. Sayın Nedim Günsur’u 1994 yılında kaybettik, saygı ve rahmetle anıyorum.”

ORHAN ERSOY’A SAYGI

Keskin, 1960-1963 yılları arasında Bolu Erkek Öğretmen Okulunda okuduğunu belirterek Sanatçı Orhan Ersoy’la tanıştığını şu cümlelerle anlattı: “Burada rahmetli hocam, sayın Osman Zeki Oral ve halen gönlümde en üst yerde olan sayın Orhan Ersoy’la tanışıp öğrencisi oldum. Sanat eğitimimde ve sonrasında ve hala süren diyaloğumla bana her zaman iyi bir usta, iyi bir önder olarak, bu günlere gelmemdeki en önemli isim Sayın Orhan Ersoy olmuştur. Onu her zaman en üst düzeyde saygı ve sevgiyle anacağımı özellikle vurgulamak isterim.

Sayın Orhan Ersoy, 1928’ de Akçakoca’da doğdu. Asker çocuğu olduğu için babasıyla Anadolu’yu karış karış gezip, ülkesini çok iyi tanımış oldu. 1957 yılında ‘İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi; 1958 yılında başlayan öğretmenlik serüveni sırasıyla; Bolu Erkek Öğretmen Okulu, Bolu Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne bağlı Resim ve Heykel Müzesinde tablo restorasyon uzmanlığı, eskperliği ve yöneticilik görevlerinde 1984 yılına kadar bulundu ve bu yıl da kendi isteğiyle emekli oldu.

Sayın Orhan Ersoy’u eğitim yıllarında Şefik Bursalı, Nurullah Berk ve Halil Dikmen gibi döneminin ustalarıyla öğrenci olarak birlikte oldu. 14’ler grubu ile sergiler açtı. Müze’deki yıllarında Osman Hamdi Şeker, Ahmet Paşa, Zonaro, Hoca Ali Rıza ve Nazmi Ziya gibi ünlü ressamların resimlerini restore etti. Yurt içi ve yurt dışında pek çok sergi açtı. Asker (Albay) babasının çalıştığı yerlerdeki atlardan etkilenerek konularında ‘Atlar’ özel bir yer alır. Zaman zaman Avrupa’ya bazen burslu, bazen görevli olarak defalarca gitti ve oralarda sanatsal incelemelerde bulunup, kendini çok iyi yetiştirdi. Bu konuda oldukça usta bir sanatçı olarak çalışmalarını hep sürdürdüğü gibi kolleksiyoncuların da aradığı bir sanatçı oldu.

Ana konuları doğa sevgisinden dolayı ağırlıklı olarak peyzaj olmuştur. Natürmort ve portreleri de çok özel ve kaliteli tarzdadır. Hiçbir kurala bağlı kalmadığını da benimle söyleşilerinde vurgulamıştır. Özellikle peyzajlarında ışık, objelerindeki kaliteli detaycılık ve ustaca renk armonisi çok etkileyicidir. Bolu’daki yıllarında Sayın Osman Zeki Oral ve Sayın Mehmet Yücetürk’le sanatsal ve çok uzun dostlukları olmuştur. Yapıtlarında Bolu’ya sevgisi ayrı bir yer alır. Halen yaşamını isminin verildiği “Bolulu Ressam Orhan Ersoy’ sokağında anıları ve sevenleriyle gururla yaşamını sürdürmektedir. Her hafta sesini duymak için arar, güzel sohbetinden faydalanmaya çalışırım. Allah Başımızdan eksik etmesin.”

EREĞLİ VE ALAPLI’YI OSMAN ZEKİ ORAL TANITTI

Bolu’da öğrencilik yıllarında diğer hocasının da Osman Zeki Oral olduğunu belirten Erdoğan Keskin, sanatçıyı şöyle anlattı:

“1925 yılında Kdz Ereğli’de doğdu. 1943-1947 yıllarında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim ve öğrenimini tamamladı. Şefik Bursalı ve Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyelerinde eğitimini sürdürdü. On’lar grubuna katıldı. 1953-1966 yılları arasında Bolu kız ve Erkek Öğretmen okullarında resim öğretmenliği yaptı. 1966-1967 yılları arasında Bolu Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğüne atandı. 1967 yılında ise Ankara Güzel Sanatlar Galeri Müdürlüğüne atandı ve 1990 yılında bu görevinden emekli olarak ayrıldı.

Ereğlili olarak peyzajlarında Ereğli ve Alaplı gibi çevresel yerler baş konusu olmuştur. doğayı çok duygulu bir biçimde algılar. Titiz ve güçlü tekniğinin yanı sıra zarif çizgileri, ara renkleri ve aydınlık gölgeleriyle oluşturduğu resimleriyle farklılık yaratır. Çeşitli dış ülke ziyaretleriyle kendini daha da geliştirme çabalarını sürdürmüştür. Yurt içi ve dışı pek çok ödül kazanan bir sanatçıdır. 2012 yılında kaybettiğimiz değerli hocamız ve ustamızı rahmet ve saygıyla anıyorum”

RESMİN PROFESÖR܅

“Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nde ise değerli hocalarım Sayın Adnan Tureni, Sayın Nevide Gökaydın, Sayın Kayıhan Keskinok ve Sayın Turan Erol’u sıralayabilirim” diyen keskin; Turan Erol’u şu cümlelerle anlattı.

“Bu değerli hocalarımdan Sayın Turan Erol’u ayrı bir yere koymam gerekiyor. Sayın Turan Erol, 1927 yılında Milas’ta doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni 1951 yılında bitirdi. 1952-1960 yıllarında çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. 1960-1965 yıllarında MEB Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünde görev yaptı. 1963 1967 yılları arasında çeşitli yerlerde değişik resim çalışmaları uyarlamalarını yaptı. 1973-1987 yıllarında ise A.Ü Basın yayın Yüksekokulunda öğretim üyeliği yaptı. 1978 yılında Doçent oldu. 1978-79 yıllarında “Kültür Bakanlığı Plastik Sanatlar Kurulu Başkanlığı” yaptı. 1983-1987 yılları arasında ise Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünde görev yaptı, 1987 yılında Profesör unvanı alarak Hacettepe Üniversitesi Resim Bölümüne atandı. 1988-1990 yılları arasında da bu bölümün başkanlığını yaptı. Çeşitli yıllarda ülke çapında çok büyük ödüller kazandı, 1963-1989 yılları arasında yurt içi ve yurt dışı kişisel sergiler açtı. Bu değerli Hocama da saygı ve sevgilerimi sunarım.”

FOTO GALERİ YÜKLENİYOR...

Haber : Özge Cerrah-Hüseyin Aksakal
Bu Haber 3760 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Dört büyük ressamı anlattI, Ünlü Ressam Erdoğan Keskin, ereğli, zonguldak, değişim, haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
“Kaç Baba Kaç” sahnelendi
Usta Kalem Aksakal’dan…
Gidiş-Dönüş (Retro) Zonguldak’ta sahnelenecek.
Ünlü Tiyatro Oyunu Ereğli’de Sahne Alacak…
"Piraye" Ereğli’de sahnelenecek
Resimlerinde işçileri anlattı
Şiir tadında…
Akçakoca bilime yelken açacak
GÜNÜN SÖZÜ
Kurtlarla arkadfaş ol , yalnız elinden baltayı bırakma.

( Rus atasözü )
NÖBETÇİ ECZANE
20 - 02-2019
İPEK ECZANESİ
TEL : 322 20 23
Orta Sokak – merkez
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÇİLEK ECZANESİ
TEL :
Kepez Mah. Prof.Muammer Aksoy Cd. No: 32A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 38471
  Bugün : 29692
  Toplam: 92817338
   Şuan Çevirimiçi:

 84 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Posbıyık: “Artık sahalardayız!”
» AK Parti listelerini teslim etti
» İttifak bilmecesinde son nokta…
» Görevden alındılar…
» Ecevit’in kemiklerini sızlattılar… Video lu Haber
» Aday listeleri için son gün
» Havaalanında son durum…
» Hırsızın böylesi…
» Posbıyık: “Ereğli canlansın!”
» “Zonguldak’a örnek!”
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com