kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
17 Haziran 2019 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
Var olmak mı? Yok edilmek mi?
Var olmak mı? Yok edilmek mi?
27 Eylül 2018 15:36:32

Yazar : Semih ÇOLAK
  Semih ÇOLAK 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Dünyaya “var” olmaya geldik ve bu uğurda neler yapmıyoruz ki? İyi şeyler yapıyoruz, güzel şeyler… Takdir ediliyoruz, yakınımızdakiler hissettiriyor bize var olduğumuzu, sevgileriyle, saygılarıyla… Ertesi gün daha iyi bir şey yapıyoruz, yapmaya gayret ediyoruz, asıl amaç elbette, sevilmek, sayılmak değil. Dünyaya geldiğimizin bir gerekliliği. Var olma savaşında kimselere zarar vermemeye çalışıyoruz, tam bir karıncaezmez duyarlılığındayız. Etrafımıza saygımızı esirgemiyoruz, sevgimizle süslüyoruz zaman zaman. Maddi çıkarlar uğruna etrafımızı yakıp yıkmıyoruz, satmıyoruz dostlarımızı, yanında oluyoruz dostların, iyi günde, kötü günde. Sağ olsunlar onlarda “var” olduğumuzun farkındalar, mutlu mesut “var” oluyoruz kendimize ayrılan yerlerde, beraberce.

Bir gün sendeliyoruz, gücümüz azalıyor, değil çevremize iyi bir şeyler yapmak, kendimize bile çekimser hatta karamsarız. “Var” olma savaşımız “ayakta durma” savaşına dönüşüyor birden. Hani sendeledik ya; dost omuzu arıyoruz dayanmak için, bir nefes almak için. Bir omuz, olmadı bir el, o da olmadı bir nefes… Hani neredeler? Yok o beklediğimiz omuzlar, o tutacak eller. Birden savaş “yok” edilmeye mi dönmüş yoksa.

“Yok” edilmek, yok edilmeyi istemek neden? Nasıl bir rahatsızlık, nasıl bir hastalıktır. Anlamak zor, anlamak imkansız. Sendeledik ya, omuz vermek yerine, omuz atmak, el vermek, yerine el çekmek, hatta çaktırmadan itmek, ötelemek.

Sendeledik ya; düşmemizi bekleyenler, hatta dizlerimizin üstünde görmek isteyenler. Gerçekten anlamak zor, gerçekten anlamak imkansız.

Her sendeleme, aslında bir silkiniştir, her düşüş şaha kalkmanın bir işaretedir aslında bizler için. Diz üstüne inmek mi? Bir tek Allah’ın huzurunda…

Her sendeleme, yeni bir tanışmadır aslında, tanımadır, dostları ve daha yakın! dostları…

Her sendeleme, “var” olmayı dostlarla sürdürebilmenin bir fırsatıdır aslında. Bunu bilen dostlarla beraber omuz alırız ve devam ederiz “var” olmaya. Diğerleri ise; işte asıl sendeleyip düşen “yok” olan onlardır. “Var” olma savaşını kaybedenler de onlar, aslında “yok” olanlar da onlar.

Biz inancımızla, “var” olan dostlarımızla “var” olmaya devam ediyoruz, edeceğiz de. “Yok” edilmek ise bize göre değil “yok” olmak hiç değil.

Biz bugün “varız” yarın da olacağız.

Asıl soru şu: Sizler gerçekte “var” mısınız ve yarın “var” olacak mısınız, olabilecek misiniz? Hemen bir ayna bulun, kendinize bir çimdik atın. Kim bilir belki de “yok”sunuz! Hiç olmadınız!

  Bu Yazı Toplam 8398 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com