hyundai simge plaza, kdz. ereğli,
25 Haziran 2018 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / YAŞAM
Vergiye tepki KİTAP OLDU...
Vergiye tepki KİTAP OLDU...

Vergiye tepki KİTAP OLDU...

 19 Temmuz 2017 13 : 06 

Zonguldak´ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Mali Müşavir Ferdi Asım Hellaç, “Vergiye Karşı Tepkiler” konulu kitap yayınladı.

2008 yılından itibaren serbest mali müşavirlik yapan Ferdi Asım Hellaç iki yıllık çalışma neticesinde, Zonguldak merkez ve ilçelerinde gelir vergisi mükellefleriyle birebir mülakat tekniği ile yaptığı “Vergiye Karşı Tepkiler: Gelir Vergisi Mükelleflerinin Vergiye Karşı Tepkileri” adlı araştırma haziran ayında kitap olarak yayımlandı ve kitapçılarda yerini aldı.

Mali Müşavir Ferdi Asım Hellaç yaptığı açıklamada, kitabın dört bölümden oluştuğunu belirterek, “Birinci bölümde; verginin tanımı ve nitelikleri, tarihi ve teorik açıdan gelişimi, fonksiyonları ve vergilendirmeyle ilgili temel kavram ve ilkeleri, ikinci bölümde vergi ödeme gücü, vergi adaleti ve vergi adaleti ilkeleri, üçüncü bölümde ise, mükelleflerin vergi ödemesini etkileyen ve vergiye karşı tepkilerini belirleyen faktörler ile vergiye karşı tepki biçimleri yer alıyor. Araştırmanın ana bölümü olan dördüncü bölüm ise Zonguldak ili gelir vergisi mükelleflerinin vergiye karşı tepkilerinin yer aldığı bölümden oluşmaktadır.

NEDEN GELİR VERGİSİ MÜKELLEFLERİ

Araştırma konusu olarak neden Gelir vergisi mükelleflerini konu seçtiğini açıklayan Hellaç, şöyle devam etti:

“Gelir vergisi mükelleflerinin gelirlerinin vergilendirilmesi artan oranlı usule göre yapılmaktadır. Bu durum da gelir vergisi mükelleflerinin vergi yükünü daha çok hissetmelerine neden olmaktadır. Esnaf ve tüccarlar ticareti omuzlayan kesimdir. Bu sebeple de Zonguldak ilinde faaliyet gösteren gelir vergisi mükelleflerinin; esnaf, tüccar, müteahhit, sanayici ve serbest meslek erbabı vb. olarak faaliyet gösteren meslek gruplarının vergiye karşı tepkilerinin araştırılması ve bu tepkilerin mükelleflerin demografik özelliklerine göre nasıl bir farklılaşma gösterdiğinin ortaya konulması araştırmanın temel hedefini oluşturmaktadır.

Mükelleflerin; vergi algısı, vergi bilinci, vergi adaleti, vergi yükü, belge düzeni, vergi kaçakçılığı ve cezaları, vergi incelemesi ve diğer mükellef hakkındaki düşünceleri, vergiye karşı davranış biçimlerinin ahlaki boyutları, vergi incelemelerine duyulan güven, adil bir vergi sisteminin demokrasi inancına etkisi, vergi mevzuatı, vergi oranları, verginin karşılığı ve vergi gelirlerinin değerlendirilmesinde devlete duyulan güvene ilişkin görüşlerinin, demografik (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, meslek, mükellefiyet süresi, kazancın tespit şekli -vergilendirme- ve vergi matrahı) özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı istatistikî yöntemlerle incelendi ve ortaya çıkan sonuçlar değerlendirildi. Yani diğer ifadeyle vergiye karşı tepkiler çoklu boyutlarla ele alındı.

ZONGULDAK’TA BİR İLK…

Çalışmanın Zonguldak ili ve bölge açısından ifade ettiklerini de değerlendiren Hellaç şu ifadeleri kullandı:

“Bu araştırma; bölgemizde yer alan tüccar, esnaf, müteahhit, sanayici ve serbest meslek erbabı ve benzerlerinin vergiye karşı tepkilerinin çoklu boyutlarıyla derinlemesine incelenmesi yönüyle bölgemizde yapılan ilk çalışmadır. Bu yönüyle çalışma ayrıca önem kazanmaktadır. Hatta gelir vergisi mükelleflerine yönelik çeşitli boyutlara göre böyle bir çalışma ülkemizde ilk defa yapılmıştır. Böyle bir çalışma, vergiye gönüllü uyumun ve etkin bir vergileme sisteminin oluşturulması açısından Devletimize ve vergi idaresine bir takım tespit ve öneriler sunmaktadır” dedi.

Çalışmasını tamamen kendisinin finanse ettiğini belirten Hellaç, Seçkin Yayınevi’nce yayınlanan kitabının belli başlı kitapçılar ve internet mağazalarında bulunabileceğini kaydetti.

Haber : Özge CERRAH-Nuray Yılmaz
Bu Haber 1623 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :vergi, tepki, değişim, medya, ereğli, zonguldak,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
başarı...
sayın müşavirim bunca iş yoğunluğunda bunlara nasıl zaman bulursun. mesleğini sevmek bu olsa gerek. başarılı bir adamsın daha bir çok başarıya imza atacağını biliyorum. saygılar.
Gön : engin sayan  19 Temmuz 2017 : 14:46:48  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
ÇAKIRAY VE CEBİ AİLELERİ’ NİN ACI GÜNÜ
LİKOĞLU VE ÖZDEMİR AİLELERİ’NİN ACI GÜN܅
Kıbrıs Gazisi’ne son görev...
Denizci Ereğli mümkün mü?
“Şekerim” Mezarı Başında Anıldı
BABA AKIN’A SON VEDA
Arslan Ailesinin Acı Günü...
Bir ekoloji mucizesi: KİREÇLİK
GÜNÜN SÖZÜ
Kötü bir barış, savaştan daha berbattır.

( Gaius Cornelius Tacitus )
NÖBETÇİ ECZANE
25 - 06-2018
BAĞLIK ECZANESİ
TEL : 316 34 68
Bağlık Mh. Erdemir Cd. Eser Sk. No: 1 Bağlık karakolu yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

DEVA ECZANESİ
TEL : 316 34 76
Hastane yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 45464
  Bugün : 2769
  Toplam: 82004591
   Şuan Çevirimiçi:

 155 konuk,

 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com